Muzea w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzea w Warszawie – publiczne i prywatne muzea działające na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze muzeum na terenie obecnej Warszawy zostało otwarte 5 sierpnia 1805 w Pałacu w Wilanowie. Stanisław Kostka Potocki udostępnił wtedy odwiedzającym pałac zgromadzone przez siebie zbiory malarstwa, sztuki starożytnej, sztuki orientalnej i rzemiosła artystycznego[1]. Było to drugie muzeum na ziemiach polskich (po otwartym w 1801 muzeum w Puławach)[2].

W 1938 w mieście czynnych było 29 publicznych muzeów[3].

Muzea[edytuj | edytuj kod]

Muzea biograficzne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Izba Pamięci Marii Kownackiej ul. Słowackiego 5/13 m.74 koszykowa.pl Oddział MKD
Muzeum Władysława Broniewskiego ul. J. Dąbrowskiego 51 muzeumliteratury.pl Oddział ML[4]
Muzeum Fryderyka Chopina (MFC) ul. Okólnik 1 chopin.museum
Muzeum Marii Dąbrowskiej Rynek Starego Miasta 20/44
(adres tymczasowy)
muzeumliteratury.pl Oddział ML[4]
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 muzeumjp2.pl
Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego ul. Kanonia 20/22 www.generalkuklinski.com
Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki ul. kard. St. Hozjusza 2 muzeumkspopieluszko.pl W podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki
Muzeum gen. Władysława Sikorskiego ul. Turecka 3 Izba Pamięci w siedzibie Zarządu Rejonu
Warszawa-Mokotów ZK RP i BWP
Muzeum Sue Ryder plac Unii Lubelskiej fundacjasueryder.pl W rogatce mokotowskiej
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie ul. Freta 16 muzeum-msc.pl
Muzeum Andrzeja Struga al. Niepodległości 210 m. 10a muzeumliteratury.pl Oddział ML[4]

Muzea historyczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Barbakan ul. Nowomiejska muzeumwarszawy.pl Stała wystawa czynna MW w sezonie letnim
Centrum Interpretacji Zabytku ul. Brzozowa 11/13 ciz.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka ul. Świętokrzyska 11/21 www.cpnbp.pl W siedzibie centrali Narodowego Banku Polskiego
Dział Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki ul. Jazdów 1A www.gbl.waw.pl
Gabinet Numizmatyczny Mennicy Polskiej ul. Waliców 11 www.mennica.com.pl W biurowcu Aurum (wysoki parter)
Muzeum Adwokatury Polskiej ul. Świętojerska 16 www.nra.pl W siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ul. Krakowskie Przedmieście 5 muzeum.asp.waw.pl
Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego ul. Wąski Dunaj 10 www.cechjanakilinskiego.waw.pl
Muzeum Harcerstwa ul. Konopnickiej 6 muzeumharcerstwa.pl
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ul. Żwirki i Wigury 63 muzeum.wum.edu.pl
Muzeum Historii Polski ul. Mokotowska 33/35 www.muzhp.pl Brak ekspozycji stałej
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego al. Wilanowska 204 www.mhprl.pl
Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce ul. Jasna 1 www.krs.org.pl W siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin ul. Anielewicza 6 polin.pl
Muzeum Niepodległości (MN) al. „Solidarności” 62 muzeum-niepodleglosci.pl
Muzeum Nurkowania ul. Grzybowska 88 www.muzeumnurkowania.pl
Muzeum Policji ul. Nowolipie 2 W pałacu Mostowskich.
Nieczynne do odwołania
Muzeum Politechniki Warszawskiej ul. Nowowiejska 24 www.muzeumpw.com.pl
Muzeum Polskich Linii Lotniczych LOT ul. Komitetu Obrony Robotników 39 - W siedzibie PLL LOT S.A.
Czar PRL. Muzeum Życia Minionej Epoki ul. Mińska 22 (od ul. Głuchej) czarprl.pl
Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ul. Nowoursynowska 161
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego ul. Krakowskie Przedmieście 32 www.muzeum.uw.edu.pl
Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Ząbkowska 23/25 muzeumpragi.pl Oddział MW
Muzeum Warszawy (MW) Rynek Starego Miasta 28/42 muzeumwarszawy.pl
Muzeum Woli ul. Srebrna 12 muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie Al. Ujazdowskie 6 www.zamekujazdowski.art.pl
Muzeum Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ul. Żytnia 3/5 www.faustyna.pl W siedzibie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum ul. Jaktorowska 6 korczakianum.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Państwowe Muzeum Archeologiczne ul. Długa 52 www.pma.pl
Pałac Kultury i Nauki pl. Defilad 1 pkin.pl
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego ul. Krakowskie Przedmieście 66 pl.miniaturymazowieckie.com Ogród Centralnej Biblioteki Rolniczej
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej plac Zamkowy 4 www.zamek-krolewski.pl W zespole muzeum pałac Pod Blachą
Żydowski Instytut Historyczny ul. Tłomackie 3/5 www.jhi.pl

Muzea literackie[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Książki Dziecięcej plac Hallera 5 koszykowa.pl Dział specjalny i czytelnia naukowa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza (ML) Rynek Starego Miasta 20 muzeumliteratury.pl

Muzea techniczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Centrum Nauki Kopernik ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 www.kopernik.org.pl
Fotoplastikon Warszawski Al. Jerozolimskie 51 fotoplastikonwarszawski.pl Oddział MPW
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie pl. Defilad 1 nmt.waw.pl nieczynne do odwołania
Historyczne zbiory metrologiczne Głównego Urzędu Miar ul. Elektoralna 2 www.gum.gov.pl Po telefonicznym umówieniu się
Muzeum Drukarstwa ul. Ząbkowska 23/25 muzeumdrukarstwa.muzeumwarszawy.pl Siedziba tymczasowa
Oddział MW
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej ul. Piwna 31/33 muzeumfarmacji.muzeumwarszawy.pl Oddział MW
Muzeum Gazownictwa ul. Kasprzaka 25 www.muzeum.gazownictwa.pl
Muzeum Komunikacji ul. Pożarowa 2
Muzeum Kowalstwa ul. Przy Grobli 84 muzeumkowalstwa.pl
Muzeum Modniarstwa i Naparstków Porthos al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” 103/ul. Emilii Gierczak 24 porthos.com.pl
Muzeum Motoryzacji brak stałej siedziby muzeum.motoryzacji.prv.pl
Muzeum Polskiej Wódki pl. Konesera 1 muzeumpolskiejwodki.pl Na terenie Centrum Praskiego Koneser
Muzeum Pożarnictwa ul. Chłodna 3 nieczynne do odwołania -
Muzeum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego ul. Nowy Świat 2 muzeum.wpg.com.pl
Muzeum Wodociągów i Kanalizacji ul. Koszykowa 81 mpwik.com.pl W budynku technicznym nr 2 na terenie Zespołu Stacji Filtrów
Muzeum ZPC Ursus ul. Posag 7 Panien 8A
Neon Muzeum ul. Mińska 25 neonmuzeum.org Na terenie Soho Factory (budynek 55)
Sala Edukacyjna Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie ul. Wawelska 15 www.curie.org.pl
Pontiseum ul. Instytutowa 1 ibdim.edu.pl Na terenie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów
Stacja Muzeum ul. Towarowa 3 stacjamuzeum.pl
Warszawskie Muzeum Chleba ul. Jadowska 2 www.warszawskie-muzeum-chleba.pl

Muzea artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Biblioteka, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki ul. Zakroczymska 2 www.wtm.org.pl
Łazienki Królewskie (ŁK) ul. Agrykola 1 www.lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ul. Dziekania 1 maw.art.pl
Muzeum Domków dla Lalek plac Defilad 1 www.muzeumdomkow.pl wejście z dziedzińca wewnętrznego PKiN
Muzeum Ikon ul. Lelechowska 5 muzeum-ikon.weebly.com
Muzeum Jazzu ul. Konopnickiej 6 www.muzeumjazzu.pl
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego ul. Kozia 11 www.muzeumkarykatury.pl
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II plac Bankowy 1 mkjp2.pl
Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) Al. Jerozolimskie 3 www.mnw.art.pl
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16 www.wilanow-palac.art.pl
Muzeum Plakatu w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16 www.postermuseum.pl Oddział MNW[5]
Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych ul. Piekarska 20 www.rzemieslnicywawa.pl nieczynne do odwołania
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni ul. Puławska 113a www.krolikarnia.mnw.art.pl Oddział MNW[5]
Muzeum Sztuki Dziecka ul. Czarnieckiego 51 www.muzeumsztukidziecka.pl
Muzeum Sztuki Nowoczesnej ul. Pańska 3 www.artmuseum.pl
Muzeum Teatralne plac Teatralny 1 www.teatrwielki.pl

Muzea etnograficzne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Azji i Pacyfiku ul. Solec 24 www.muzeumazji.pl
Muzeum dla Dzieci ul. Kredytowa 1 www.muzeumdladzieci.pl Dział PME
Muzeum Prywatne Diabła Polskiego „Przedpiekle” ul. Bukowińska 26 m. 3 www.diabelpolski.eu
Państwowe Muzeum Etnograficzne (PME) ul. Kredytowa 1 www.ethnomuseum.pl
Salezjańskie Muzeum Misyjne ul. Korowodu 20 www.muzeum.salezjanie.pl

Muzea martyrologiczne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Mauzoleum Walki i Męczeństwa al. Szucha 25 www.muzeum-niepodleglosci.pl Oddział MN[6]
Muzeum Katyńskie ul. Dymińska 13 www.muzeumkatynskie.pl Cytadela Warszawska
Oddział MWP[7]
Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) ul. Grzybowska 79 www.1944.pl
Muzeum Więzienia Pawiak ul. Dzielna 24/26 www.muzeum-niepodleglosci.pl Oddział MN[6]
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej ul. Skazańców 25 www.muzeum-niepodleglosci.pl Cytadela Warszawska
Oddział MN[6]

Muzea przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www
Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN plac Defilad 1 www.muzewol.pan.pl
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego–Państwowego Instytutu Badawczego ul. Rakowiecka 4 www.pgi.gov.pl
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa ul. Szwoleżerów 9 www.muzeum.warszawa.pl
Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk ul. Wilcza 64 www.miiz.waw.pl
Muzeum Wydziału Geologii UW ul. Żwirki i Wigury 93 www.geo.uw.edu.pl
Muzeum Ziemi PAN al. Na Skarpie 20/26, 27 www.mz.pan.pl

Muzea wojskowe[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Ordynariatu Polowego ul. Długa 13/15 www.ordynariat.mhw.pl W katedrze polowej Wojska Polskiego
Oddział MW
Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej ul. Powsińska 13 www.muzeumwp.pl Oddział MWP
Muzeum Wojska Polskiego (MWP) Al. Jerozolimskie 3 www.muzeumwp.pl
Sala Tradycji im. gen. broni Henryka Minkiewicza Dowództwa Garnizonu Warszawa plac marsz. J. Piłsudskiego 4 www.dgw.wp.mil.pl

Muzea i obiekty sportowe[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma plac Żelaznej Bramy 1 W Hali Gwardii
Muzeum Legii Warszawa ul. Łazienkowska 3 legia.com
Muzeum Sportu i Turystyki ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 www.muzeumsportu.waw.pl
Stadion Narodowy al. ks. J. Poniatowskiego 1 www.stadionnarodowy.org.pl Cztery trasy zwiedzania do wyboru
Stadion Wojska Polskiego ul. Łazienkowska 3 legia.com Wyłącznie grupy zorganizowane

Muzea wirtualne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Utracone muzeumutracone.pl
Wirtualne Muzeum Biblioteki Sejmowej wirtualnemuzeum.sejm.gov.pl/
Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego www.wmpp.org.pl

Muzea w budowie[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ul. Rakowiecka 37 rakowiecka37.pl Na terenie Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów
Muzeum Getta Warszawskiego ul. Śliska 51 W budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Fijałkowski: Muzeum „polskiego Winkelmana” i jego rozwój w XIX stuleciu [w:] 200 lat muzealnictwa warszawskiego. Warszawa: Arx Regia. Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie, 2006, s. 109. ISBN 978-83-7022-160-7.
  2. Krzysztof Pomian: Wincklemann polski [w:] 200 lat muzealnictwa warszawskiego. Warszawa: Arx Regia. Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie, 2006, s. 17. ISBN 978-83-7022-160-7.
  3. Plan generalny Warszawy. Warszawa: Prezydium Rady Narodowej miasta stołecznego Warszawy i Rada Główna Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju, 1965, s. 82.
  4. a b c Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
  5. a b Muzeum Narodowe w Warszawie
  6. a b c Muzeum Niepodległości
  7. Muzeum Wojska Polskiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]