Mundur wyjściowy Sił Powietrznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Umundurowanie wyjściowe Sił Powietrznych z furażerką
Umundurowanie wyjściowe żołnierza-kobiety Sił Powietrznych z furażerką i spódnicą
Ubiór wyjściowy żołnierza Sił Powietrznych z bluzą olimpijką i furażerką
Umundurowanie wyjściowe żołnierza-kobiety Sił Powietrznych z koszulo-bluzą z krótkimi rękawami koloru stalowego, spódnicą i furażerką
Umundurowanie wyjściowe żołnierza Sił Powietrznych z koszulo-bluzą z długimi rękawami koloru stalowego
Umundurowanie wyjściowe żołnierza-kobiety Sił Powietrznych z furażerką i swetrem oficerskim
Umundurowanie wyjściowe żołnierza Sił Powietrznych z płaszczem letnim i czapką garnizonową
Umundurowanie wyjściowe żołnierza-kobiety Sił Powietrznych z furażerką, kurtką wyjściową i spódnicą
Umundurowanie wyjściowe żołnierza Sił Powietrznych z płaszczem sukiennym i czapką futrzaną
Umundurowanie wyjściowe podchorążego Sił Powietrznych

Mundur wyjściowy Sił Powietrznych – zbiór umundurowania wyjściowego obowiązujący aktualnie w Siłach Powietrznych Sił Zbrojnych RP.

Ubiór wyjściowy noszony jest podczas uroczystych wystąpień indywidualnych i zbiorowych oraz podczas wykonywania zadań służbowych na terenie garnizonu i wyjazdów służbowych, jeżeli z ich charakteru nie wynika konieczność występowania w innym ubiorze. W pozostałych przypadkach regulamin dozwala noszenie bluzy olimpijki, koszulo-bluzy, swetra oficerskiego lub wiatrówki[1].

Umundurowanie wyjściowe składa się z wielu sortów mundurowych. Wyróżniamy w sumie 14 zestawów przeznaczonych dla mężczyzn (5 na lato i 9 na zimę[a]). Oraz 12 dla kobiet (6 letnich i 6 zimowych).

Elementy umundurowania wyjściowego[edytuj | edytuj kod]

Nakrycia głowy[edytuj | edytuj kod]

Czapka garnizonowa jest w kolorze stalowym[2]. Otok barwy czarnej. Wyróżniamy kilka rodzajów czapek garnizonowych: dla szeregowych i podoficerów, dla oficerów młodszych, dla oficerów starszych i dla generałów. Wariant dla oficerów młodszych posiada naszyty na całym łuku daszka tuż przy jego krawędzi jeden galon[3], wersja dla oficerów starszych natomiast posiada dwa galony[4]. Czapki generalskie posiadają dwa galony oraz wężyk generalski na otoku[5]. Na wszystkich rodzajach umieszczony jest orzeł Sił Powietrznych haftowany srebrzystym bajorkiem na podkładce barwy czarnej. Korona, dziób i szpony haftowane bajorkiem złocistym[6].

Furażerka jest drugim rodzajem wyjściowego nakrycia głowy Sił Powietrznych. Również jest koloru stalowego. Z przodu umieszczony znak orła Sił Powietrznych wykonany metodą termonadruku[7]. Ponadto furażerka jest podstawowym nakryciem wyjściowym kobiet-żołnierzy.

Czapka futrzana jest wojskową wersją uszanki. Przeznaczona jest na okres zimowy. Wyróżniamy dwa rodzaje czapek futrzanych: zwykłą oraz oficerską. Różnica polega na innym kolorze „futerka”. Na czapce futrzanej umieszcza się metalowy znak orła Sił Powietrznych[8].

Koszule[edytuj | edytuj kod]

Koszula oficerska koloru białego i Koszula oficerska koloru stalowego[b] zapinane są na 7 guzików. Koszule posiadają długi rękaw z mankietem zapinanym na guzik lub spinkę. Szwy barkowe skierowane są nieco ku przodowi. Dół koszuli zaokrąglony.

Koszulo-bluza z krótkimi rękawami koloru białego i Koszulo-bluza oficerska z krótkimi rękawami koloru stalowego[c] zapinane są z przodu na 7 guzików. Na szwach barkowych skierowanych w przód umieszczono dwa guziki pozwalające na zamocowanie naramienników z oznaczeniem stopnia. Z przodu u góry naszyte dwie kieszenie zapinane na guzik.

Koszulo-bluza oficerska z długimi rękawami koloru białego i Koszulo-bluza oficerska z długimi rękawami koloru stalowego[d] mają podobną konstrukcję do koszulo-bluzy z krótkimi rękawami. Zasadniczą różnicą są długie rękawy zakończone mankietami zapinanymi na guziki.

Koszula oficerska damska koloru białego i Koszula oficerska damska koloru stalowego[e] zapinane są na 7 guzików na damską stronę. Koszule posiadają długi rękaw z mankietem zapinanym na guzik lub spinkę. Szwy barkowe skierowane są nieco ku przodowi. Dół koszuli zaokrąglony. Krój koszuli dopasowany jest do kobiecej sylwetki.

Koszulo-bluza oficerska damska z krótkimi rękawami koloru białego i Koszulo-bluza oficerska damska z krótkimi rękawami koloru stalowego[f] zapinane są z przodu na 7 guzików na damską stronę. Na szwach barkowych skierowanych w przód umieszczono dwa guziki pozwalające na zamocowanie naramienników z oznaczeniem stopnia. Z przodu u góry naszyte dwie kieszenie zapinane na guzik. Krój koszulo-bluzy dopasowany jest do kobiecej sylwetki.

Koszulo-bluza oficerska damska z długimi rękawami koloru białego i Koszulo-bluza oficerska damska z długimi rękawami koloru stalowego[g] mają podobną konstrukcję do koszulo-bluzy z krótkimi rękawami. Zasadniczą różnicą są długie rękawy zakończone mankietami zapinanymi na guziki. Krój koszulo-bluzy dopasowany jest do kobiecej sylwetki.

Bluzy i spodnie[edytuj | edytuj kod]

Kurtka i spodnie munduru wyjściowego wykonane są z garbaryny mundurowej w kolorze stalowym. Kurtka jednorzędowa z wykładanym kołnierzem i wyłogami, zapinana na cztery guziki. Z przodu umieszczono cztery kieszenie. Kurtka ponadto posiada naramienniki. Na guzikach umieszczono znak orła Sił Powietrznych[9]. Spodnie długie, bez mankietów zwężane ku dołowi.

Kurtka i spodnie munduru wyjściowego letniego wykonane są z tropiku mundurowego w kolorze stalowym. Krój taki jak przy umundurowaniu wyjściowym zwykłym.

Kurtka i spodnie munduru wyjściowego damskiego (ze spódnicą) wykonane są z garbaryny mundurowej w kolorze stalowym. Krój umundurowania dopasowany jest do damskiej figury. Kurtka jednorzędowa z wykładanym kołnierzem i wyłogami, zapinana na cztery guziki na damską stronę. Z przodu umieszczono cztery kieszenie. Kurtka ponadto posiada naramienniki. Na guzikach umieszczono znak orła Sił Powietrznych[9]. Spodnie długie, bez mankietów zwężane ku dołowi. Długość spódnicy - do kolan. Z boku umieszczono zamek błyskawiczny.

Kurtka i spodnie munduru letniego damskiego (ze spódnicą) wykonane są z tropiku mundurowego w kolorze stalowym. Krój taki jak przy umundurowaniu wyjściowym damskim.

Bluza olimpijka[h] wykonana jest z garbaryny mundurowej w kolorze stalowym. Zapinana jest na pięć krytych guzików, kołnierz i wyłogi wykładane. Z przodu umieszczono dwie kieszenie. Na szwach barkowych umieszczono naramienniki zapinane na guzik. Do dołu doszyty pasek, zapinany na klamrę. Występuje też wersja dla kobiet o kroju bardziej dopasowanym do kobiecej sylwetki[i].

Sweter oficerski[j] wykonany jest z dzianiny wełnianej w kolorze stalowym. Posiada wzmocnienia na rękawach i łokciach oraz naramienniki.

Nakrycia wierzchnie[edytuj | edytuj kod]

Wiatrówka oficerska[k] wykonana jest z tropiku wiatrówkowego w kolorze stalowym. Wiatrówka jest jednorzędowa z naramiennikami, zapinana na guziki (niekryte), posiada kołnierz wykładany. Na wysokości piersi naszyte są dwie kieszenie zapinane na guzik. Dół wiatrówki wykończono paskiem podobnym jak w olimpijce.

Płaszcz sukienny[l] wykonany jest z tkaniny płaszczowej w kolorze stalowym. Jest to płaszcz dwurzędowy zapinany z przodu na trzy guziki z godłem. Płaszcz po bokach posiada dwie kieszenie oraz jedną wewnętrzną w podszewce Płaszcz jest poszerzony na ramionach i w pasie wcięty. Naramienniki umieszczono na ramionach nieco ku przodowi. W tali wszyty pasek zapinany na dziurki i dwa guziki mundurowe z orłem. Płaszcz ocieplony jest watoliną. Opracowano też wersję płaszcza przeznaczoną dla kobiet[m].

Płaszcz letni[n] wykonany jest z tkaniny w kolorze granatowym. Zapinany jest na cztery duże guziki. Posiada dwie kieszenie skośne oraz pasek zapinany na klamrę z bolcem. Na szwach barkowych umieszczono naramienniki. Płaszcz ocieplony podpinką mocowaną do płaszcza guzikami. Ponadto istnieje wersja dla kobiet-żołnierzy o kroju bardziej dopasowanym do kobiecej sylwetki[o].

Kurtka wyjściowa z podpinką[p] (popularnie Szu-szu) wykonana jest z tkaniny PES w kolorze czarnym. Kurtka posiada wszyty na stałe ocieplacz w kolorze czarnym. Dół ściągnięty jest na bokach taśmą gumową. Do podkroju szyi wszyty jest kaptur. Podpinka z kołnierzem futrzanym dopinana jest do kurtki zamkiem błyskawicznym.

Kurtka wiatrówka[q] to lekka kurtka przeciwdeszczowa wykonana z poliestru w kolorze czarnym.

Akcesoria[edytuj | edytuj kod]

Krawat w kolorze czarnym.

Szalik letni wykonany z tkaniny w kolorze białym[10].

Szalik zimowy wykonany z tkaniny w kolorze stalowym[11].

Rękawiczki oficerskie letnie i Rękawiczki oficerskie zimowe wykonane są ze skóry naturalnej (cielęcej) w kolorze czarnym[12].

Skarpetki – koloru czarnego[12].

Pasek skórzany oficerski wykonany z czarnej, naturalnej skóry[12].

Pończochy lub rajstopy w kolorze cielistym. Przeznaczone wyłącznie dla żołnierzy-kobiet[13].

Obuwie[edytuj | edytuj kod]

Półbuty wykonane są z czarnej, naturalnej skóry. Przeznaczone wyłącznie dla żołnierzy-mężczyzn.

Botki zimowe oficerskie[r] wykonane są z czarnej, naturalnej skóry licowej. Z boku but posiada zamek błyskawiczny pomocny przy zakładaniu. Jako ocieplenie zastosowano włókninę ocieplającą Thinsulate.

Półbuty damskie[s] wykonane są z czarnej, naturalnej skóry. Jest to obuwie typu czółenko. Przeznaczone wyłącznie dla żołnierzy-kobiet.

Półbuty damskie do spodni[t] wykonane z licowej skóry bydlęcej w kolorze czarnym. Jest to obuwie wsuwane z niską cholewką. Przeznaczone wyłącznie dla żołnierzy-kobiet.

Półbuty damskie galowe[u] wykonane są z czarnej, naturalnej skóry. Jest to obuwie typu czółenko. Przeznaczone do noszenia wraz z mundurem wyjściowym lub galowym. Przeznaczone wyłącznie dla żołnierzy-kobiet.

Kozaki damskie[v] wykonane są z czarnej, naturalnej skóry bydlęcej. W środku posiadają wyściółkę wykonaną z tkaniny ocieplającej. Dla ułatwienia wkładania, z boku umieszczony jest zamek błyskawiczny. Przeznaczone do noszenia wraz z mundurem wyjściowym lub galowym w okresie jesienno-zimowym. Przeznaczone wyłącznie dla żołnierzy-kobiet.

Zestawy przeznaczone dla mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Zestaw 1 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Czapka garnizonowa[w][x]
 • Kurtka munduru wyjściowego
 • Spodnie munduru wyjściowego
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Płaszcz sukienny
 • Szalik zimowy
 • Rękawiczki oficerskie
 • Półbuty[y]
 • Skarpetki

Zestaw 2 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Czapka garnizonowa[w][x]
 • Kurtka munduru wyjściowego
 • Spodnie munduru wyjściowego
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Półbuty[y]
 • Skarpetki

Zestaw 3 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Czapka garnizonowa[w][x]
 • Kurtka munduru wyjściowego
 • Spodnie munduru wyjściowego
 • Kurtka wyjściowa
 • Szalik zimowy
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Rękawiczki oficerskie
 • Półbuty[y]
 • Skarpetki

Zestaw 4 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Spodnie munduru wyjściowego
 • Bluza olimpijka
 • Kurtka wyjściowa
 • Szalik zimowy
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Rękawiczki oficerskie
 • Półbuty[y]
 • Skarpetki

Zestaw 5 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Spodnie munduru wyjściowego
 • Kurtka wyjściowa
 • Sweter oficerski
 • Szalik zimowy
 • Koszula oficerska
 • Rękawiczki oficerskie
 • Półbuty[y]
 • Skarpetki

Zestaw 6 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Czapka garnizonowa
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka munduru wyjściowego letniego
 • Płaszcz letni[z]
 • Szalik letni
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Rękawiczki oficerskie
 • Półbuty
 • Skarpetki

Zestaw 7 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Czapka garnizonowa
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wiatrówka
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Półbuty
 • Skarpetki

Zestaw 8 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Czapka garnizonowa
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wyjściowa[aa]
 • Szalik letni
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Rękawiczki oficerskie
 • Półbuty
 • Skarpetki

Zestaw 9 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka
 • Bluza olimpijka
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wiatrówka
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Półbuty
 • Skarpetki

Zestaw 10 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Czapka garnizonowa
 • Bluza olimpijka
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wyjściowa[aa]
 • Szalik letni
 • Koszula oficerska
 • Krawat
 • Rękawiczki oficerskie
 • Półbuty
 • Skarpetki

Zestaw 11 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka
 • Wiatrówka oficerska
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wiatrówka
 • Półbuty
 • Skarpetki

Zestaw 12 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wiatrówka
 • Koszulo-bluza oficerska z krótkimi rękawami lub długimi rękawami
 • Półbuty
 • Skarpetki
 • Pasek skórzany oficerski

Zestaw 13 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wiatrówka
 • Sweter oficerski
 • Koszula oficerska
 • Półbuty
 • Skarpetki

Zestaw 14 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka
 • Spodnie munduru wyjściowego letniego
 • Kurtka wyjściowa[aa]
 • Sweter oficerski
 • Koszula oficerska
 • Półbuty
 • Skarpetki


Ponadto regulamin dozwala noszenie kurtki wiatrówki w okresie letnim i przejściowym we wszystkich zestawach w zależności od warunków atmosferycznych lub zamiast kurtki wyjściowej. W okresie przejściowym i letnim zezwala się na noszenie kurtki wyjściowej lub płaszczu letniego z rękawiczkami i szalikiem lub bez (w zależności od warunków atmosferycznych).

Zestawy przeznaczone dla kobiet[edytuj | edytuj kod]

Zestaw 1 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Kurtka munduru wyjściowego damskiego
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego
 • Płaszcz sukienny damski
 • Krawat
 • Koszula oficerska damska
 • Szalik zimowy
 • Rękawiczki zimowe
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie[ab]

Zestaw 2 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Kurtka munduru wyjściowego damskiego
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego
 • Krawat
 • Koszula oficerska damska
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie[ab]

Zestaw 3 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Kurtka munduru wyjściowego damskiego
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego
 • Kurtka wyjściowa
 • Krawat
 • Koszula oficerska damska
 • Szalik zimowy
 • Rękawiczki zimowe
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie[ab]

Zestaw 4 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Sweter oficerski
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego
 • Koszula oficerska damska
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie[ab]

Zestaw 5 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Bluza olimpijka
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego
 • Krawat
 • Koszula oficerska damska
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie[ab]

Zestaw 6 (zima)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka[x]
 • Bluza olimpijka
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego
 • Kurtka wyjściowa
 • Krawat
 • Koszula oficerska damska
 • Szalik zimowy
 • Rękawiczki zimowe
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie[ab]

Zestaw 7 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka
 • Sweter oficerski
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego
 • Kurtka wyjściowa
 • Koszula oficerska damska
 • Szalik letni
 • Rękawiczki letnie
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie

Zestaw 8 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka
 • Kurtka munduru wyjściowego damskiego letniego
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego letniego
 • Płaszcz letni
 • Koszula oficerska damska
 • Krawat
 • Szalik letni
 • Rękawiczki letnie
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie

Zestaw 9 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka
 • Kurtka munduru wyjściowego damskiego letniego
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego letniego
 • Koszula oficerska damska
 • Krawat
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie

Zestaw 10 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka
 • Bluza olimpijka
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego letniego
 • Koszula oficerska damska
 • Krawat
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie

Zestaw 11 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka
 • Bluza olimpijka
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego letniego
 • Kurtka wyjściowa[aa]
 • Kurtka wiatrówka
 • Koszula oficerska damska
 • Krawat
 • Szalik letni
 • Rękawiczki letnie
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie

Zestaw 12 (lato)[edytuj | edytuj kod]

W skład zestawu pierwszego wchodzi:

 • Furażerka
 • Spódnica lub spodnie munduru wyjściowego damskiego letniego
 • Kurtka wiatrówka
 • Koszulo-bluza oficerska damska z krótkimi lub długimi rękawami
 • Wiatrówka oficerska[ac]
 • Pończochy lub rajstopy
 • Pasek skórzany oficerski
 • Półbuty damskie

Ponadto regulamin dozwala noszenie kurtki wiatrówki w okresie letnim i przejściowym we wszystkich zestawach w zależności od warunków atmosferycznych lub zamiast kurtki wyjściowej.

Zasady noszenia oznak wojskowych na umundurowaniu wyjściowym[edytuj | edytuj kod]

Sposób rozmieszczenia orderów, odznak i odznaczeń na kurtce munduru wyjściowego Sił Powietrznych - pułkownik

Orły wojskowe[edytuj | edytuj kod]

Na kołnierzu generalskich kurtek mundurowych oraz generalskiego płaszcza sukiennego umieszcza się znak orła generalskiego haftowanego srebrzystym bajorkiem. Korona, dziób i szpony haftowane są bajorkiem złocistym[14].

Natomiast na kołnierzu kurtek mundurowych oraz płaszcza sukiennego używanych przez Marszałka Polski umieszcza się znak orła Marszałka Polski haftowanego srebrzystym bajorkiem. Korona, dziób, szpony i głowice buław haftowane są bajorkiem złocistym[15].

Oznaka przynależności państwowej[edytuj | edytuj kod]

Na lewym rękawie ubiorów wyjściowych umieszcza się oznakę przynależności państwowej w postaci naszywki z godłem Rzeczypospolitej Polskiej (obowiązkowo podczas służby poza granicami kraju, w kraju opcjonalnie)[16].

Oznaki stopni wojskowych[edytuj | edytuj kod]

Oznaki stopni wojskowych nosi się na naramiennikach[17]:

 • płaszczy sukiennych i letnich
 • kurtek mundurów wyjściowych
 • olimpijek
 • wiatrówek
 • koszulo-bluz
 • swetrów

W formie naszywki w kształcie prostokąta na lewej piersi[17]:

 • kurtek wyjściowych z podpinką
 • kurtek wiatrówkach

Ponadto oznaki stopni wojskowych w Siłach Powietrznych na umundurowaniu wyjściowym są barwy matowosrebrzystej[18].

Oznaki korpusów osobowych[edytuj | edytuj kod]

Sposób rozmieszczenia korpusówek na umundurowaniu wyjściowym Sił Powietrznych:
c. na kołnierzu kurtki mundurowej SP
d. na kołnierzu płaszcza sukiennego SP

Oznaki korpusów osobowych (tzw. korpusówki) nosi się na kołnierzach płaszczów oraz kurtek mundurowych[19]. Generałowie oraz Marszałek Polski zamiast korpusówek noszą znaki orłów generalskich i Marszałka Polski[20].

Oznaki szkolne[edytuj | edytuj kod]

Podchorążowie wyższych szkół wojskowych na umundurowaniu wyjściowym noszą oznaki szkolne (oznaki „WSO” lub „WAT”) na naramiennikach. Ponadto naramienniki obszywa się dokoła sznurkiem plecionym koloru matowosrebrnego średnicy 3 mm. Oprócz tego na zewnętrznej części mankietów rękawów kurtki wyjściowej naszywa się taśmy koloru matowosrebrnego szerokości 16 mm, oznaczające rok nauki[21].

Elewi szkół podoficerskich na naramiennikach bluz olimpijek i koszulo-bluz umieszczają oznakę „SP”[21].

Oznaki rozpoznawcze[edytuj | edytuj kod]

Oznaki rozpoznawcze jednostki nosi się na lewym (w batalionie reprezentacyjnym Wojska Polskiego na prawym) rękawie płaszczy sukiennych, kurtki munduru wyjściowego oraz bluz olimpijek[22].

Oznaka identyfikacyjna z nazwiskiem[edytuj | edytuj kod]

Oznakę identyfikacyjną z nazwiskiem nosi się nad klapką prawej górnej kieszeni kurtek mundurów wyjściowych. Na swetrze oficerskim oznakę identyfikacyjną nosi się po prawej stronie na środku na wysokości kieszeni[23].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Regulaminy mundurowe wyróżniają okres zimowy (1 października – 30 kwietnia) oraz okres letni (1 maja – 30 września). Miesiące są marzec, kwiecień, październik i listopad stanowią okres przejściowy.
 2. wz. 303/MON
 3. wz. 301/MON
 4. wz. 310/MON
 5. wz. 303D/MON
 6. wz. 301D/MON
 7. wz. 310D/MON
 8. wz. 116/MON
 9. wz. 116D/MON
 10. wz. 528/MON
 11. wz. 109/MON
 12. wz. 201A/MON
 13. wz. 201D/MON
 14. wz. 214/MON
 15. wz. 214D/MON
 16. wz. 611A/MON
 17. wz. 110/MON
 18. wz. 923A/MON
 19. wz. 915A/MON
 20. wz. 936/MON
 21. wz. 917A/MON
 22. wz. 901A/MON
 23. a b c Dopuszcza się noszenie furażerki
 24. a b c d e f g h i j k W okresie zimowym można nosić czapkę futrzaną
 25. a b c d e W okresie zimowym można nosić botki
 26. Można nosić bez szalika i rękawiczek
 27. a b c d W okresie letnim bez podpinki
 28. a b c d e f W okresie zimowym można nosić kozaki
 29. W okresie letnim oraz przejściowym zamiast wiatrówki można nosić koszulo-bluzę

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział I, § 11.
 2. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §5 p.2 g
 3. strona_62_lotoofml.jpg (690x640 pixels), archive.is [dostęp 2017-11-15].
 4. strona_62_lotofst.jpg (713x640 pixels), archive.is [dostęp 2017-11-15].
 5. strona_62_lotgen.jpg (701x523 pixels), archive.is [dostęp 2017-11-15].
 6. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §14 p.1b
 7. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §14 p.3
 8. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §14 p.2
 9. a b Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 29
 10. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §5 p. 2 f
 11. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §5 p. 2 d
 12. a b c Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §5 p.2 j
 13. Załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku
 14. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 27.
 15. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 28.
 16. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2 grudnia 2004 roku §38 p.1
 17. a b Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 31.
 18. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 32.
 19. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 34.
 20. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 35.
 21. a b Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 37.
 22. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 39.
 23. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: Informator o zasadach noszenia umundurowania i wyekwipowania, orderów, odznaczeń, baretek, odznak oraz oznak przez żołnierzy. Rozdział II, § 41.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja umundurowania Sił Zbrojnych RP