Murad I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Murad I
sułtan Imperium Osmańskiego
Ilustracja
Portret Murada I
Wizerunek herbu
Tugra Murada I
podpis
Sułtan osmański
Okres od 1362
do 15 czerwca 1389
Poprzednik Orchan
Następca Bajazyd I Błyskawica
Dane biograficzne
Dynastia Osmanowie
Data urodzenia marzec 1326
Data i miejsce śmierci 15 czerwca 1389
Kosowe Pole
Ojciec Orchan
Małżeństwo Gülcicek Hatun
Pasha Melike Hatun
Maria Tamara Hatun
Fülane Hatun
Dzieci Bajazyd I Błyskawica

Murad I (ur. 29 czerwca 1326, zm. 15 czerwca 1389 na Kosowym Polu) – sułtan z dynastii Osmanów panujący w latach 1362-1389. Był pierwszym władcą Osmanów, który używał tytułu sułtana[1].

Władztwo osmańskie w latach panowania Murada I (1361-1389)
Grób Murada I w meczecie na Kosowym Polu

Syn Orchana, ojciec Bajazyda I Błyskawicy. Objął władzę po śmierci ojca. Skonsolidował wewnętrznie swe ziemie, powołał organ administracji centralnej, tzw. Divan' oraz instytucję wielkiego wezyra, uformował zawodową gwardię przyboczną sułtana – korpus janczarski, rekrutujący się z pochodzących z branki młodzieńców chrześcijańskich, wprowadził instytucję timarów, powołał sąd wojskowy (kadiasker).

Kontynuował ekspansywną politykę zagraniczną. Z powodzeniem walczył z emiratem Karamanidów w Anatolii. W Europie jego wojska postępowały w głąb Tracji, opanowując m.in. Adrianopol i Płowdiw; w 1371 pokonały koalicję wojsk chrześcijańskich w bitwie nad Maricą, a w 1385 zdobyły Sofię, rok później Nisz. Postępy armii Murada I zostały przejściowo zahamowane dzięki zwycięstwu Serbów w bitwie pod Plocznikiem (1387), ostatecznie jednak narzucił on zwierzchność osmańską niemal całym Bałkanom. Podbite terytoria zorganizował w prowincje Anatolii i Rumelii, narzucił zależność trybutarną cesarstwu bizantyjskiemu i Serbii. Przeniósł stolicę do Adrianopola.

Zginął w czasie bitwy na Kosowym Polu, według tradycji zabity zatrutym sztyletem przez jednego z serbskich rycerzy, Miloša Obilicia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Początki konfliktu. Wojna czehryńska (1674-1681). W: Wojciech Morawski, Sylwia Szawłowska: Wojny rosyjsko-t u r ec ki e od XVII do XX wieku. Warszawa: Trio, 2006, s. 11, seria: O wojnach i konfliktach. ISBN 978-83-7436-084-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Władców Świata. Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan. Wyd. Zielona Sowa - 2005 r.