Przejdź do zawartości

Murad I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Murad I
Ilustracja
Portret Murada I
Wizerunek herbu
Tugra Murada I
podpis
Sułtan osmański
Okres

od 1362
do 15 czerwca 1389

Poprzednik

Orchan

Następca

Bajazyd I Błyskawica

Dane biograficzne
Dynastia

Osmanowie

Data urodzenia

marzec 1326

Data i miejsce śmierci

15 czerwca 1389
Kosowe Pole

Ojciec

Orchan

Małżeństwo

Gülcicek Hatun
Pasha Melike Hatun
Maria Tamara Hatun
Fülane Hatun

Dzieci

Bajazyd I Błyskawica

Murad I (ur. 29 czerwca 1326, zm. 15 czerwca 1389 na Kosowym Polu) – sułtan z dynastii Osmanów panujący w latach 1362-1389. Był pierwszym władcą Osmanów, który oficjalnie używał tytułu sułtana[1].

Władztwo osmańskie w latach panowania Murada I (1361-1389)
Grób Murada I w meczecie na Kosowym Polu

Syn Orchana, ojciec Bajazyda I Błyskawicy. Objął władzę po śmierci ojca. Skonsolidował wewnętrznie swe ziemie, powołał organ administracji centralnej, tzw. Dywan oraz instytucję wielkiego wezyra, uformował zawodową gwardię przyboczną sułtana – korpus janczarski, rekrutujący się z pochodzących z branki młodzieńców chrześcijańskich, wprowadził instytucję timarów, powołał sąd wojskowy (kadiasker).

Kontynuował ekspansywną politykę zagraniczną. Z powodzeniem walczył z emiratem Karamanidów w Anatolii. W Europie jego wojska postępowały w głąb Tracji, opanowując m.in. Adrianopol i Płowdiw; w 1371 pokonały koalicję wojsk chrześcijańskich w bitwie nad Maricą, a w 1385 zdobyły Sofię, rok później Nisz. Postępy armii Murada I zostały przejściowo zahamowane dzięki zwycięstwu Serbów w bitwie pod Plocznikiem (1387), ostatecznie jednak narzucił on zwierzchność osmańską niemal całym Bałkanom. Podbite terytoria zorganizował w prowincje Anatolii i Rumelii, narzucił zależność trybutarną cesarstwu bizantyjskiemu i Serbii. Przeniósł stolicę do Adrianopola.

Zginął w czasie bitwy na Kosowym Polu, według tradycji zabity zatrutym sztyletem przez jednego z serbskich rycerzy, Miloša Obilicia.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Początki konfliktu. Wojna czehryńska (1674-1681). W: Wojciech Morawski, Sylwia Szawłowska: Wojny rosyjsko-t u r ec ki e od XVII do XX wieku. Warszawa: Trio, 2006, s. 11, seria: O wojnach i konfliktach. ISBN 978-83-7436-084-5.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Słownik Władców Świata. Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan. Wyd. Zielona Sowa - 2005 r.