Musa al-Sadr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Musa al-Sadr
موسى الصدر
Musa Al-Sadr and AbdulNaser.jpg
Musa al-Sadr i Gamal Abdel Naser
Data i miejsce urodzenia 15 kwietnia 1928
Kom
Data i miejsce śmierci 31 sierpnia 1978 (zaginięcie)
Trypolis (?)
Przewodniczący Najwyższej Rady Szyickiej w Libanie
Okres od 1969
do 1978 (formalnie 1987)
Poprzednik brak
Następca Mohammad Mahdi Szams ad-Din

Imam Sajjid Musa al-Sadr (as-Sadr, al-Sader), arab.: السيد موسى الصدر, per.: مام موسى صدر (ur. 15 kwietnia 1928, Kom) – szyicki duchowny, teolog i polityk, syn ajatollaha Sadra ad-Dina as-Sadra.

Życiorys[edytuj]

Młodość[edytuj]

Musa al-Sadr urodził się w 1928 roku w irańskim mieście Kom, w rodzinie poważanych teologów muzułmańskich, pochodzących z Libanu. Ukończył medresę w rodzinnym mieście oraz Uniwersytet Teherański. Następnie udał się do irackiego Nadżafu, gdzie spędził cztery lata, studiując teologię m.in. pod kierunkiem ajatollaha Mohsena al-Hakima.

Przywództwo libańskich szyitów[edytuj]

Na przełomie lat 50. i 60. imam al-Sadr zamieszkał na stałe w południowolibańskim Tyrze, gdzie stał się liderem szyitów, dyskryminowanych zarówno przez chrześcijan, jak i sunnitów. W 1969 roku został pierwszym przewodniczącym Najwyższej Rady Szyickiej, powołanej jako organ reprezentujący interesy tej wspólnoty religijnej. W 1974 roku założył Ruch Wydziedziczonych (Harakat al-Mahrumin), organizację społeczno-polityczną walczącą o prawa mieszkańców południowego Libanu, której zbrojnym ramieniem był AMAL.

Zaginięcie[edytuj]

W sierpniu 1978 roku Musa al-Sadr w towarzystwie szejka Mohammeda Yakuba i dziennikarza Abbasa Badra ad-Dina udał się do Libii na zaproszenie Muammara Kaddafiego. Po wylocie z Bejrutu do libijskiego Trypolisu, zaginął wszelki ślad po delegacji na czele z imamem al-Sadrem. Pojawiły się różne, niepotwierdzone informacje, dotyczące jego zniknięcia. Podawano m.in., że udał się do Włoch lub został porwany przez służby specjalne szacha Iranu bądź zabity na rozkaz Kaddafiego. Libańczycy w nadziei na jego powrót nie obsadzili stanowiska przewodniczącego Najwyższej Rady Szyickiej aż do 1987 roku[1].

Przypisy

  1. Twelver or Imami Shias (ang.) [dostęp 2011-04-04]

Linki zewnętrzne[edytuj]