Musicon (zabawka muzyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Musicon Stworki.jpg

Musicon – polska zabawka muzyczna pozwalająca na programowanie kolejności dźwięków za pomocą przycisków. Instrument powstał w 2011 roku jako praca dyplomowa Pawła Laszuka na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu[1].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Drewniany walec - obracający się na osi - posiada na powierzchni zestaw ok. 700 przycisków z tworzywa sztucznego. Wydobycie dźwięku następuje poprzez wciskanie dowolnie wybranych przycisków, poruszenie dźwignią i wprawienie bębna w ruch obrotowy. Ruch obrotowy napędzany jest stale silniczkiem elektrycznym.

Na obudowie bębna przyczepione są 3 instrumenty: dzwonki, bębenek i rodzaj marakasa lub shekere. Wydają głos potrącone przez przycisk, programowany przez grającego. Możliwe jest przesunięcie instrumentu na walcu w inne miejsce, ścieżkę na której ustawiony jest inny wzór do zagrania.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Musicon zdobył wiele wyróżnień w kraju i za granicą, m.in. I nagrodę w Polish Children's Design Award (2012)[2].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Prace nad projektem zespołu specjalistów z dziedziny inżynierii, edukacji oraz muzyki doprowadziły w 2016 roku do powstania prototypu instrumentu gotowego do seryjnej produkcji.

Musicon jest wykorzystywany przez nauczycieli, terapeutów, pedagogów i muzyków w pracy z dziećmi. Korzystają z niego specjaliści w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnymi fizycznie i intelektualnie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ten niezwykły instrument podbija świat. Wymyślił i skonstruował go Polak (pol.). Tygodnik TVP, 2017-05-27.
  2. Zwycięzcy Polish Children’s Design Award 2012. Polski Portal Kultury, 2013-01-16. [dostęp 2020-06-27].
  3. Musicon zdobywa nagrodę IF Design Award 2017 (pol.). startup. [dostęp 2020-06-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]