Murena smocza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Murena smocza
Enchelycore pardalis[1]
(Temminck & Schlegel, 1846)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

węgorzokształtne

Rodzina

murenowate

Rodzaj

Enchelycore

Gatunek

murena smocza

Synonimy
  • Gymnothorax pardalis (Temminck & Schlegel, 1846)
  • Muraena kailuae Jordan & Evermann, 1903
  • Muraena kauila Jenkins, 1903
  • Muraena lampra Jenkins, 1903
  • Muraena pardalis Temminck & Schlegel, 1846
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Murena smocza[3] (Enchelycore pardalis) – gatunek morskiej ryby węgorzokształtnej z rodziny murenowatych (Muraenidae), opisany naukowo w 1846 roku z Nagasaki (Japonia), pod nazwą Muraena pardalis[4]. W języku polskim nazywana była również mureną hawajską[5], ale zasięg tego gatunku jest znacznie szerszy.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Murena smocza jest rybą pospolicie występującą w tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jej obecność odnotowano na obszarze rozciągającym się od Aldabry, Madagaskaru i Maskarenów na zachodzie po Hawaje, Line Islands i Markizy na wschodzie, oraz na północ po Koreę, południową Japonię i wyspy Ogasawara, a na południe po Nową Kaledonię[4][6]. Przebywa w szczelinach skalnych i w rafach koralowych, na głębokościach do 60 m[6].

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczne wyrostki nad oczami

W okolicach nozdrzy, nad oczami, ma długie wyrostki w kształcie rogów. Jej ciało pokryte jest różnokolorowym deseniem złożonym z licznych cętek i pręg. Płetwa grzbietowa jest długa i bardzo wysoka. Przy rozwartym pysku ryba nabiera wyglądu groźnej bestii[3], przypomina smoka.

Dorasta maksymalnie do 92 cm długości całkowitej[6].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Życie tej ryby pozostaje słabo poznane. Jest wprawdzie szeroko rozprzestrzeniona, ale trudno ją spotkać w warunkach naturalnych. Agresywna i drapieżna[3]. Żywi się innymi rybami[6].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Murena smocza

Nie ma znaczenia w rybołówstwie. Z powodu kontrastowego i jaskrawego ubarwienia jest spotykana w handlu dla potrzeb akwarystyki[6]. Jej agresywny charakter oraz preferencje pokarmowe powodują, że w akwariach trudno ją trzymać z innymi rybami[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Według stanu ze stycznia 2013 roku gatunek ten nie figuruje w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Enchelycore pardalis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Enchelycore pardalis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b c d Ryby : encyklopedia zwierząt. Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk i Leszek Myszkowski (tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN : Dorota Szatańska, 2007, s. 101. ISBN 978-83-01-15140-9.
  4. a b Ron Fricke, William Neil Eschmeyer, Richard Van der Laan (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes, California Academy of Sciences, 4 stycznia 2013 [dostęp 2013-01-26] (ang.).
  5. Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese: Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby - Cyclostomata et Pisces. Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991, s. 42.
  6. a b c d e Enchelycore pardalis. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 26 stycznia 2013]