Mutsuki Kamijō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mutsuki Kamijō
Postać z Kamen Rider Blade
Pierwsze wystąpienie 13 odc.
Ostatnie wystąpienie 49 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Data urodzenia 1987 rok
Inne informacje
Wiek 17 lat
Zajęcie uczeń szkoły średniej

Mutsuki Kamijō (jap. 上城睦月 Kamijō Mutsuki) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider, bohater jej czternastej odsłony – Kamen Rider Blade, w której wciela się w Kamen Ridera Leangle'a (jap. 仮面ライダーレンゲル, Kamen Raidā Rengeru). Na ekranie zadebiutował 18 kwietnia 2004.

Biografia i charakter[edytuj | edytuj kod]

Mutsuki Kamijō jest licealistą z problemami, który został porwany i wybrany do obsługi nowo stworzonego Systemu Ridera nr 3: Leangle'a, z racji odpowiednio dużej synchronizacji z DNA Nieumarłego Pająka. Po pierwszym teście Leangle'a został on odebrany przez pierwotnego kandydata do obsługi Garrena- Gō Kiryū, który zamierzał zniszczyć pozostałych Riderów przy pomocy złej woli Nieumarłego Pająka, który przejmuje nad użytkownikiem kontrolę. Kiedy Kiryū został pokonany, Mutsuki otrzymał Leangle'a z powrotem, przy okazji przezwyciężył swój strach przed ciemnością po uratowaniu dwójki ludzi. Od tamtej pory zaczęły się problemy Mutsukiego z kontrolą systemu, związane z niewłaściwym zamknięciem Nieumarłego Pająka w kartę. Przez to zła wola potwora powoli zaczęła brać nad chłopakiem kontrolę. Pod wpływem dziewczyny Mutsukiego- Nozomi i własnych przeżyć, Tachibana postanowił wziąć go pod opiekę, jednak nie udało mu się to do końca. Będąc pod kontrolą Pająka Mutsuki zmienił swój charakter i zaczął walczyć zarówno z Nieumarłymi jak i z innymi Riderami. W 31 odcinku odkrył, że Chalice to tak naprawdę Nieumarły Dżoker. Po walce zabrał mu wszystkie karty i obiecał go w ostateczności zniszczyć, aby stać się największym nemezis Riderów. Ostatecznie Mutsuki bierze górę nad mocą Pająka w 42 odcinku, kiedy to nieudolnie przemienia się w formę Króla (tak naprawdę w Nieumarłego Tarantulę) i pod wpływem pacyfistycznie nastawionych Shimy i Hikaru Jō (Króla i Damy) pokonuje Pająka i zamyka go poprawnie. Po pokonaniu Kerberosa przez wszystkich 4 Riderów, a także po zamknięciu Nieumarłego Girafy przez Tachibanę kosztem zniszczenia Garrena, Mutsuki postanawia pokonać i zamknąć Dżokera za niezdecydowanego Kenzakiego. W ostateczności nie udaje mu się to i ląduje w szpitalu, gdzie zostaje zaatakowany wraz Nozomi przez grupę Ciemnoluchów, jednak udaje mu się ich pokonać. Ostatni raz widać go razem z Nozomi grającego w koszykówkę.

System Ridera nr 3: Leangle[edytuj | edytuj kod]

Leangle jest trzecim systemem stworzonym za pomocą technologii B.O.A.R.D.'u, jednak jego twórcami są Isaka/Nieumarły Paw oraz kontrolowany przez niego zespół naukowców na czele z Karasumą. Strój Leangle'a jest ciemnozielony, a z wyglądu przypomina pająka. Przystosowany jest do krótkodystansowej walki za pomocą broni drzewcowej (lancy). Teoretycznie miał być najsilniejszym systemem Riderów. W trakcie akcji serialu używały go dwie osoby- Mutsuki Kamijō oraz Gō Kiryū. Użytkownicy systemu przez pewien czas byli opętani mocą Nieumarłego Pająka, który służąc za bazę systemu nie został dokładnie zamknięty. Z racji tego, że każdy Rider w serialu jest przyporządkowany jednemu z czterech kolorów karcianych, kolorem Leangle'a jest trefl (♣).

Broń i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

 • Leangle Buckle (jap. レンゲルバックル Rengeru Bakkuru) – pas, którego Mutsuki używa do przemiany w Leangle'a. Jest to trzeci system Kamen Ridera stworzony przez Karasumę, ale pod kontrolą Isaki. Leangle Buckle jest dostosowany do ♣A: Change Spider (Nieumarły Pająk), po której wsadzeniu do zapinki pasa ten rozwija się na brzuchu Mutsukiego. Aktywacja systemu następuje po wypowiedzeniu przez użytkownika słowa "Henshin" (jap. 変身) i uchylenie klapki w urządzeniu, które wydaje odgłos "Open Up!" i wytwarza projekcję, która przechodzi przez użytkownika i jest to ostatnim etapem transformacji.
 • Leangle Rouzer (jap. レンゲルラウザー Rengeru Rauzā) – podstawowa broń Leangle'a, zaawansowana technologicznie, rozkładana lanca, który służy do walki, a także do skanowania kart. Na jednym końcu posiada skaner kart a na drugim ostrze w kształcie koniczyny. Z racji tego, że broń nie posiada slotów do przechowywania kart, Leangle posiada na pasie schowek. By skorzystać z mocy karty, Leangle musi wyciągnąć kartę ze slotu, a następnie przeciągnąć ją po końcu ze skanerem. Wówczas (w zależności od tego, jaką karta daje moc) energia z niej trafia albo do ciała Leangle'a albo do Leangle Rouzera. Za pomocą tej broni Leangle może wykonać jeden ze swoich ostatecznych ataków zwany Blizzard Venom. Maksymalnie można w nim przeskanować jednocześnie trzy karty.
 • Green Clover (jap. グリンクローバー Gurīn Kurōbā) – motocykl Leangle'a. Posiada ograniczone możliwości korzystania z kart, zwykle chodzi o zwiększenie mocy natarcia bądź prędkości.

Formy[edytuj | edytuj kod]

Leangle jest jedynym Riderem w serialu, który przez cały czas działania używał tylko jednej, domyślnej formy. Choć Mutsuki raz próbował zmienić się w Formę Króla za pomocą Rouze Absorbera, przemiana nie poskutkowała, ponieważ nad Mutsukim kontrolę sprawował Nieumarły Pająk, który nie został poprawnie zamknięty. Wówczas Mutsuki przemienił się w Nieumarłego Tarantulę (Noboru Shimę).

 • Forma Asa (jap. エースフォーム Ēsu Fōmu, Ace Form) - podstawowa forma Leangle'a. Podczas transformacji Mutsukiego w Ridera przybiera on właśnie tę formę. System podczas działania tej formy czerpie energię z karty ♣A: Change Spider (moc Nieumarłego Pająka). Forma ta nie różni się zdolnościami od podstawowych form innych Riderów, z wyjątkiem wyglądu oraz używania lancy jako podstawowego oręża Ridera. Leangle ponadto wykazuje nieco większą siłę niż pozostali dwaj Riderzy stworzeni przez Karasumę. Zbroja w tej formie ma kolor złoto-zielony.

Karty[edytuj | edytuj kod]

 • ♣A: Change Spider (Nieumarły Pająk, 0 AP) - używana przez Mutsukiego do przemiany w Leangle'a poprzez wsadzenie jej do Leangle Buckle'a i rozsunięcie jego klapki. Karta ta początkowo miała fioletowy środek, co oznaczało niedokładne zamknięcie w niej Nieumarłego prowadzące w konsekwencji do możliwości kontroli umysłu użytkownika. Dopiero w 42 odcinku kiedy Mutsuki pokonał Nieumarłego Pająka ponownie, środek karty przybrał kolor pomarańczowy oznaczający poprawne zamknięcie potwora.
 • ♣2: Stab Bee (Nieumarła Pszczoła, 400 AP) - używana przez Leangle'a do poprawienia pchnięć i machnięć Leangle Rouzera.
 • ♣3: Screw Mole (Nieumarły Kret, 600 AP) – używana przez Leangle'a do wzmocnienia ataków pięścią.
 • ♣4: Rush Rhinoceros (Nieumarły Nosorożec, 800 AP) – używana przez Leangle'a do przyśpieszenia tempa szarży.
 • ♣5: Bite Cobra (Nieumarła Kobra, 1200 AP) – używana przez Leangle'a do wzmocnienia kopnięć.
 • ♣6: Blizzard Polar (Nieumarły Polarny, 1200 AP) – używana przez Leangle'a do wzmocnienia ataków o moc lodu.
 • ♣7: Gel Jellyfish (Nieumarła Meduza, 1400 AP) – używana przez Leangle'a do zwiększenia odporności na ataki; przemienia jego ciało w galaretowatą substancję.
 • ♣8: Poison Scorpion (Nieumarły Skorpion, 1800 AP) – używana przez Leangle'a do wzmocnienia ataków o truciznę.
 • ♣9: Smog Squid (Nieumarły Kalmar, 2000 AP) – używana przez Leangle'a do wzmocnienia ataków o dym.
 • ♣10: Remote Tapir (Nieumarły Tapir, 2200 AP) – używana przez Leangle'a do wyzwolenia Nieumarłego z karty i sprawowania nad nim kontroli.
 • ♣J: Fusion Elephant (Nieumarły Słoń, 2800 AP) – używana przez Leangle'a do przejścia w Formę Waleta gdy Dama znajduje się w Rouze Absorberze. Nigdy nie została użyta.
 • ♣Q: Absorb Tiger (Nieumarły Tygrys, 2400 AP) – używana przez Leangle'a wraz z Rouze Absorberem. Stanowi pośrednictwo do przemiany w Formę Waleta lub Króla.
 • ♣K: Evolution Tarantula (Nieumarły Tarantula, 4000 AP) – umożliwia Leangle'owi przemianę w Formę Króla gdy Dama znajduje się w Rouze Absorberze. Użyta była tylko w 42 odcinku, jednak efektem tego było wyzwolenie Nieumarłego Pająka i transformacja Mutsukiego w Nieumarłego Tarantulę.

Ataki[edytuj | edytuj kod]

 • Blizzard Crush (jap. ブリザードクラッシュ Burizādo Kurasshu) – podstawowy atak ostateczny Leangle'a będący kopnięciem. Może go wykonać poprzez skorzystanie z mocy kart ♣5 i ♣6. Wówczas przeciwnik zostaje zamrożony a Rider atakuje go ostatecznie potężnym kopnięciem. Koszt punktów ataku to 2400 AP.
 • Blizzard Gale (jap. ブリザードゲイル Burizādo Geiru) – atak ostateczny Leangle'a będący ciosem pięścią. Rider może go wykonać poprzez skorzystanie z mocy kart ♣3 i ♣6. Wówczas zamraża przeciwnika i uderza go potężnym ciosem pięścią Koszt punktów ataku to 1800 AP.
 • Blizzard Venom (jap. ブリザードベノム Burizādo Benomu) – atak ostateczny Leangle'a z użyciem Leangle Rouzera. Może być wykonany poprzez skorzystanie z mocy kart ♣4, ♣6 i ♣8. Wówczas Leangle przebija przeciwnika zatrutym i zamrażającym ostrzem Leangle Rouzera. Koszt punktów ataku to 3800 AP.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Nazwa Ridera- Leangle- oznacza rodzaj aborygeńskiego kija bojowego. Ma to związek z tarotowym kolorem kijów, który jest odpowiednikiem trefli ze zwykłych kart.
 • Jest jedynym z serialowych Riderów, który nie zadebiutował w pierwszym odcinku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]