Musée des arts et métiers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Musée des arts et métiers
Ilustracja
Budynki muzeum
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Data założenia

1794

Zakres zbiorów

historia techniki

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, w centrum znajduje się punkt z opisem „Musée des arts et métiers”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Musée des arts et métiers”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Musée des arts et métiers”
Ziemia48°51′58″N 2°21′19″E/48,866111 2,355278
Strona internetowa
Wahadło Foucaulta w Musée des Arts et Métiers

Musée des arts et métiers – muzeum historii techniki założone w 1794 w Paryżu, część Conservatoire national des arts et métiers; najstarsze muzeum techniki na świecie[1].

Musée des arts et métiers gromadzi i prezentuje urządzenia, modele i rysunki techniczne. Są tam m.in. pionierski pojazd parowy zbudowany w 1769 r. jako ciągnik artyleryjski przez Nicolasa Cugnota, pierwsze silniki spalinowe konstrukcji Étienne'a Lenoira, najstarsze francuskie samochody z przełomu lat 80.i 90. XIX stulecia. Odrębne miejsce zajmuje zespół modeli przedstawiających różne procesy wytwórcze, od młynarstwa aż po metalurgię, wykonanych na podstawie rycin i opisów, zawartych w Wielkiej Encyklopedii Francuskiej z XVIII w. W zbiorach znajdują się też zachowane instrumenty z laboratorium Antoine'a Lavoisiera.

Część szczególnie cennych eksponatów jest zgromadzona w nawie i prezbiterium dawnego kościoła św. Marcina, gdzie było umieszczone wahadło Foucaulta (obecnie znajduje się w Panteonie w Paryżu), dowodzące swym ruchem trwające obroty Ziemi.

Początkowo ekspozycje paryskiego muzeum poświęcone były poszczególnym dziedzinom nauki i techniki, obecnie po wielkiej przebudowie podjętej przed przypadającą w 1994 r. 200. rocznicą utworzenia muzeum ekspozycje te mają charakter problemowy i dotyczą np. zdobywania surowców czy międzyludzkiej komunikacji.

Podobnie jak Conservatoire National des Arts et Métiers, tak i Musée des Arts posiada swoją siedzibę na ulicy rue Réaumur położonej w 3 dzielnicy Paryża. Najbliższą stacją paryskiego metra jest Arts et Métiers.

Muzeum występuje w powieści Wahadło Foucaulta napisanej przez Umberto Eco.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum. [dostęp 2021-12-01]. (fr.).