Mumia: Grobowiec cesarza smoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mumia: Grobowiec cesarza smoka
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Gatunek

przygodowy

Rok produkcji

2008

Data premiery

24 lipca 2008
1 sierpnia 2008 (Polska)

Kraj produkcji

Kanada
Niemcy
Stany Zjednoczone
Chiny

Język

angielski, mandaryński

Czas trwania

112 min

Reżyseria

Rob Cohen

Scenariusz

Alfred Gough
Miles Millar

Główne role

Brendan Fraser
Jet Li
Maria Bello
John Hannah
Russell Wong
Michelle Yeoh
Liam Cunningham
Luke Ford
Isabella Leong

Muzyka

Randy Edelman

Zdjęcia

Simon Duggan

Kostiumy

Sanja Milković Hays

Montaż

Joel Negron
Kelly Matsumoto

Produkcja

Stephen Sommers
Sean Daniel
Bob Ducsay

Wytwórnia

Universal Pictures
Relativity Media
The Sommers Company
Alphaville Films
Beijing Happy Pictures
China Film Co-Production Corporation
Giant Studios
Internationale Filmproduktion Blackbird Dritte
Nowita Pictures
Sean Daniel Company
Shanghai Film Group Corporation

Dystrybucja

Universal Pictures

Poprzednik

Mumia powraca (2001)

Strona internetowa

Mumia: Grobowiec cesarza smoka (ang. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor) – film produkcji kanadyjsko-niemiecko-amerykańsko-chińskiej z 2008, w reżyserii Roba Cohena. Trzecia część filmu „Mumia” z 1999. Światowa premiera odbyła się 24 lipca 2008.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Początek akcji filmu ma miejsce 2000 lat temu w Chinach. Cesarz Han po pokonaniu swoich wrogów objął władzę nad całym krajem. Zapanował nad wszystkimi „żywiołami”: ogniem, drewnem, wodą, metalem i powietrzem, a swoim wrogom kazał zbudować Chiński Mur. Pewnego dnia usłyszał o czarodziejce Zi Yuan, która podobno zna sekret nieśmiertelności. Uznał, że jedno życie to za mało i wysłał swojego zaufanego generała Minga Guo, żeby sprowadził czarodziejkę. Po przywiezieniu Zi Yuan zdradziła, że mimo iż nie zna sekretu nieśmiertelności wie gdzie szukać jej źródła. Zi Yuan oraz Mingowi udało się znaleźć źródło. Podczas poszukiwań zakochali się w sobie. Po powrocie Ming umiera zamordowany na rozkaz cesarza. Ponieważ Zi Yuan rzuciła klątwę na niego i jego armię – cesarz i jego żołnierze zamieniają się w posągi, a ciężko ranna Zi Yuan ucieka.

W 1946 roku wiodąca spokojne życie rodzina O’Connellów zostaje uwikłana w historię mającą 2000 lat. Wówczas 18-letni Alex prowadzi wykopaliska w ogarniętej wojną domową w Chinach w tajemnicy przed rodzicami, którzy sądzą, że ich syn jest na studiach. Alex wraz z profesorem Wilsonem odkrywa podziemny grobowiec, w którym od lat spoczywa zamieniony w posąg cesarz. Tymczasem rząd brytyjski prosi O’Connellów, aby udali się do Szanghaju i oddali Chińczykom oko Shangri - La starożytny klejnot, który zaginął w 1940 roku podczas wojny. Evelyn i Rick decydują się spełnić powierzoną im misję. Przyjeżdżają do Szanghaju, gdzie spotykają brata Evy, Jonathana, prowadzącego klub nocny „U Imhotepa”. Po chwili w klubie pojawia się też Alex. W tym samym czasie zastali Chiński nowy rok 1947.

Pomimo kłamstwa i rodzinnej kłótni, Alex zaprasza rodziców na oficjalne otwarcie sarkofagu cesarza. Okazuje się jednak, że profesor Wilson, który pomagał Alexowi w wykopaliskach, jest zdrajcą i współpracuje z fanatycznym generałem sił zbrojnych Kuomintangu Yangiem oraz jego zastępcą-kochanką pułkownik Choi, którzy chcą przywrócić Cesarza do życia, aby zapanował nad całym terytorium Chin. Cesarz Han zostaje przywrócony do życia dzięki wodzie ze źródła wiecznej młodości, która znajdowała się w oku Shangri - La. O’Connellowie ruszają za zmartwychwstałym cesarzem, aby powstrzymać potwora i po raz kolejny uratować świat...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]