Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Puszczykowo

Adres

ul. Słowackiego 1
62-041 Puszczykowo

Data założenia

1974

Dyrektor

Marek Fiedler

Położenie na mapie Puszczykowa
Mapa konturowa Puszczykowa, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie”
Ziemia52°16′32″N 16°52′03″E/52,275556 16,867500
Strona internetowa
Fragment Ogrodu Kultur i Tolerancji

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – muzeum poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera, zlokalizowane w podpoznańskim Puszczykowie, przy ulicy Słowackiego 1. W pobliżu znajduje się stacja kolejowa Puszczykówko oraz przystanki autobusowej linii podmiejskiej nr 651 z Poznania (z pętli Dębiec).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum otwarto 1 stycznia 1974 w domu rodzinnym (willi) Fiedlerów. Willa z 1926 została zakupiona w 1946 przez Arkadego Fiedlera, po powrocie z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tutaj także dwóch synów i małżonkę – Marię z domu Maccariello. Wiadomości o zgromadzonych eksponatach były przyczyną licznych wizyt osób z zewnątrz. Ta duża popularność kolekcji spowodowała, że Arkady Fiedler postanowił udostępnić ją społeczeństwu. Od 1973 trwały prace adaptacyjne prowadzone przez Fiedlerów i ich znajomych, zwłaszcza budowniczego Feliksa Skrzypczaka i plastyka Zygmunta Konarskiego.

Od 1991 miasto Puszczykowo nie przyznaje muzeum subwencji, w związku z czym jest ono na samodzielnym utrzymaniu. Do końca 2000 placówkę odwiedziło ponad milion gości z całego świata. Willa Fiedlerów została wpisana do rejestru zabytków pod numerem 140/Wlkp/A w dniu 30 lipca 2003[1].

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja prezentuje eksponaty przywiezione z wypraw prowadzonych przez podróżnika, a także związane z jego udziałem w II wojnie światowej, a zwłaszcza w Dywizjonie 303. W muzeum zgromadzono zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne, ludowe rzemiosło i inne. W jednym z budynków, od 2003 zwiedzić można osobną ekspozycję Tajemniczy Świat Indian.

Do najciekawszych eksponatów należą maski i rzeźby obrzędowe, trofea ludzkich głów, łuki i dmuchawki, motyle tropikalne, pająki, krokodyle, kajmany, skorpiony, piranie (żywe), a także kolekcja książek Arkadego Fiedlera – 32 tytuły w 23 językach. Interesujące są stare zdjęcia z różnych stron świata.

Ogród Tolerancji[edytuj | edytuj kod]

Integralną częścią ekspozycji jest Ogród Tolerancji (wokół willi), w którym zgromadzono modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Dużą część z nich wykonał Zygmunt Konarski. Znajdują się tutaj m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2012-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-12)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia z Muzeum i Ogrodu Kultur i Tolerancji[edytuj | edytuj kod]