Muzeum „Pana Tadeusza”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum „Pana Tadeusza”
Ilustracja
Kamienica Pod Złotym Słońcem po remoncie.
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Adres Rynek 6
50-106 Wrocław
Data założenia 2016
Zakres zbiorów autograf Pana Tadeusza, pamiątki patriotyczne
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Muzeum „Pana Tadeusza”
Muzeum „Pana Tadeusza”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Muzeum „Pana Tadeusza”
Muzeum „Pana Tadeusza”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum „Pana Tadeusza”
Muzeum „Pana Tadeusza”
Ziemia51°06′37,5″N 17°01′50,1″E/51,110417 17,030583
Strona internetowa muzeum

Muzeum „Pana Tadeusza” – działające od maja 2016[1] muzeum we Wrocławiu, zlokalizowane w Kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku, w jego zachodniej pierzei (tzw. „Pierzei Siedmiu Elektorów”).

Historia powstania placówki[edytuj]

W 2006 podjęto decyzję o remoncie generalnym kamienicy nr 6 we wrocławskim Rynku z zamiarem utworzenia w niej Muzeum. Prace remontowe rozpoczęły się w 2007, a w 2009 utworzona została Rada Programowa Muzeum „Pana Tadeusza”, w skład której oprócz dyrektora wrocławskiego Ossolineum, dra Adolfa Juzwenki, który w listopadzie 1999 wraz z ówczesnym prezydentem Wrocławia, Bogdanem Zdrojewskim doprowadził do przekazania Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich oryginalnego rękopisu „Pana Tadeusza” przez dotychczasowych jego właścicieli, rodzinę Tarnowskich[2], weszli m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum „Pana Tadeusza” powstało z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i dyrektora Juzwenki. Na powierzchni użytkowej ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych znalazły się – oprócz ekspozycji stałej z rękopisem Adama Mickiewicza – multimedialne ekspozycje czasowe (eksponowana ma być przede wszystkim epoka romantyzmu europejskiego i polskiego), interaktywne sale edukacyjne, a także gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich, pracownie muzealne i pokój seminaryjny, a także trzy przestrzenie gastronomiczne dla zwiedzających.

Muzeum wchodzi w skład Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Przypisy

  1. Dorota Czubaj: Muzeum "Pana Tadeusza" już otwarte. radiowroclaw.pl, 2016-05-03. [dostęp 5 grudnia 2016].
  2. Rękopis ten w 1871 Władysław Mickiewicz, syn Adama Mickiewicza, sprzedał krytykowi literatury polskiej, Stanisławowi Tarnowskiemu. W 1939 zabytek zdeponowany został w Ossolineum, i dopiero po dalszych 60 latach w wyniku negocjacji przeszedł na własność Zakładu Ossolińskich za cenę 200 tysięcy dolarów amerykańskich, ocenianą na 1/3 rzeczywistej wartości dzieła.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]