Mutyzm wybiórczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mutyzm wybiórczy
ICD-10 F94
Zaburzenia funkcjonowania społecznego rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym
F94.0 Mutyzm wybiórczy
DSM-IV 313.23
MedlinePlus 001546
MeSH D009155

Mutyzm wybiórczyzaburzenie lękowe, polegające na wybiórczości mówienia, przez co rozumie się to, że dziecko lub osoba dorosła mówi w pewnych sytuacjach, a milczy w innych. Najczęściej zaburzenie rozwija się we wczesnym dzieciństwie – między 3 a 5 rokiem życia. Występuje ono częściej u dziewczynek[1]. W typowych przypadkach dziecko rozmawia w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś milczy w szkole lub w stosunku do obcych. Niemniej jednak, zaburzenie to u różnych pacjentów może dotyczyć funkcjonowania w różnych sytuacjach. Zaburzeniu temu zwykle towarzyszą takie specyficzne cechy osobowości, jak: lęk społeczny, wycofanie społeczne, nadwrażliwość emocjonalna, trudności w kontaktach z innymi, nieraz zachowania opozycyjne. Zaburzenie to jest rozpoznawane, gdy dziecko lub osoba dorosła dysponuje prawidłowym lub zbliżonym do prawidłowego poziomem rozumienia mowy i posługiwania się mową. Wymaga to jednoznacznego potwierdzenia, że w niektórych sytuacjach dziecko lub osoba dorosła posługuje się mową w stopniu odpowiednim dla jego wieku, zaś w innych, specyficznych sytuacjach, kiedy mówienie jest oczekiwane, milczy[2]. Niemniej jednak, autorzy Maggie Jonhson i Alice Wintgens podkreślają, że dla powodzenia terapii, istotne jest jak najwcześniejsze jej rozpoczęcie, nawet wówczas, gdy diagnoza nie została jeszcze w pełni potwierdzona[1]

W 2017 roku ukazał się podręcznik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów autorstwa Marii Bystrzanowskiej opisujący to zaburzenie oraz metody terapeutyczne[3].

Od 2016 roku działa Stowarzyszenie „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego” zrzeszające rodziców dzieci z tym zaburzeniem oraz osoby dorosłe, które w dzieciństwie miały mutyzm wybiórczy.

Od 2018 roku działa Fundacja Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja, która prowadzi szkolenia oraz wspiera rodziców i nauczycieli dzieci z mutyzmem wybiórczym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maggie Jonhson, Alice Wintgens: The Selective Mutism Resource Manual. UK: Speechmark, 2001. ISBN 978-0-863882807.
  2. Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka: Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne. Kraków: UWM "Vesalius", 2007. ISBN 83-85688-25-0.
  3. Maria Bystrzanowska, Mutyzm wybiórczy : poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów, Kraków: Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2017, ISBN 978-83-8095-268-3, OCLC 993838438.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.