Mustafa Cerić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mustafa Cerić
Mustafa Cerić w 2008
Mustafa Cerić w 2008
Kraj działania  Bośnia i Hercegowina
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1952
Veliko Čajno
Wielki mufti Bośni
Okres sprawowania 1999-2012
Wyznanie islam
Kościół Wspólnota Muzułmańska w Bośni

Mustafa Cerić (ur. 5 lutego 1952 we wsi Veliko Čajno k. Visoko) – bośniacki duchowny i teolog muzułmański.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu sarajewskiej medresy, studiował teologię w uniwersytecie Al-Azhar w Kairze. Po ukończeniu studiów w 1978 powrócił do Jugosławii, gdzie otrzymał godność imama. W 1981 rozpoczął pracę w Islamic Cultural Center w Chicago (USA). W tym czasie obronił pracę doktorską pt. A study of the Theology of Abu Mansur al-Maturidi na University of Chicago. Po powrocie z USA pracował jako imam w Zagrzebiu.

Od 1993 nieformalnie kierował wspólnotą muzułmańską w Bośni. Oficjalnie godność wielkiego muftiego Bośni objął w 1999. W 2006 dokonano jego reelekcji, na kolejną siedmioletnią kadencję. W 2013 jego miejsce zajął Husejn Kavazović.

Cerić znany jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów. 19 maja 2009, odwiedzając społeczność muzułmańską w Sandżaku oświadczył, że żadna siła nie może oddzielić muzułmanów z Serbii od tych z Bośni, którą opisał jako ojczyznę Muzułmanów[1]. 15 sierpnia 2009 w Zenicy oświadczył, że islamskie prawo szariatu powinno być włączone do konstytucji Bośni i Hercegowiny. Kontrowersyjne wydają się także tendencje Cerića, by gloryfikować osmańską przeszłość Bałkanów i przyspieszyć integrację Turcji z Unią Europejską. W czasie spotkania z premierem Turcji wypowiedział podkreślił szczególny charakter związków bośniacko-tureckich, używając określenia: Turcja jest naszą matką, tak zawsze było i tak będzie[2].

W życiu prywatnym jest żonaty, ma troje dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]