Mungo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeziora. Zobacz też: inne znaczenia.
Mungo
(wyschnięte)

Lake Mungo
Ilustracja
Położenie
Państwo  Australia
Stan  Nowa Południowa Walia
Lokalizacja Park Narodowy Mungo
Położenie na mapie Nowej Południowej Walii
Mapa lokalizacyjna Nowej Południowej Walii
Mungo (wyschnięte)
Mungo
(wyschnięte)
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Mungo (wyschnięte)
Mungo
(wyschnięte)
33°45′S 143°05′E/-33,750000 143,083333

Mungo (ang. Lake Mungo) – wyschnięte jezioro w południowo-zachodniej części Nowej Południowej Walii w Australii. Położone jest ok. 740 km na zachód od Sydney i 90 km na północny wschód od miejscowości Mildura. Jezioro wchodzi w skład Parku Narodowego Mungo i jest jednym z siedemnastu jezior w Regionie Wyschniętych Jezior Willandra, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W okolicach jeziora Mungo dokonano wielu ważnych odkryć archeologicznych. Najważniejszymi z nich są znaleziska nazwane Mungo Lady i Mungo Man. Mungo Lady to częściowo skremowane szczątki kobiety odkryte w 1969. Kiedy zmarła, została spalona, po czym resztki kości rozbito pałkami lub młotkami i zagrzebano.

Początkowo ich wiek określano na 25 tys. lat, jednak szczegółowe badania z 2003 przesunęło datowanie na około 40 tys. Szczątki uznawane są za najstarszy znany przypadek celowej kremacji w skali świata. Ciało Mungo Mana, odkryte w 1974, zostało po śmierci pokryte czerwoną ochrą. Wcześniejsze datowanie – około 60 tys., współczesne – około 40 tys.[1].

Ślady osadnictwa na tym terenie – m.in. kamienne narzędzia, sięgają 50 tysięcy lat wstecz. Odnalezione również żarna z piaskowca datowane na 5-10 tys. lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]