Mumia: Grobowiec cesarza smoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mumia: Grobowiec cesarza smoka
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
ilustracja
Gatunek przygodowy
Rok produkcji 2008
Data premiery 24 lipca 2008
Polska 1 sierpnia 2008
Kraj produkcji  Kanada
 Niemcy
 Stany Zjednoczone,  Chiny
Czas trwania 112 min
Reżyseria Rob Cohen
Scenariusz Alfred Gough
Miles Millar
Główne role Brendan Fraser
Jet Li
Maria Bello
John Hannah
Russell Wong
Michelle Yeoh
Liam Cunningham
Luke Ford
Isabella Leong
Muzyka Randy Edelman
Zdjęcia Simon Duggan
Kostiumy Sanja Milković Hays
Montaż Joel Negron
Kelly Matsumoto
Produkcja Stephen Sommers
Sean Daniel
Bob Ducsay
Wytwórnia Universal Pictures
Relativity Media
The Sommers Company
Alphaville Films
Beijing Happy Pictures
China Film Co-Production Corporation
Giant Studios
Internationale Filmproduktion Blackbird Dritte
Nowita Pictures
Sean Daniel Company
Shanghai Film Group Corporation
Dystrybucja Stany ZjednoczoneUniversal Pictures
PolskaUnited International Pictures
Poprzednik Mumia powraca (2001)

Mumia: Grobowiec cesarza smoka (ang. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor) – film produkcji kanadyjsko-niemiecko-amerykańsko-chińskiej z 2008, w reżyserii Roba Cohena. Trzecia część filmu „Mumia” z 1999. Światowa premiera odbyła się 24 lipca 2008.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Początek akcji filmu ma miejsce 2000 lat temu w Chinach. Cesarz Han po pokonaniu swoich wrogów objął władzę nad całym krajem. Zapanował nad wszystkimi „żywiołami”: ogniem, drewnem, wodą, metalem i powietrzem, a swoim wrogom kazał zbudować Chiński Mur. Pewnego dnia usłyszał o czarodziejce Zi Yuan, która podobno zna sekret nieśmiertelności. Uznał, że jedno życie to za mało i wysłał swojego zaufanego generała Minga Guo, żeby sprowadził czarodziejkę. Po przywiezieniu Zi Yuan zdradziła, że mimo iż nie zna sekretu nieśmiertelności wie gdzie szukać jej źródła. Zi Yuan oraz Mingowi udało się znaleźć źródło. Podczas poszukiwań zakochali się w sobie. Po powrocie Ming umiera zamordowany na rozkaz cesarza. Ponieważ Zi Yuan rzuciła klątwę na niego i jego armię – cesarz i jego żołnierze zamieniają się w posągi, a ciężko ranna Zi Yuan ucieka.

W 1946 roku wiodąca spokojne życie rodzina O’Connellów zostaje uwikłana w historię mającą 2000 lat. Wówczas 18-letni Alex prowadzi wykopaliska w ogarniętej wojną domową w Chinach w tajemnicy przed rodzicami, którzy sądzą, że ich syn jest na studiach. Alex wraz z profesorem Wilsonem odkrywa podziemny grobowiec, w którym od lat spoczywa zamieniony w posąg cesarz. Tymczasem rząd brytyjski prosi O’Connellów, aby udali się do Szanghaju i oddali Chińczykom oko Shangri - La starożytny klejnot, który zaginął w 1940 roku podczas wojny. Evelyn i Rick decydują się spełnić powierzoną im misję. Przyjeżdżają do Szanghaju, gdzie spotykają brata Evy, Jonathana, prowadzącego klub nocny „U Imhotepa”. Po chwili w klubie pojawia się też Alex. W tym samym czasie zastali Chiński nowy rok 1947.

Pomimo kłamstwa i rodzinnej kłótni, Alex zaprasza rodziców na oficjalne otwarcie sarkofagu cesarza. Okazuje się jednak, że profesor Wilson, który pomagał Alexowi w wykopaliskach, jest zdrajcą i współpracuje z fanatycznym generałem sił zbrojnych Kuomintangu Yangiem oraz jego zastępcą-kochanką pułkownik Choi, którzy chcą przywrócić Cesarza do życia, aby zapanował nad całym terytorium Chin. Cesarz Han zostaje przywrócony do życia dzięki wodzie ze źródła wiecznej młodości, która znajdowała się w oku Shangri - La. O’Connellowie ruszają za zmartwychwstałym cesarzem, aby powstrzymać potwora i po raz kolejny uratować świat...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]