Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu
Oddział Muzeum Miejskie Wrocławia
Ilustracja
Muzeum Archeologiczne w Arsenale Miejskim
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Cieszyńskiego 9

Data założenia

1815

Zakres zbiorów

zbiory archeologiczne od paleolitu do średniowiecza

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu”
Ziemia51°06′46,5″N 17°01′35,7″E/51,112917 17,026583
Strona internetowa

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu – jeden z siedmiu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia[1]. Wraz z Muzeum Militariów mieści się w zespole budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego[2]. W przeszłości muzeum miało inne lokalizacje, m.in. u schyłku XX w. mieściło się w Pałacu Królewskim[3]. Specjalizuje się w archeologii Śląska[4]. Misją Muzeum Archeologicznego jest pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska. Jest to jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie.

Muzeum założono w 1815 r. i jako samodzielna instytucja lub oddział innych muzeów istnieje w sposób ciągły do dziś[4]. W XXI w. kolekcje i wystawy obejmują interwał od paleolitu po średniowiecze na Śląsku[5]. Muzeum Archeologiczne należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Działa bez przerwy, pomimo burzliwych wydarzeń wojennych, a także zmian przynależności państwowej i przekształceń ustrojowych.

Siedzibą muzeum jest Arsenał Miejski – budowla o gotyckim rodowodzie, jedna z niewielu średniowiecznych budowli wrocławskich, zachowana w całości.

„Archeologia Śląska”[edytuj | edytuj kod]

Na trzech piętrach arsenału rozciąga się stała wystawa prezentowana pod ogólną nazwą „Archeologia Śląska”. Wystawa dzięki zgromadzonym przedmiotom oraz rekonstrukcji fragmentów dawnych osad i miejsc pochówków, prezentuje początki osadnictwa na Śląsku, po rozwój średniowiecznych miast. Muzeum przechowuje, opracowuje i udostępnia zabytki od epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.).

Wystawa prezentowana jest na trzech piętrach i dzieli się tym samym na trzy części tematyczne, opatrzone własnymi tytułami:

Śląsk starożytny. Epoka kamienia i początek epoki brązu[edytuj | edytuj kod]

Wystawa nawiązuje do najdawniejszych dziejów Śląska (od 500 000 lat). Prezentuje m.in. kości mamutów, nosorożców włochatych i innych zwierząt typowych dla epoki lodowej. Można też zobaczyć różnego rodzaju narzędzia, wyroby krzemienne, a także makietę szałasu.

Śląsk starożytny. Epoka brązu i epoka żelaza[edytuj | edytuj kod]

Część ekspozycji poświęcona jest kulturze Celtów, kulturze przeworskiej, kulturze luboszyckiej i okresowi wędrówek ludów. Można zobaczyć m.in. odtworzony pochówek szkieletowy odkryty w okolicach Ługi, wyroby z epoki żelaza, czy zrekonstruowany piec dymarkowy.

Śląsk średniowieczny[edytuj | edytuj kod]

Na wystawie można oglądać przedmioty codziennego użytku, biżuterię i wiele innych przedmiotów takich jak odzież czy obuwie. Ciekawym punktem wystawy jest naturalnej wielkości model drewnianego i krytego strzechą domu, który jest przykładem typowego budynku mieszkalnego ze śląskiego miasta w X-XIII w.

Wybrane zabytki prezentowane na wystawie[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszych zabytków z muzealnej kolekcji, prezentowanych na wystawie „Archeologia Śląska” należą m.in.:

fragment skarbu kotowickiego

Wśród eksponowanych obiektów pochodzących ze zbiorów muzeum, znajdują się także te pozyskiwane obecnie w trakcie prowadzonych badań ratowniczych wyprzedzających inwestycje budowlane, głównie na Starym Mieście we Wrocławiu. Całość uzupełniają eksponaty wypożyczone od zaprzyjaźnionych instytucji (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu).

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Oprócz wystaw stałych, w przestrzeni Muzeum Archeologicznego organizowane są liczne wystawy czasowe- również wystawy sztuki współczesnej. Dziedziniec Arsenału Miejskiego jest miejscem, gdzie organizowane są liczne wydarzenia, festiwale, spektakle teatralne czy koncerty np. coroczny festiwal muzyki kameralnej- Wieczory w Arsenale czy Oktoberfest Alternative.

Ludzie Ognia[edytuj | edytuj kod]

Spośród licznych wydarzeń cyklicznych, najbardziej popularną imprezą organizowaną przez Muzeum Miejskie Wrocławia jest archeologiczny festyn „Ludzie Ognia” odbywający się na dziedzińcu Arsenału Miejskiego i w części jego wnętrz. Impreza prezentuje starożytne rzemiosła, które wykorzystywały siłę ognia. W odtworzonych realiach epoki żelaza swoje rzemiosła prezentują hutnicy, kowale, odlewnicy, szklarze i garncarze. Największą atrakcją festynu jest produkcja żelaza z rudy w piecu dymarskim wzorowanym na urządzeniu sprzed 2000 lat. Całość ubarwiają pokazy grup rekonstrukcyjnych- rzymskich legionistów i barbarzyńskich Hariów oraz pokaz ogniowy z użyciem pyłu bursztynowego.

Silesia Antiqua[edytuj | edytuj kod]

Muzeum od 1959 r. wydaje archeologiczne czasopismo naukowe - rocznik „Silesia Antiqua[8]. Jest to jedno z najstarszych czasopism archeologicznych wydawanych w Polsce. Pismo skierowane jest nie tylko do specjalistów w dziedzinie archeologii i muzealników, ale także do wszystkich zainteresowanych najstarszymi dziejami Śląska. Czasopismo to zostało umieszczone na liście periodyków specjalistycznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Muzeum Miejskiego
  2. Strona muzeum
  3. Czerwiński J., 1997: Wrocław. Przewodnik turystyczny. Wydawnictwa Dolnośląskie, strona 219.ISBN 83-7023-593-X
  4. a b Strona muzeum. [dostęp 2015-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-21)].
  5. Strona muzeum - wystaw
  6. R. Niedźwiedzki: Gigantyczny bursztynowy „skarb” partynicki z Wrocławia. W: Kosmowska-Ceranowicz B., Gierłowski W., Sontag E. (red.): Mat. XXI Seminarium: „Bursztyn. Gemmologia - Muzealnictwo - Archeologia”. Gdańsk - Warszawa: 2014, s. 23-26
  7. Wieczorek H., 2013: Wielki skarb z małego Zakrzowa. Polska Gazeta Wrocławska, 4 VI 2013, str. 12 i 13.
  8. www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl, www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl [dostęp 2019-09-10] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]