Musée Baccarat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Musée Baccarat
Jeden z kryształów Baccart znajdujący się w muzeum
Jeden z kryształów Baccart znajdujący się w muzeum
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Zakres zbiorów wyroby z kryształu
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Musée Baccarat
Musée Baccarat
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Musée Baccarat
Musée Baccarat
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Musée Baccarat
Musée Baccarat
Ziemia 48°52′04″N 2°17′37″E/48,867778 2,293611
Strona internetowa muzeum

Musée Baccarat jest to prywatne muzeum kryształów Baccarat położone w paryskiej 16 dzielnicy na ulicy place des Etats-Unis pod numerem 11. Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem: niedziel, wtorków oraz wakacji. Za wstęp do muzeum jest pobierana opłata pieniężna.

Muzeum zostało stworzone w byłej posiadłości Marie-Laure de Noaillesa która została zaprojektowana przez Philippe Starcka. Muzeum posiada największe i najsłynniejsze wyroby firmy Baccarat które zostały przygotowane na wystawy światowe jakie odbywały się w XIX wieku oraz na różne przyjęcia w jakich brała udział firma.

Głównymi salami wystawowymi w muzeum są:

  • Pokój alchemika zaprojektowany przez Gérarda Garouste- jest to rotunda zawierającą liczne kryształowe wazy oraz szachownice.
  • Za przejrzystością- są to cztery odrębne komnaty tematyczne zawierające jedne z najpopularniejszych eksponatów muzealnych w tym m.in: turecki zestaw do kawy oraz waza Słoń.

Musée Baccarat zawiera także prace stworzone przez znanych projektantów oraz projektantów kryształów, w tym m.in Georges Chevaliera, Ettore Sottsassa, Roberto Samboneta, Van day Truex oraz Marcial Berro oprócz tego muzeum posiada kolekcję kryształów należących do znanych osobistości. Swoją ekspozycję w muzeum posiadają kryształy Cesarza Japonii, księcia Walii oraz Josephine Baker

Linki zewnętrzne[edytuj]