Muhammad Ata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muhammad Ata
‏محمد عطا السيد‎
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 września 1968
Kafr asz-Szajch, Egipt

Data i miejsce śmierci

11 września 2001
Nowy Jork

Przyczyna śmierci

samobójstwo

Narodowość

egipska

Alma Mater

Uniwersytet Kairski
Uniwersytet Techniczny Hamburg-Harburg

Muhammad Ata as-Sajjid (arab. محمد عطا السيد; ur. 1 września 1968 w Kafr asz-Szajch, zm. 11 września 2001 w Nowym Jorku) – egipski terrorysta, zamachowiec samobójca, pilot i jeden z pięciu porywaczy samolotu linii American Airlines (lot 11), który jako pierwszy rozbił się o jedną z wież World Trade Center (Wieża Północna), w czasie zamachów z 11 września 2001 roku. Przywódca wszystkich 19 zamachowców z 11 września 2001.

Dorastał w Kairze, gdzie ukończył studia na kierunku architektura. Następnie przeniósł się do Niemiec, gdzie w latach 1992–1999 studiował budowę miast/planowanie miast na Uniwersytecie Technicznym Hamburg-Harburg, które ukończył z tytułem inżynier dyplomowany[1].

Odniesienia w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

  • Utwór „Jihad” zespołu Slayer, zawarty na albumie Christ Illusion (2006), opowiada o zamachu z 11 września z perspektywy Muhammada Aty. Na końcu utworu wokalista odczytuje list napisany przez Atę przed atakami na wieże.
  • Utwór pt. „Muhammad Atta” polskiej grupy muzycznej L-Dópa, zawarty na albumie Gra? (2007), stanowi odniesienie do osoby Muhammada Aty.
  • Utwór „Warning: Boxcutterz on Airplanez” wykonywany przez amerykańską grupę The Lost Children of Babylon opowiada o zamachu z 11 września z perspektywy Muhammada Aty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Temat jego pracy dyplomowej: Khareg Bab-en-Nasr („Zagrożona starówka w Aleppo. Rozwój dzielnicy w islamsko-orientalnym mieście”. Promotorami byli Prof. Dr. Dittmar Machule/Dr. Wolfram Droth).