Museo de las Ciencias Príncipe Felipe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
(pol. Muzeum Nauki Księcia Filipa)
Ilustracja
Widok na Muzeum Nauki w Walencji
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Walencja
Miejscowość Walencja
Architekt Santiago Calatrava
Powierzchnia użytkowa 26 000 m²
Położenie na mapie Walencji
Mapa lokalizacyjna Walencji
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
Położenie na mapie Walencji
Mapa lokalizacyjna Walencji
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
Ziemia39°27′27,36″N 0°21′13,35″W/39,457600 -0,353708
Strona internetowa

Museo de las Ciencias Príncipe Felipe ((pol.)Muzeum Nauki Księcia Filipa), to hiszpańskie muzeum poświęcone nowym technologiom, nauce i środowisku naturalnemu. Muzeum Nauki mieści się w kompleksie znanym jako Ciudad de las Artes y las Ciencias (pol. Miasteczko Sztuki i Nauki) w Walencji, Hiszpania.

Różnorodne ekspozycje w sposób pouczający, interaktywny i przede wszystkim interesujący umożliwiają zwiedzającemu zapoznanie się z wszystkim tym, co związane jest ze współczesną nauką. Spektakularne motto Muzeum brzmi: „Zabrania się: nie dotykać, nie czuć, nie myśleć”.

Otwarcie muzeum miało miejsce 13 listopada 2000 roku. Niezwykle nowoczesny i oryginalny budynek, którego kształt przypomina szkielet dinozaura, został zaprojektowany przez Santiago Calatrava, wybitnego architekta i rzeźbiarza z Walencji. Dyrektorem Muzeum jest Manuel Toharia, znany pisarz oraz popularyzator nauki i nowych technologii w Hiszpanii. Muzeum liczy ponad 26 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawowej i ponad 25 milionów zwiedzających od momentu inauguracji. Oznacza to, że to unikalne muzeum odwiedza rocznie około 2,5 miliona osób.

Ekspozycje Muzeum Nauki[edytuj | edytuj kod]

Parter (Calle Menor)[edytuj | edytuj kod]

Parter Muzeum nazywany jest Calle Menor (pol. Mniejsza Aleja), znajdują się tam kasy biletowe, restauracje czy sklepy z pamiątkami. Ponadto można tam znaleźć ekspozycje i pokazy takie jak „La Ciencia a Escena” (pol. Nauka na Scenie) i „Estudio de Tv” (pol. Nauka o Telewizji). Zwiedzający mają wstęp wolny na Calle Menor, gdzie odbywa się również wiele wystaw okolicznościowych w ciągu całego roku.

Pierwsze piętro[edytuj | edytuj kod]

Na pierwszym piętrze znajdują się ekspozycje o charakterze interaktywnym, goście muzeum mogą aktywnie uczestniczyć w warsztatach i eksperymentach przeprowadzanych na przykład w „Exploratorium”. Na znajdującej się tam Calle Mayor (pol. Większa Aleja), mieści się ogromne, mierzące 34 metry, wahadło Foucaulta, które jest jednym z największych wahadeł tego typu na świecie. Zjawisko tego wahadła jest zdumiewające, ponieważ, jak twierdzą specjaliści: „W rzeczywistości to nie wahadło się obraca, lecz Ziemia, można zatem powiedzieć, że to Muzeum »kręci się« wokół wahadła, a nie na odwrót.”[1].

Ponadto na pierwszym piętrze znajdują się ekspozycje poruszające temat zmian klimatycznych na świecie. Prezentowane są różnorodne panele graficzne, moduły interaktywne czy materiały audiowizualne.

Animacja ruchu wahadła
Péndulo de Foucault (M. Ciències Valencia) 02.jpg

Drugie piętro[edytuj | edytuj kod]

Na kolejnym piętrze główną atrakcją jest wystawa „El Legado de la Ciencia” (pol. Dziedzictwo Nauki). Przedstawione zostały tam życiorysy i badania trzech znamienitych naukowców powiązanych z Hiszpanią, laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny: Santiago Ramón y Cajal, Severo Ochoa i Jean Dausset.

Trzecie piętro[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba modelu ludzkiego DNA

Na trzecim piętrze budynku znajduje się „Bosque de Cromosomas” (pol. Las Chromosomów), imponująca ekspozycja dotycząca sekwencji ludzkiego DNA. Szczególnie wyróżnia się 15 metrowa rzeźba przedstawiająca model molekularny kwasu deoksyrybonukleinowego, czyli DNA. Na wystawie tej można znaleźć również 127 różnych materiałów interaktywnych, prezentujących poszczególne geny i ich funkcje w ludzkim organizmie.

W tej samej części muzeum znajdują się inne ekspozycje, na przykład „Gravedad Cero” (pol. Zerowa Grawitacja) zbudowana dzięki współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Kolejną ciekawą wystawą jest “Ciencia y Deporte con el Valencia C.F” (pol. Nauka i Sport z Piłkarskim Klubem Walencji), na której przedstawione zostały w sposób przystępny i zabawny podstawy fizyczne i technologiczne zdrowia.

Wnętrze muzeum

Szczególne wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

  • Muzeum Nauki było siedzibą międzynarodowego „Campus Party”, w latach 2000 i 2004. Jest to impreza organizowana dla miłośników informatyki, na której odbywają się między innymi rozgrywki w grach komputerowych z trybem gry wieloosobowej. W 2004 roku podczas „Campus Party” pobity został rekord świata w największej ilości graczy na PlayStation 2.
  • Od 2 do 6 października 2006 roku trwał w Muzeum 57. Międzynarodowy Kongres Astronautyki.
  • 15 stycznia 2007 roku w Muzeum Nauki odbyła się oficjalna prezentacja brytyjskiego zespołu McLaren biorącego udział w wyścigach Formuły 1.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cytat pochodzi z:Oficjalna strona internetowa Muzeum Nauki w Walencji [dostęp 2011-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]