Przejdź do zawartości

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
Ilustracja
Dom Dziekański, siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Kanonicza 19-21,
31-002 Kraków

Data założenia

1906

Zakres zbiorów

malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, tkaniny i paramenty liturgiczne

Dyrektor

ks. Jacek Kurzydło

Oddziały
  • Mieszkanie Rodziny Wojtyłów w Krakowie
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie”
Ziemia50°03′23,0400″N 19°56′14,8297″E/50,056400 19,937453
Strona internetowa

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowiemuzeum znajdujące się w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21, istniejące od 1906, otwarte od 1994.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Dom św. Stanisława, siedziba muzeum

Muzeum (początkowo jako Muzeum Diecezjalne) erygował w 1906 kardynał Jan Duklan Puzyna. Początkowo muzeum jedynie gromadziło oraz przechowywało zbiory[1], a jego zbiory wielokrotnie przenoszone z miejsca na miejsce (m.in. na Wawelu, w Pałacu Biskupim oraz w klasztorze dominikanów). Nieudaną próbę otwarcia muzeum podjął kardynał Karol Wojtyła, który planował umieścić je w klasztor augustianów, gdzie zbiory przeniesiono w 1959 po śmierci księdza Tadeusza Kruszyńskiego – historyka sztuki i organizatora muzeum. 5 maja 1994 r. kardynał Franciszek Macharski otworzył Muzeum Archidiecezjalne u stóp Wawelu, w znajdujących się przy ul. Kanoniczej Domu Dziekańskim i Domu św. Stanisława, w którym mieszkał Karol Wojtyła[2].

Ekspozycja

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum obejmuje kilkanaście sal wystawienniczych znajdujących się na parterze i pierwszym piętrze, przeznaczonych na ekspozycję stałą oraz pomieszczenia piwniczne przeznaczone na wystawy czasowe. W muzeum znajdują się eksponaty pochodzące z kościołów i klasztorów archidiecezji krakowskiej – malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, tkaniny i paramenty liturgiczne. Najstarsze zabytki pochodzą z XIII w. W dawnych pomieszczeniach zajmowanych przez Karola Wojtyłę są prezentowane pamiątki z nim związane[2]. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XIII-wieczny obraz Św. Katarzyna i Agnieszka pochodzący z kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie[1][2].

Oddziałem muzeum jest dawne mieszkanie rodziny Wojtyłów w Krakowie znajdujące się przy ul.Tynieckiej 10[3].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Muzeum Archidiecezjalne. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 635. ISBN 83-01-13325-2.
  2. a b c Historia Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie. [dostęp 2020-10-13].
  3. Godziny otwarcia. Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie. [dostęp 2020-10-13].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]