Mutter (menedżer okien)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mutter
Autor Intel, Red Hat
Aktualna wersja stabilna 3.22.3 / 16 lutego 2017; ponad 5 lat temu
Aktualna wersja testowa 3.23.90 / 15 lutego 2017; ponad 5 lat temu
Język programowania C, z użyciem OpenGL
System operacyjny POSIX
Rodzaj Menedżer okien
Licencja GPL
Strona internetowa

Muttermenedżer okien, który zastąpił w GNOME 3 Metacity[1]. Jego wtyczką jest GNOME Shell. Jego nazwa jest zbitką słowną „Metacity Clutter”[2]; Mutter używa biblioteki graficznej Clutter i wspiera też OpenGL.

Mutter może działać jako samodzielna aplikacja dla środowisk graficznych podobnych do GNOME lub jako główny menedżer okien dla GNOME Shell[3], które jest integralną częścią GNOME 3. Można rozszerzać jego funkcjonalność za pomocą wtyczek i wspiera wiele efektów wizualnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mutter został pierwotnie opracowany przez firmę Intel dla platformy Moblin. Intel wykorzystał jako podstawę używany w GNOME 2 menedżer okien Metacity i połączył go z biblioteką programistyczną Clutter, tak aby umożliwić wykorzystanie funkcji używających przyspieszania opartego na OpenGL, skąd pochodzi nazwa „Metacity Clutter”.

Clutter oraz jego wtyczki zostały napisane głównie w C i JavaScript

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Moblin jest stosowany w Moblin i MeeGo dla netbooków, w których jedynym zgodnym z nimi menedżerem okien jest Mutter. Mutter jest też używany w innych wariantach MeeGo, które nie wymagają innych menedżerów okien. Oprócz tego jest stosowany jako domyślny menedżer okien GNOME 3

Stosowane w Ubuntu 10.10 Unity jest oparte na Mutter.

Wydajność[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2010 Phoronix przeprowadził testy, w których wykazał, że w czasie używania kompozytowych menedżerów okien Compiz i Mutter, spadła szybkość działania gier.[4][5]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

W wielu przypadkach głęboka integracja Mutter w GNOME 3.0 jest postrzegana jako problem, ponieważ niemożliwe jest wykorzystywanie innego menedżera okien.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]