Mury miejskie w Chełmnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mury miejskie w Chełmnie
Obiekt zabytkowy nr rej. nr rej. A/6542/ 1957[1] z 18 października 1934[1]
Baszta Prochowa, widok od strony zewnętrznej.
Baszta Prochowa, widok od strony zewnętrznej.
Państwo  Polska
Miejscowość Chełmno
Styl architektoniczny Gotyk
Ukończenie budowy XIII wiek
Ważniejsze przebudowy XVI wiek
brak współrzędnych

Mury miejskie w Chełmnie – jedne z najlepiej zachowanych murów miejskich w Polsce, otaczające miasto prawie pełnym obwodem. Ciąg zachowanych murów ma blisko 1700 m długości[1].

Brama Grudziądzka - główny wjazd do średniowiecznego Chełmna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Starego Miasta w Chełmnie jako pomnik historii - mapa z Rozporządzenia Prezydenta RP
Odcinek murów miejskich z widoczną bramą Grudziądzką.
Brama grudziądzka
Brama grudziądzka

Mury zaczęto wznosić w 2 połowie XIII w., a w 1563 roku podwyższono je zamurowując blanki, na co miasto musiało uzyskać specjalną zgodę króla Zygmunta Augusta – ślady tej przebudowy widoczne są do dzisiaj szczególnie na odcinku murów przylegającego do cmentarza parafialnego. Pierwotnie znajdowało się w nich siedem bram wjazdowych, z których ocalały dwie – Grudziądzka i Merseburska, zachowały się także 23 baszty, z których najbardziej interesujące są: Prochowa (obecnie dział archeologiczny Muzeum Ziemi Chełmińskiej), Mestwina (jeszcze w średniowieczu włączona do kompleksu klasztornego, wtedy Benedyktynek obecnie sióstr Miłosierdzia), Dominikańska (obecnie Klub Seniora) i Panieńska (obecnie siedziba Zastępu Rycerskiego z Chełmna). W latach 1860-70 rozebrano dwa krótkie odcinki muru wzdłuż obecnej ulicy Stare Planty i części ulicy Podmurnej oraz pięć spośród siedmiu bram, zasypano także część fosy miejskiej, z wyjątkiem odcinka na którym utworzono Nowe Planty. Od końca XIX wieku mury wielokrotnie remontowano, łatając ubytki i budując ceglane podpory.

W trakcie remontu w latach 2014-2015, wzdłuż chełmińskich murów zainstalowano oświetlenie, zbudowano ścieżkę spacerową, a w dwóch otwartych basztach urządzono wieże widokowe.

Fragment murów miejskich z widocznymi śladami przebudowy z XVI wieku.

W 2005 roku rozporządzeniem Prezydenta RP cały zespół Starego Miasta w Chełmnie wraz z murami miejskimi został uznany za pomnik historii[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c Narodowy Instytut Dziedzictwa: Chełmno – Stare Miasto (pol.). www.nid.pl. [dostęp 2011-07-31].
  2. Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 13 kwietnia 2005 w sprawie uznania za pomnik historii. „Dziennik Ustaw”. 64 poz. 568, 2005-04-20 (pol.).