Mushishi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mushishi
jap. 蟲師
Gatunekokruchy życia, fantasy
Manga
AutorYuki Urushibara
WydawcaKōdansha
Polski wydawcaHanami
Odbiorcyseinen
Drukowana wAfternoon
Wydawana19992008
Liczba tomów10
Telewizyjny serial anime
ReżyserHiroshi Nagahama
StudioArtland
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV, BS Fuji, Animax
Premierowa emisja22 października 200518 czerwca 2006
Liczba odcinków26
Film animowany
ReżyserKatsuhiro Ōtomo
ScenariuszSadayuki Murai
ProducentSunmin Park
MuzykaKuniaki Haishima
Wydany24 marca 2007
Czas trwania131 minut

Mushishi (jap. 蟲師)seinen manga napisana i zilustrowana przez Yuki Urushibarę, która była publikowana w magazynie Afternoon wydawnictwa Kōdansha od 1999 do sierpnia 2008 roku. Manga ta zdobyła nagrodę doskonałości w 2003 roku na ceremonii Japan Media Arts Festival oraz w 2006 roku nagrodę Kōdansha Manga.

Manga doczekała się w 2005 roku adaptacji w postaci serii anime, które zostało wyprodukowane przez studio Artland i wyreżyserowane przez Hiroshiego Nagahamę. Na podstawie mangi powstał także film live-action w reżyserii Katsuhiro Ōtomo, który miał swoją premierę 24 marca 2007 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mushi to istoty ożywione (jak zwierzęta) lecz nie w dosłownym znaczeniu; są esencją samego życia bez materialnego ciała, jednak mają możliwość wpływu na świat materialny. Ze względu na swą duchową formę większość ludzi ich nie dostrzega, a nawet nie wie o ich istnieniu, lecz są osoby, które posiadają umiejętność dostrzegania i interakcji z Mushi.

Jedną z takich osób jest Ginko (jap. ギンコ), główny bohater serii. Podróżując z miejsca na miejsce, jako Mushishi (jap. 蟲師 mushishi) pomaga osobom z problemami spowodowanymi przez Mushi. Serię stanowią odrębne, luźno ze sobą związane epizody, których elementami wspólnymi są Ginko i różne rodzaje Mushi.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na charakter epizodyczny serii jest niewielu cyklicznych bohaterów, przez co wykaz seiyū jest długi. Są tylko dwie postacie oprócz Ginko które pojawiają więcej niż raz.

  • Ginko – ma białe włosy i zielony kolor oczu, co jest wynikiem zdarzenia, jakie miało miało miejsce gdy był jeszcze dzieckiem. Nie wyjaśnione jest w kontekście historii, dlaczego jego raczej nowoczesne ubrania nie wydają się zgodne z okresem w jakim dzieje się cała opowieść, choć autorka wyjaśniła, że jest to znak pierwotnie planowanego projektu umieszczenia opowieści w czasach nowożytnych. Ginko jest rzadką osobą, która przyciąga Mushi. To budzi w nim wędrowny tryb życia. Pobyt w jednym miejscu zbyt długo może zaowocować gromadzeniem się potencjalnie niebezpiecznych ilości Mushi. Stale też pali w celu utrzymania ich daleko od siebie. Ginko jest raczej swobodny i wyluzowany, lecz potrafi być bardzo poważny jeśli przychodzi mu zadanie ochrony ludzi przed Mushi. Często podkreśla, że Mushi nie są złe, a jedynie starają się przetrwać jak wszyscy inni.
Seiyū: Yūto Nakano
  • Adashino – pojawia się w odcinkach 5., 10. i 18.
Seiyū: Yūji Ueda
  • Nui – pojawia się tylko w odcinku 12., lecz jest narratorką, której głos otwiera i zamyka niektóre z odcinków.
Seiyū: Mika Doi

Anime[edytuj | edytuj kod]

Seria anime, wyprodukowana przez Artland i w reżyserii Hiroshi Nagahama, obejmuje łącznie 26 odcinków. Pierwszych dwadzieścia odcinków pierwszej serii zostało wyemitowanych od 23 października 2005 do 12 marca 2006 roku na antenie Fuji TV i powiązanych z nią sieci nadawczych, w tym Kansai TV, Tōkai TV, Hokkaidō Bunka Hoso, TV Shinhiroshima i TV Nishinippon. Odcinki od 21. do 26. emitowane były na antenie BS Fuji w każdą niedzielę od 15 maja do 18 czerwca 2006 roku.

Na piątym Tokyo Anime Award konkursie na Tokyo International Anime Fair, który odbył się 25 marca 2006, seria ta wygrała nagrodę w kategorii najlepszych seriali telewizyjnych i reżyserii artystycznej (dla Takashi Waki)[1].

Serial zdobył rozgłos dzięki japońskiemu kanałowi telewizyjnemu Animax, który w późniejszym czasie wyemitował go w swojej sieci na całym świecie, w tym w Hongkongu, na Tajwanie, w Korei Południowej i Ameryce Łacińskiej.

Pracownicy[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Toshio Masudę.

Epizod Tytuł Album Liczba utworów
1 Midori no Za (On Air Ver.) Mushishi Soundtrack 2 24
2 Mabuta no Hikari Mushishi Soundtrack 1 6
3 Yawarakai Tsuno Mushishi Soundtrack 1 3
4 Makura Kouji Mushishi Soundtrack 1 4
5 Tabi wo Suru Numa Mushishi Soundtrack 1 10
6 Tsuyu wo Suu Mure Mushishi Soundtrack 1 12
7 Ame ga Kuru Niji ga Tatsu Mushishi Soundtrack 1 9
8 Umi Sakai (Unasaka) Yori Mushishi Soundtrack 1 7
9 Omoi Mi Mushishi Soundtrack 1 14
10 Suzuri ni Sumu Shiro Mushishi Soundtrack 1 16
11 Yama Nemuru Mushishi Soundtrack 1 18
12 Sugame no Sakana Mushishi Soundtrack 2 23
13 Hito Yo Bashi Mushishi Soundtrack 1 13
14 Kago no Naka Mushishi Soundtrack 2 12
15 Haru to Usobuku Mushishi Soundtrack 2 7
16 Akatsuki no Hebi Mushishi Soundtrack 2 4
17 Uro Mayu Tori Mushishi Soundtrack 2 8
18 Yama Daku Koromo Mushishi Soundtrack 2 13
19 Teppen no Ito Mushishi Soundtrack 2 2
20 Fude no Umi Mushishi Soundtrack 2 3
21 Wata Houshi Mushishi Soundtrack 2 18
22 Oki tsu Miya Mushishi Soundtrack 2 6
23 Sabi no Naku Koe Mushishi Soundtrack 2 14
24 Kagari no Kou Mushishi Soundtrack 2 20
25 Ganpuku Ganka Mushishi Soundtrack 2 17
26 Kusa wo Fumu Oto Mushishi Soundtrack 2 21

Film aktorski[edytuj | edytuj kod]

Live-action Mushishi wyreżyserowany został przez Katsuhiro Ōtomo, i miał swoją światową premiera w 2006 roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W japońskich kinach pierwsze pokazy odbyły się 24 marca 2007 roku[2].

Fabuła filmu opiera się na 2., 7., 9. i 15. rozdziale mangi. Główne role odgrywają Joe Odagiri jako Ginko, Makiko Esumi jako Nui oraz Yū Aoi jako Tanyū.

Gra wideo[edytuj | edytuj kod]

Gra będąca adaptacją serii powstała na Nintendo DS i wydana została w Japonii 31 stycznia 2008 roku.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Seria zdobyła liczne nagrody; w 2003roku manga została nagrodzona nagroda doskonałości na siódmym Japan Media Arts Festival[3], w 2006 r. seria wygrała Kodansha Manga Award w ogólnej kategorii manga[4]. Na dziesiątym Japan Media Arts Festival, zarówno seria anime jak i manga znalazły się wśród 10 najlepszych w swoich kategoriach za najlepsze anime i mangę[5]. Seria anime została nagrodzona w kategorii najlepszych seriali telewizyjnych i reżyserii artystycznej (dla Takashi Waki) na piątym konkursie Tokyo Anime Award na Tokyo International Anime Fair w 2006 roku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]