Mutebi II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mutebi II
król (kabaka) królestwa Bugandy
Okres panowania od 31 lipca 1993
Koronacja 31 lipca 1993
Dane biograficzne
Data urodzenia 13 kwietnia 1955
Ojciec Mutesa II
Matka Sarah Nnalule
Żona Sylvia Nagginda Luswata
Dzieci Jjunju Suna Kiwewa,
Joan Nassolo,
Victoria Nkinzi,
Sarah Katrina Ssanalayambogo

Mutebi II (właśc. Ronald Muwenda Mutebi II) (ur. 13 kwietnia 1955 r. w królewskim pałacu Mengo), od 31 lipca 1993 r. król (kabaka) królestwa Bugandy. Syn Mutesy II i królowej Sarah Nnalule.

Kształcił się prywatnie przy pałacu królewskim, jak również w Szkole przygotowawczej w hrabstwie Bugangaizi (Uganda), King’s College Budo, Prywatnej Szkole Przygotowawczej King’s Mead (Sussex), na uczelni Bradfield (Reading). Studiował prawo na angielskim uniwersytecie Cambridge. Prowadził w tym czasie rozrywkowy tryb życia. Nazywano go księciem Ronnie. Porównywano go do księcia Alberta z powodu jego licznych romansów. Po ukończeniu studiów prowadził zwyczajne życie w Londynie. Pracował jako menadżer. W 1993 r. zatrudnił się jako dyrektor przedsiębiorstwa elektronicznego na terenie dzielnicy Chelsea. W tym czasie prezydent Ugandy Yoweri Museveni przywrócił królestwa ugandyjskie, m.in. Bugandę. Ronald Muwenda Mutebi wrócił do kraju. 31 lipca 1993 r. koronował się jako 36. król (kabaka) Bugandy jako Mutebi II po 27 latach bezkrólewia. Szefowie 52 klanów bugandyjskich złożyli mu przysięgę poddaństwa. Mutebi II zaczął ubierać się w tradycyjne szaty ze skóry lamparta oraz uczyć się języka narodowego suahili. Uganda zwróciła mu rodzinny majątek, m.in. 80 tys. ha ziemi, który skonfiskowano w 1966 r.

27 sierpnia 1999 r. Mutebi II poślubił w stolicy Kampali Sylvię Naggindę Luswatę, która stała się królową (nabagereka). Ceremonię ślubną w obrządku anglikańskim poprowadził arcybiskup Mpalanyi Nkoyoyo w Katedrze św. Pawła na górze Namirembe. Po ceremonii przyjęcie weselne odbyło się przy pałacu Lubiri i trwało trzy dni. Prezydent Yoweri Museveni podarował nowożeńcom 10 sztuk bydła.

Królowa Sylvia urodziła się we wrześniu 1964 r. w Wielkiej Brytanii. Ukończyła studia nauk humanistycznych na uniwersytecie miejskim w Nowego Jorku. Zdobyła tytuł doktora w nowojorskim Institut of Technology. Kontynuowała naukę w dziedzinie ekonomii, dziennikarstwa i systemów komunikowania. Pracowała w Banku Światowym w Waszyngtonie, jako konsultant badań przy głównym biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Mutebi II posiada następujące dzieci:

  • książę Jjunju Suna Kiwewa (matka: Vanencia Sebudandi)
  • księżniczka Joan Nassolo (matka:?)
  • księżniczka Victoria Nkinzi (matka:?)
  • Księżniczka Sarah Katrina Ssanalayambogo (matka: królowa Sylvia), ur. 4 lipca 2001 r. w Londynie

Bibliografia[edytuj]

  • Pasierbiński T., Monarchie świata. Poczet rodów królewskich i książęcych, Warszawa 2002, s. 368-370, ​ISBN 83-207-1705-1​.

Linki zewnętrzne[edytuj]