Musée Rodin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Musée Rodin
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Adres

Hôtel Biron,
79 rue de Varenne
75007 Paris oraz Villa des Brillants,
19 avenue Auguste Rodin
92190 Meudon

Data założenia

1919

Dyrektor

M. Dominique Vieville

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Musée Rodin”
Ziemia48°51′19″N 2°18′57″E/48,855278 2,315833
Strona internetowa

Musée Rodin (pol. Muzeum Rodina) – muzeum sztuk pięknych położone w Paryżu w 7. dzielnicy przy rue de Varenne 79 oraz w Meudon przy avenue Auguste Rodin 19. Posiada zbiór rzeźb Auguste’a Rodina oraz obrazy z jego kolekcji, podarowane muzeum. Muzeum odwiedza rocznie ok. 500 tys. gości, co sprawia, iż jest ono jednym z najpopularniejszych muzeów Francji (po Luwrze, Wersalu i Musée d’Orsay)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Auguste Rodin mieszkał w willi Villa des Brillants (w Meudon pod Paryżem), natomiast na parterze paryskiego Hôtel Biron miał (od 1908) swoją pracownię. Później przekazał całą swoją kolekcję rzeźb (wraz z obrazami Vincenta van Gogha i Pierre-Auguste’a Renoira, które wcześniej zakupił) na rzecz państwa francuskiego pod warunkiem, że budynek pracowni zostanie zamieniony w muzeum poświęcone jego rzeźbom.

Muzeum zostało oficjalnie otwarte 4 sierpnia 1919.

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Obrazy w Musée Rodin.

W zbiorach muzeum (Hôtel Biron i Villa des Brillants w Meudon) znajduje się ok. 6600 rzeźb wykonanych w terakocie, gipsie, brązie, marmurze, kamieniu, wosku i in. Kiedy muzeum zostało otwarte, zdecydowano, iż w Paryżu będą eksponowane rzeźby z marmuru i brązu, a w Meudon rzeźby z gipsu, jako świadectwo początków działalności Rodina. Ten stan rzeczy przetrwał do dziś. Zbiory uzupełnia kolekcja ok. 8000 rysunków i ok. 8000 fotografii (w tym historyczne fotografie Steichena, Bulloza, Drueta i in.)[2].

W zbiorach Musée Rodin znajduje się większość znaczących dzieł Rodina, w tym: Myśliciel, Pocałunek i Brama piekieł. Wiele rzeźb artysty eksponowanych jest w przylegającym do muzeum ogrodzie.

W jednej z sal muzeum wystawione są też prace rzeźbiarki Camille Claudel, uczennicy Rodina. Kolekcje dzieł uzupełniają obrazy Moneta, Renoira i van Gogha będące niegdyś prywatną kolekcją Rodina.

Musée Rodin, Paris.

Dzieła Rodina (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Obrazy (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paris.com: Musée Rodin Paris – Rodin Museum in Paris. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-14)].
  2. Musée Rodin Website: Musée Rodin / Hôtel Biron, Paris. [dostęp 2011-06-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gustave Coquiot: Rodin à l’hôtel Biron et à Meudon. Paris: Ollendorff, 1917. (fr.).
  • Judith Cladel: Rodin, sa vie glorieuse et inconnue. Paris: Grasset, 1936. (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]