Museo de Montserrat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Museo de Montserrat
Ilustracja
Kompleks klasztoru Montserrat, w którym znajduje się muzeum
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Katalonia
Miejscowość Monistrol de Montserrat
Data założenia 1920
Zakres zbiorów sztuka
Wielkość zbiorów 1300
Położenie na mapie Katalonii
Mapa konturowa Katalonii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Museo de Montserrat”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Museo de Montserrat”
Ziemia41°35′35,54″N 1°50′13,70″E/41,593206 1,837139
Strona internetowa

Museo de Montserrat – muzeum sztuki w klasztorze Montserrat na obrzeżach obszaru metropolitalnego Barcelony, w masywie górskim Montserrat, posiadające w kolekcji zabytki z całej 1000-letniej historii klasztoru oraz bogatą kolekcję dzieł hiszpańskich i europejskich mistrzów malarstwa.

Podstawą dla utworzenia muzeum było tzw. Muzeum Biblijne stworzone przez mnicha, brata Bonaventura Ubach[1]. W 2006 roku muzeum zostało przyłączone do grupy muzeów Museus d'Interès Nacional do którego należą: Fundació Joan Miró, Fundació Antoni Tàpies, Museu Episcopal de Vic, Museu Marítim de Barcelona, Museu Picasso[2] i Museu d'Art Contemporani de Barcelona[potrzebny przypis].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Zbiory w muzeum zostały podzielone na pięć różnych kolekcji, w których znajduje się ponad 1300 eksponatów. Najstarszym artefaktem w muzeum jest egipski sarkofag z XIII wieku p.n.e. i stanowi część Archaeology of the Biblical East Collection, w której znajdują się również eksponaty pochodzące z obszarów starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji, Ziemi Świętej i Cypru. Inna kolekcja poświęcona jest ikonografii Matki Bożej z Montserrat, w której można prześledzić w jaki sposób zmieniał się sposób przedstawiania Madonny w sztuce na przestrzeni wieków. W 2006 roku otworzono nowy dział: zbiór 160 ikon bizantyjskich i słowiańskich. Prócz tego w muzeum można obejrzeć kolekcje wyrobów ze złota, kolekcje obejmujące przedmioty liturgiczne z okresu od XV do XX wieku.
Osobnym działem jest malarstwo europejskie; muzeum posiada obrazy malarzy tworzących od XIII do XVIII wieku, m.in. El Greca, Caravaggia oraz dzieła malarzy katalońskich (Fortuny, Rusiñol, Nonell), francuskich impresjonistów i artystów współczesnych (Chagalla, Braque'a, Miró, Dali, Picasso)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Josep de C. Laplana; Francis Bandin (2011). Museum of Montserrat: The Surprise of Art. Museu de Montserrat. ISBN 978-84-9979-006-0.
  2. Els museus d'interès nacional [dostęp: 20.08.2015]
  3. Museum - Abbey of Montserrat, www.abadiamontserrat.net [dostęp 2017-11-18] (ang.).