Muzea w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Muzea biograficzne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Władysława Broniewskiego ul. J. Dąbrowskiego 51 muzeumliteratury.pl Oddział ML[1]
Muzeum Fryderyka Chopina (MFC) ul. Okólnik 1 chopin.museum
Salonik Chopinów ul. Krakowskie Przedmieście 5 chopin.museum Oddział MFC
Muzeum Marii Dąbrowskiej ul. Polna 40 m. 31 muzeumliteratury.pl Oddział ML[1]
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 muzeumjp2.pl
Izba Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego ul. Kanonia 20/22 www.kuklinski.org.pl
Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki ul. Kard. St. Hozjusza 2 www.popieluszko.net.pl
Muzeum gen. Władysława Sikorskiego ul. Turecka 3 Izba Pamięci w siedzibie Zarządu Rejonu
Warszawa-Mokotów ZK RP i BWP
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie ul. Freta 5 muzeum-msc.pl Siedziba tymczasowa – remont
siedziby stałej przy ul. Freta 16
Muzeum Andrzeja Struga al. Niepodległości 210 m. 10a muzeumliteratury.pl Oddział ML[1]
Salon Boya al. Wyzwolenia 18 iskry.com.pl W siedzibie Wydawnictwa Iskry

Muzea historyczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Archiwum Główne Akt Dawnych ul. Długa 7 www.agad.archiwa.gov.pl
Barbakan ul. Nowomiejska muzeumwarszawy.pl Stała wystawa MW w sezonie letnim (maj–październik)
Centrum Interpretacji Zabytku ul. Brzozowa 11/13 ciz.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Gabinet Numizmatyczny Mennicy Polskiej ul. Waliców 11 www.mennica.com.pl W biurowcu Aurum (wysoki parter)
Muzeum Adwokatury Polskiej ul. Świętojerska 16 www.nra.pl
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ul. Krakowskie Przedmieście 5 www.asp.waw.pl
Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego ul. Wąski Dunaj 10 www.cechjanakilinskiego.waw.pl
Muzeum Harcerstwa ul. Konopnickiej 6 muzeumharcerstwa.pl
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ul. Żwirki i Wigury 63 muzeum.wum.edu.pl
Muzeum Historii Polski ul. Senatorska 35 www.muzhp.pl Brak ekspozycji stałej
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego al. Wilanowska 204 www.mhprl.pl
Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce ul. Jasna 1 www.krs.org.pl W siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Anielewicza 6 polin.pl
Muzeum Niepodległości (MN) al. „Solidarności” 62 muzeum-niepodleglosci.pl
Muzeum Nurkowania ul. Grzybowska 88 www.muzeumnurkowania.pl
Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich ul. Nowolipie 2 Udostępniane tylko w wybrane dni
(m.in. Noc Muzeów)
Muzeum Politechniki Warszawskiej ul. Nowowiejska 24 www.muzeumpw.com.pl
Muzeum Polskich Linii Lotniczych LOT ul. 17 stycznia 39 - W siedzibie PLL LOT S.A.
Muzeum Czar PRL ul. Grochowska 316/320 www.adventurewarsaw.pl
Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ul. Nowoursynowska 161
Muzeum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ul. Dewajtis 5 www.muzeum.uksw.edu.pl
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego ul. Krakowskie Przedmieście 32 www.muzeum.uw.edu.pl
Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Ząbkowska 23/25 muzeumpragi.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Muzeum Warszawy (MW) Rynek Starego Miasta 28/42 muzeumwarszawy.pl Modernizacja siedziby głównej
(do 2016)
Muzeum Woli ul. Srebrna 12 muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego ul. Szwoleżerów 9 www.lazienki-krolewskie.pl Oddział ŁK
Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie Al. Ujazdowskie 6 www.zamekujazdowski.art.pl
Muzeum Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ul. Żytnia 3/5 www.faustyna.pl W siedzibie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (poziom -1)
Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego ul. Tłomackie 3/5 www.jhi.pl
Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM ul. Jaktorowska 6 korczakianum.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Państwowe Muzeum Archeologiczne ul. Długa 52 www.pma.pl
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego ul. Bracka 25 pl.miniaturymazowieckie.com/ Domu Towarowego Braci Jabłkowskich (poziom -1)
Zamek Królewski w Warszawie Plac Zamkowy 4 www.zamek-krolewski.pl

Muzea literackie[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza (ML) Rynek Starego Miasta 20 muzeumliteratury.pl

Muzea techniczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Centrum Nauki Kopernik ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 www.kopernik.org.pl
Fotoplastikon Warszawski Al. Jerozolimskie 51 fotoplastikonwarszawski.pl Oddział MPW
Muzeum Techniki i Przemysłu NOT (MTP) pl. Defilad 1 www.muzeumtechniki.warszawa.pl
Historyczne Zbiory Metrologiczne Głównego Urzędu Miar ul. Elektoralna 2 www.gum.gov.pl
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Rynek Starego Miasta 42 www.muzeumdrukarstwa.mhw.pl Oddział MW
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej ul. Piwna 31/33 muzeumfarmacji.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Muzeum Gazownictwa ul. Kasprzaka 25 www.muzeum.gazownictwa.pl
Muzeum Kolejnictwa ul. Towarowa 1 www.muzeumkolejnictwa.waw.pl
Muzeum Komunikacji ul. Pożarowa 2
Muzeum Kowalstwa ul. Przy Grobli 84 muzeumkowalstwa.pl
Muzeum Modniarstwa i Naparstków al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” 103/ul. Emilii Gierczak 24 porthos.com.pl
Muzeum Motoryzacji ul. Filtrowa 62 muzeum.motoryzacji.prv.pl Oddział MTP[2]
Muzeum Pożarnictwa ul. Chłodna 3 nieczynne do odwołania
Muzeum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego ul. Nowy Świat 2 muzeum.wpg.com.pl
Neon Muzeum ul. Mińska 25 neonmuzeum.org
Sala Edukacyjna Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie ul. Wawelska 15 www.curie.org.pl
Warszawskie Muzeum Chleba ul. Jadowska 2 www.warszawskie-muzeum-chleba.pl

Muzea artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Biblioteka, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki ul. Zakroczymska 2 www.wtm.org.pl
Łazienki Królewskie (ŁK) ul. Agrykola 1 www.lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ul. Solec 61 www.archidiecezja.warszawa.pl
Muzeum Ikon ul. Lelechowska 5
Muzeum Jazzu ul. Konopnickiej 6 www.muzeumjazzu.pl
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego ul. Kozia 11 www.muzeumkarykatury.pl
Muzeum Kolekcji Jana Pawła II plac Bankowy 1 www.muzeummalarstwa.pl
Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) Al. Jerozolimskie 3 www.mnw.art.pl
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16 www.wilanow-palac.art.pl
Muzeum Plakatu w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16 www.postermuseum.pl Oddział MNW[3]
Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych ul. Piekarska 20 www.rzemieslnicywawa.pl nieczynne do odwołania
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni ul. Puławska 113a www.krolikarnia.mnw.art.pl Oddział MNW[3]
Muzeum Sztuki Dziecka ul. Czarnieckiego 51 www.muzeumsztukidziecka.pl
Muzeum Sztuki Nowoczesnej ul. Pańska 3 www.artmuseum.pl
Muzeum Teatralne plac Teatralny 1 www.teatrwielki.pl

Muzea etnograficzne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Azji i Pacyfiku (MAiP) ul. Solec 24 www.muzeumazji.pl
Muzeum Prywatne Diabła Polskiego „Przedpiekle” ul. Bukowińska 26 m. 3 www.diabelpolski.eu
Państwowe Muzeum Etnograficzne ul. Kredytowa 1 www.ethnomuseum.pl
Salezjańskie Muzeum Misyjne ul. Korowodu 20 www.muzeum.salezjanie.pl

Muzea martyrologiczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Mauzoleum Walki i Męczeństwa al. Szucha 25 www.muzeum-niepodleglosci.pl Oddział MN[4]
Muzeum Katyńskie ul. Dymińska 13 www.muzeumkatynskie.pl Cytadela Warszawska
Oddział MWP[5]
Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) ul. Grzybowska 79 www.1944.pl
Muzeum Więzienia Pawiak ul. Dzielna 24/26 www.muzeum-niepodleglosci.pl Oddział MN[4]
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej ul. Skazańców 25 www.muzeum-niepodleglosci.pl nieczynne (remont)
Oddział MN[4]

Muzea przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www
Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN plac Defilad 1 www.muzewol.pan.pl
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego ul. Rakowiecka 4 www.pgi.gov.pl
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa ul. Szwoleżerów 9 www.muzeum.warszawa.pl
Muzeum i Instytut Zoologii PAN ul. Wilcza 64 www.miiz.waw.pl
Muzeum Wydziału Geologii UW ul. Żwirki i Wigury 93 www.geo.uw.edu.pl
Muzeum Ziemi PAN al. Na Skarpie 20/26, 27 www.mz-pan.pl

Muzea wojskowe[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Ordynariatu Polowego ul. Długa 13/15 www.ordynariat.mhw.pl Oddział MW
Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej ul. Powsińska 13 www.muzeumwp.pl Oddział MWP
Muzeum Wojska Polskiego (MWP) Al. Jerozolimskie 3 www.muzeumwp.pl
Park Militarny Rembertów al. gen. A. Chruściela 103 www.aon.edu..pl Na terenie Akademii Obrony Narodowej
Sala Tradycji im. gen. broni Henryka Minkiewicza Dowództwa Garnizonu Warszawa plac marsz. J. Piłsudskiego 4 www.dgw.wp.mil.pl

Muzea i obiekty sportowe[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Legii Warszawa ul. Łazienkowska 3 legia.com
Muzeum Sportu i Turystyki ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 www.muzeumsportu.waw.pl
Stadion Narodowy al. Ks. J. Poniatowskiego 1 www.stadionarodowy.org.pl Cztery trasy zwiedzania do wyboru
Stadion Wojska Polskiego ul. Łazienkowska 3 legia.com Wyłącznie grupy zorganizowane (min. 15 osób)

Muzea wirtualne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Utracone muzeumutracone.pl
Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego www.wmpp.org.pl

Muzea związane z Warszawą poza granicami miasta[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Dulag 121 Pruszków www.dulag121.pl
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry Czosnów palmiry.muzeumwarszawy.pl Oddział MW

Muzea w budowie[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Polskiej Wódki ul. Ząbkowska 27/31 Na terenie Centrum Praskiego Koneser

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
  2. Muzeum Techniki
  3. 3,0 3,1 Muzeum Narodowe w Warszawie
  4. 4,0 4,1 4,2 Muzeum Niepodległości
  5. Muzeum Wojska Polskiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]