Multi Unit Spectroscopic Explorer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wizualizacja ukazująca trójwymiarowy obraz galaktyki uzyskany za pomocą MUSE (dane uzyskane podczas obserwacji galaktyki NGC 4650A)

Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) – instrument zainstalowany na należącym do ESO teleskopie głównym nr 1 Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Obserwatorium Paranal w Chile na początku 2014 r.[1] MUSE jest najnowszym z instrumentów drugiej generacji zaprojektowanym dla VLT (pierwszymi dwoma były X-shooter i KMOS[2], a kolejnym będzie SPHERE[3]).

Budowa i działanie[edytuj | edytuj kod]

Urządzenie składa się z 24 spektrografów[4], których zadaniem jest rozdzielanie światła na jego barwy składowe, w celu utworzenia zarówno obrazów, jak i widm wybranych obszarów nieba. W ten sposób powstają trójwymiarowe obrazy Wszechświata z widmem w każdym pikselu jako trzecim wymiarem. Metoda ta, zwana spektroskopią zintegrowanego pola (ang. integral field spectroscopy), pozwala astronomom na jednoczesne zbadanie własności różnych części obiektu takiego jak np. galaktyka, aby określić w jaki sposób rotuje oraz aby zmierzyć jego masę. Pozwala także na ustalenie składu chemicznego w różnych częściach obiektu oraz innych własności fizycznych.

Duży potencjał badawczy MUSE wynika z połączenia urządzenia fotografującego z pomiarowymi możliwościami spektrografu, korzystając jednocześnie z lepszej ostrości obrazów dostarczanych przez system optyki adaptatywnej[5] nazywanej "GALACSI"[6].

Instrument został zaprojektowany i wykonany przez konsorcjum MUSE – kierowane przez Centre de Recherche Astrophysique de Lyon z Francji oraz instytuty partnerskie z Niemiec, Szwajcarii, Holandii i Francji.

Cele naukowe[edytuj | edytuj kod]

Instrument MUSE ma służyć przede wszystkim do badań wczesnego Wszechświata, mechanizmów powstawania galaktyk, ma także obserwować ruchy materii w sąsiednich galaktykach i określić ich skład chemiczny. Do innych zastosowań można zaliczyć m.in.: badanie planet i księżyców w Układzie Słonecznym, czy własności rejonów gwiazdotwórczych w Drodze Mlecznej[7].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A Multi Unit Spectroscopic Explorer - MUSE. [dostęp 2014-03-11]. (ang.).
  2. K-band Multi-Object Spectrograph - KMOS. [dostęp 2014-03-11]. (ang.).
  3. Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet Research - SPHERE. [dostęp 2014-03-12]. (ang.).
  4. Instrument Concept. [dostęp 2014-03-12]. (ang.).
  5. Adaptive Optics. [dostęp 2014-03-11]. (ang.).
  6. GALACSI. [dostęp 2014-03-11]. (ang.).
  7. Science objectives. [dostęp 2014-03-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]