Mushishi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mushishi
蟲師
Gatunek okruchy życia
Manga
Autor Yuki Urushibara
Wydawca Kōdansha
Odbiorcy seinen
Drukowana w Afternoon
Wydawana 19992008
Liczba tomów 10
Telewizyjny serial anime
Reżyser Hiroshi Nagahama
Studio Artland
Stacja telewizyjna Japonia Fuji TV, BS Fuji, Animax
Premierowa emisja 22 października 200518 czerwca 2006
Liczba odcinków 26
Film animowany
Reżyser Katsuhiro Otomo
Scenariusz Sadayuki Murai
Producent Sunmin Park
Muzyka Kuniaki Haishima
Wydany 24 marca 2007
Czas trwania 131 minut

Mushishi (jap. 蟲師?)manga napisana i zilustrowana przez Yuki Urushibara, publikowana w magazynie Kōdansha Afternoon od roku 1999 do sierpnia 2008.

Adaptacja mangi na TV serię anime nastąpiła w 2005 roku. Wyprodukowane zostało przez studio Artland w reżyserii Hiroshi Nagahama. Adaptacja jako Film fabularny (live-action) w reżyserii Katsuhiro Ōtomo miała premierę 24 marca 2007 roku.

Manga Mushishi zdobyła Nagrodę Doskonałości w 2003 roku na Japan Media Arts Festival oraz w 2006 na Kodansha Manga Award.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Historia o wszechobecnych stworzeniach zwanych Mushi, posiadających nadnaturalne moce. Mushi to istoty ożywione (jak zwierzęta) lecz nie w dosłownym znaczeniu; są esencją samego życia bez materialnego ciała, jednak mają możliwość wpływu na świat materialny. Ze względu na swą duchową formę większość ludzi ich nie dostrzega, a nawet nie wie o ich istnieniu, lecz są także osoby, które posiadają umiejętność dostrzegania i interakcji z Mushi.

Jedną z takich osób jest Ginko (jap. ギンコ?), główny bohater serii. Podróżując z miejsca na miejsce, trudni się jako Mushishi (jap. 蟲師 mushi-shi?), pomagając osobom z problemami spowodowanymi przez Mushi. Serię stanowią odrębne, luźno ze sobą związane epizody, w których częściami wspólnymi są Ginko i różne rodzaje Mushi.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na charakter epizodyczny serii jest niewielu cyklicznych bohaterów przez co wykaz seiyū jest dość długi. Za Ginko głos podkłada Yuto Nakano.

Ginko ma niezwykłe białe włosy i zielony kolor oczu, co jest wynikiem zdarzenia, jakie miało miało miejsce gdy był jeszcze dzieckiem. Nie wyjaśnione jest w kontekście historii, dlaczego jego raczej nowoczesne ubrania nie wydają się zgodne z okresem w jakim dzieje się cała opowieść, choć autorka wyjaśniła, że jest to znak pierwotnie planowanego projektu umieszczenia opowieści w czasach nowożytnych. Ginko jest rzadką osobą, która przyciąga Mushi. To budzi w nim wędrowny tryb życia. Pobyt w jednym miejscu zbyt długo może zaowocować gromadzeniem się potencjalnie niebezpiecznych ilości Mushi. Stale też pali w celu utrzymania ich daleko od siebie. Jeśli chodzi o osobowość, Ginko jest raczej swobodny i wyluzowany, lecz potrafi być bardzo poważny jeśli przychodzi mu zadanie ochrony ludzi przed Mushi. Często podkreśla, że Mushi nie są złe, a jedynie starają się przetrwać jak wszyscy inni.

Są tylko dwie postacie prócz Ginko które pojawiają więcej niżeli w jednym odcinku. Adashino który pojawił się w odcinkach 5,10, i na krótko w 18 i Nui, która pojawia się tylko w epizodzie 12, lecz jako, że jest narratorką jej głos będzie otwierał i zamykał niektóre z odcinków.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Seria TV[edytuj | edytuj kod]

Seria anime, animowana przez Artland w reżyserii Hiroshi Nagahama, obejmowała łącznie 26 odcinków. Dwadzieścia pierwszych odcinków pierwszej serii od października 2005 i marca 2006 emitowanych na antenie Fuji TV i powiązanych sieci nadawczych, w tym Kansai TV, Tōkai TV, Hokkaidō Bunka Hoso, TV Shinhiroshima, TV Nishinippon. Epizody 21 do 26 emitowane były na antenie BS Fuji w każdą niedzielę od 14 maja 2006 do 18 czerwca tego samego roku.

Na piątym Tokyo Anime Award konkursie na Tokyo International Anime Fair, który odbył się 25 marca 2006, seria ta wygrała główna nagrodę w kategorii najlepszych seriali telewizyjnych i reżyserii artystycznej (dla Takashi Waki)[1].

Serial zdobył później rozgłos dzięki japońskiemu kanałowi telewizyjnemu, Animax, który w późniejszym czasie wyemitował anime w swojej sieci na całym świecie, w tym w Hongkongu, Tajwanie, Korei Południowej i Ameryce Łacińskiej.

Pracownicy[edytuj | edytuj kod]

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Toshio Masuda.

Epizod Tytuł Album Liczba utworów
1 Midori no Za (On Air Ver.) Mushishi Soundtrack 2 24
2 Mabuta no Hikari Mushishi Soundtrack 1 6
3 Yawarakai Tsuno Mushishi Soundtrack 1 3
4 Makura Kouji Mushishi Soundtrack 1 4
5 Tabi wo Suru Numa Mushishi Soundtrack 1 10
6 Tsuyu wo Suu Mure Mushishi Soundtrack 1 12
7 Ame ga Kuru Niji ga Tatsu Mushishi Soundtrack 1 9
8 Umi Sakai (Unasaka) Yori Mushishi Soundtrack 1 7
9 Omoi Mi Mushishi Soundtrack 1 14
10 Suzuri ni Sumu Shiro Mushishi Soundtrack 1 16
11 Yama Nemuru Mushishi Soundtrack 1 18
12 Sugame no Sakana Mushishi Soundtrack 2 23
13 Hito Yo Bashi Mushishi Soundtrack 1 13
14 Kago no Naka Mushishi Soundtrack 2 12
15 Haru to Usobuku Mushishi Soundtrack 2 7
16 Akatsuki no Hebi Mushishi Soundtrack 2 4
17 Uro Mayu Tori Mushishi Soundtrack 2 8
18 Yama Daku Koromo Mushishi Soundtrack 2 13
19 Teppen no Ito Mushishi Soundtrack 2 2
20 Fude no Umi Mushishi Soundtrack 2 3
21 Wata Houshi Mushishi Soundtrack 2 18
22 Oki tsu Miya Mushishi Soundtrack 2 6
23 Sabi no Naku Koe Mushishi Soundtrack 2 14
24 Kagari no Kou Mushishi Soundtrack 2 20
25 Ganpuku Ganka Mushishi Soundtrack 2 17
26 Kusa wo Fumu Oto Mushishi Soundtrack 2 21

Film aktorski[edytuj | edytuj kod]

Live-action Mushishi, reżyserowany przez Katsuhiro Otomo, powstał w 2006 roku. Światowa premiera odbyła się w 2006 r. na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W japońskich kinach pierwsze pokazy odbyły się 24 maca 2007 roku[2].

Fabuła filmu opiera się na 2, 7, 9 i 15 rozdziale mangi. Obsada obejmuje Joe Odagiri jako Ginko, Makiko Esumi jako Nui oraz Yū Aoi jako Tanyū.

Gra wideo[edytuj | edytuj kod]

Gra będąca adaptacją serii powstała na Nintendo DS, i wydana została w Japonii 31 stycznia 2008 r.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Seria zdobyła liczne nagrody; w 2003, manga została nagrodzona Nagroda Doskonałości na siódmym Japan Media Arts Festival[3], w 2006 r. seria wygrała Kodansha Manga Award w ogólnej kategorii manga[4]. Na dziesiątym Japan Media Arts Festival, zarówno seria anime jak i manga znalazły się wśród 10 najlepszych w swoich kategoriach za najlepsze anime i mangę[5]. Seria anime została nagrodzona w kategorii najlepszych seriali telewizyjnych i reżyserii artystycznej (dla Takashi Waki) na piątym konkursie Tokyo Anime Award na Tokyo International Anime Fair w 2006 roku[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]