Muszarka blada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muszarka blada
Myiagra rubecula[1]
Latham, 1801
Muszarka blada
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina monarki
Rodzaj Myiagra
Gatunek muszarka blada
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Muszarka blada (Myiagra rubecula) – gatunek niewielkiego ptaka z rodziny Monarchidae. Występuje w Australii, Indonezji i Papui-Nowej Gwinei.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Muszarka blada została opisana po raz pierwszy przez angielskiego ornitologa Johna Lathama w 1802. Lokalna nazwa używana dookoła Sydney brzmi Frogbird, która pochodzi od wydawanych przez ptaka odgłosów. W 1848 gatunek ten został opisany przez Johna Goulda jako Myiagra concinna, który to okazał się być podgatunkiem Myiagra rubecula.

Gatunek ten jest zaliczany do rodziny monarek, jednak niektórzy badacze twierdzą że wraz z rodzajem Rhipidura powinno się je wydzielić do osobnej rodziny. Mimo pewnych podobieństw są dość słabo spokrewnione z muchołówkami występującymi w Starym Świecie. Badania molekularne wykonane na przełomie lat 80 i 90 XX wieku pokazały, że należą one do dużej grupy ptaków znanych jako Corvida, do której należy wiele Australijskich wróblowatych.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się pięć podgatunków:

  • M. r. rubecula podgatunek opisany pierwotnie przez Lathama w południowo-wschodniej Australii.
  • M. r. concinna, opisany przez Goulda w północno-zachodniej Australii.
  • M. r. papuana, Z Nowej Gwinei i Torres Strait islands, opisany przez Rothschild and Hartert w 1918.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Samica

Muszarka blada jest niewielkim ptakiem, dorastającym do 14,5-16 cm długości i ważącym 10-15 g. Samiec ma ciemnoniebieską głowę, biały brzuch i pierś, samica natomiast ma pomarańczowe gardło i pierś. Młode przypominają wyglądem samicę, mają jedynie bledsze końce skrzydeł.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest obserwowany od Zatoki Królewskiej w północno-zachodniej Australii, przez Top End i York, aż do wschodniego wybrzeża i południowej Wiktorii. Rzadko na Tasmanii. Na północ od Australii, znajdowany jest w Indonezji i Papui-Nowej Gwinei.

W Australii jest gatunkiem migrującym (z wyjątkiem jednego podgatunku). Zamieszkuje głównie wiecznie zielone lasy twardolistne, deszczowe lasy mangrowe i zarośla na wybrzeżach.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Jak sugeruje nazwa, odżywia się owadami. Przeskakuje pomiędzy gałęziami i chwyta owady w locie.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Wydaje potomstwo raz w trakcie sezonu lęgowego, który trwa od września do lutego. Gniazdo buduje z kory i suchej trawy połączonych ze sobą za pomocą nici pajęczych i udekorowane mchem. Położone jest ono na małej gałęzi, 5-10 m nad ziemią. Składa dwa lub trzy białe jaja, które mogą być lekko niebieskawe bądź szarawe i pokryte ciemnymi, szaro-brązowymi plamkami. Jaja mierzą 17 cm długości i 14 cm średnicy. Oboje partnerzy wysiadują jaja i opiekują się potomstwem, ale samica wykonuje nieco więcej obowiązków i wysiaduje jaja w nocy. Sukces lęgowy jest dość niski, jedynie w 23% gniazd młode dożywają momentu, gdy potrafi latać.

Występuje pasożyt lęgowy, kukułka płowa (Cacomantis variolosus).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Myiagra rubecula, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Myiagra rubecula. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Mapa zasięgu występowania gatunku – http://maps.iucnredlist.org/map.html?id=106006130