Przejdź do zawartości

Muhammad Nasir ad-Din al-Albani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muhammad Nasir ad-Din al-Albani
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1914
Szkodra

Data i miejsce śmierci

2 października 1999
Amman

Zawód, zajęcie

pisarz, teolog

Muhammad Nasir ad-Din al-Albani (ur. 1914 w Szkodrze[1][2], zm. 2 października 1999[2][3] w Ammanie[4][5][6][7]) – syryjski pisarz i teolog pochodzenia albańskiego, specjalizujący się w hadisach[5][4]. Jest uważany jednego z najwybitniejszych islamskich uczonych XX wieku[1][2][8]. Za swój wpływ na studia islamskie został uhonorowany Nagrodą Króla Fajsala[7].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Młodość i kariera[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1914 roku w Szkodrze, ówczesnej stolicy Albanii. W dzieciństwie przeniósł się wraz z rodziną do Damaszku[4][7], gdzie po podstawowej edukacji uczył się arabistyki i islamu u wybitnych uczonych[1]. Żeby pomóc w utrzymaniu rodziny, pracował przy naprawie zegarków[1][2][7].

W latach 30. zaczął specjalizować się w hadisach[1][7]. Bardzo szybko stał się w tej dziedzinie autorytetem, łącznie napisał i zredagował ponad 300 książek, z których wiele wywarło znaczący wpływ nie tylko na studia nad hadisami, ale nawet na inne gałęzie współczesnych studiów islamskich[1].

Al-Albani był wykładowcą w europejskich i arabskich krajach, m.in. w Katarze, Kuwejcie, Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Maroku, Arabii Saudyjskiej i Niemczech[1].

Represje ze strony władz syryjskich[edytuj | edytuj kod]

Chociaż al-Albani nie był zaangażowany w działalność polityczną, był popularny w Syrii. Zaniepokoiło to władze syryjskie, które zaczęły go w latach 60. kontrolować[2][7]. Przed wybuchem wojny sześciodniowej w 1967 r. został na miesiąc uwięziony w cytadeli[2][7]. Po wybuchu wojny został na krótko wypuszczony, jednak po zaostrzeniu się konfliktu ponownie aresztowany i osadzony w damasceńskim więzieniu al-Hasakah, tym razem na 8 miesięcy[2].

Ostatnie lata życia[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. przeniósł się do Jordanii, gdzie spędził ostatnie kilka lat swojego życia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Sheikh Mohammad Nasir Ad-Din Al-Albani [online], kingfaisalprize.org (ang.).
  2. a b c d e f g نبذة مختصرة عن سيرة الشيخ الألباني -رحمه الله- [online], alalbany.net [dostęp 2013-08-06] [zarchiwizowane z adresu 2013-08-06] (arab.).
  3. KATALOG DER DEUTSCHEN NATIONALBIBLIOTHEK [online], portal.dnb.de (niem.).
  4. a b c Muḥammad ibn al-Ḥāǧǧ Nūḥ al-Albānī, 1914–1999 [online], opac.diamond-ils.org (fr.).
  5. a b Al-Albâni (wahhabite). Sa fatwâ sioniste demandant aux Palestiniens de quitter leur pays [online], islamsunnite.net (ang.).
  6. Al-Albani’s Revolutionary Approach to Hadith [online], scholarlypublications.universiteitleiden.nl (ang.).
  7. a b c d e f g Cheikh Al Albani [online], babelio.com (fr.).
  8. Al-Albani’s Revolutionary Approach to Hadith [online], scholarlypublications.universiteitleiden.nl (ang.).