Museum Berggruen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Berggruena
Museum Berggruen
Ilustracja
Museum Berggruen
Państwo  Niemcy
Miejscowość Berlin
Adres Schloßstraße 1 14059 Berlin
Data założenia 1996
Zakres zbiorów sztuka
Położenie na mapie Berlina
Położenie na mapie Niemiec
Ziemia52°31′16″N 13°17′45″E/52,521111 13,295833

Muzeum Berggruena (znane również jako Kolekcja Berggruena) – berlińskie muzeum sztuki nowoczesnej poświęcone w dużej mierze twórczości Pabla Picassa oraz twórców klasycznej awangardy. Berggruen Collection jest częścią Galerii Narodowej w Berlinie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek, w którym znajduje się muzeum, został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Friedricha Stülera. Naprzeciw niego znajduje się Pałac Charlottenburg. Muzeum zostało otwarte w 1996 za sprawą kolekcjonera i handlarza Heinza Berggruena, który sprzedał swoją kolekcję Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury za kwotę 253 milionów marek[1]. Z biegiem kolejnych lat Berggruen przekazywał muzeum kolejne eksponaty, m.in. gwasz Picassa „Nu Jaune” będący studium do Panny z Awinionu[2] czy rzeźbę Alberta Giacomettiego, Stojąca kobieta III.

W 2013 zakończyły się prace, które pozwoliły na zaadaptowanie kolejnego budynku „Kommendantenhaus” przy Spandauer Damm, do prezentacji powiększającej się kolekcji oraz założenie od strony dziedzińca ogrodu i przystosowanie go do możliwości prezentowania rzeźb[3].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Trzon kolekcji stanowi ponad sto prac Picassa: od pierwszej grafiki z okresu studiów w 1897 roku po dzieła powstałe w 1972. Muzeum posiada również bogatą kolekcję dzieł innych artystów, m.in. Paula Klee (sześćdziesiąt obrazów z okresu 1917–1940), Henri Matisse’a (dwadzieścia prac a w tym piętnaście kolaży) czy Alberta Giacomettiego i Georgesa Braque[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]