Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Ilustracja
Siedziba Muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Adres pl. Wolności 14
91-415 Łódź
Data założenia 1 stycznia 1956
Zakres zbiorów archeologia, etnografia, numizmatyka, lalki teatralne
Wielkość zbiorów 260 354
Dyrektor prof. dr hab. Ryszard Grygiel
Oddziały

Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”
Kwiatkówek 26a

Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Ziemia51°46′35,01″N 19°27′19,73″E/51,776392 19,455481
Strona internetowa muzeum

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – największe muzeum w Łodzi, znajdujące się przy placu Wolności 14. Na koniec 2012 roku posiadało ponad 260 354 pozycji katalogowych.

W muzeum można zobaczyć trzy stałe wystawy: etnograficzną, numizmatyczną oraz archeologiczną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia muzeum sięga dwudziestolecia międzywojennego, kiedy w 1918 roku powołano w Łodzi Muzeum Miejskie. Gromadziło ono najrozmaitsze kolekcje w szeroko rozumianym pojęciu kultury. W kolejnych latach muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę oraz oficjalną nazwę, aż do przełomu lat 1949/1950, kiedy to Miejskie Muzeum Prehistoryczne (działające od 14 maja 1945), kierowane przez prof. Konrada Jażdżewskiego i Miejskie Muzeum Etnograficzne (działające od 20 kwietnia 1945), kierowane przez dr Janinę Krajewską, zostały upaństwowione i przybrały nazwy: Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne w Łodzi. Równolegle od 1948 roku zaczął się rozwijać Gabinet Numizmatyczny, założony w ramach Muzeum Archeologicznego przez Anatola Gupieńca.

Ekspozycja w Muzeum Archeologicznym w Łodzi

1 stycznia 1956 roku nastąpiło połączenie wszystkich jednostek w jedno Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, którego kierownictwo powierzono prof. dr. hab. Konradowi Jażdżewskiemu, a siedziba niezmiennie od tego czasu znajduje się w Łodzi przy placu Wolności 14.

Od 1979 roku funkcję dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pełnił doc. dr hab. Andrzej Mikołajczyk, zaś po jego śmierci – od maja 1991 roku – prof. dr hab. Ryszard Grygiel.

W skład Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wchodzą następujące działy: Archeologiczny, Etnograficzny Numizmatyczny, Widowisk lalkowych, Naukowo-oświatowy, Konserwacji i badań nad zabytkami. W muzeum znajduje się również biblioteka.

Muzeum wydaje liczne publikacje książkowe oraz stałe wielodziałowe czasopismo pt. Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (serię archeologiczną, etnograficzną i numizmatyczno-konserwatorską).

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Po staraniach czynionych przez łódzkich fabrykantów od początku lat 40. XIX wieku o utworzenie w Łodzi szkoły powiatowej, w 1846 ruszyła czteroklasowa szkoła realna w wynajmowanych pomieszczeniach przy Nowym Rynku. Na potrzeby szkoły, w 1856 roku, oddano do użytku gmach Szkoły Powiatowej Realnej Niemiecko-Rosyjskiej. W kilkukrotnie przebudowywanym budynku, od 1869 roku mieściła się Wyższa Szkoła Rzemieślnicza, a w okresie międzywojennym budynek był użytkowany przez magistrat miasta, by po II wojnie światowej przejęło go muzeum[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Podolska, Michał Jagiełło. Spacerownik. Rosyjski szlak. „Gazeta Wyborcza”, s. 12, 14 grudnia 2012. Łódź. ISSN 0860-908x. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]