Muzeum Bomby Atomowej w Nagasaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Bomby Atomowej
w Nagasaki
長崎 原 爆 資料 館
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Nagasaki

Adres

7-8 Hirano-machi, Nagasaki

Data założenia

1955

Zakres zbiorów

atak atomowy na Nagasaki

Położenie na mapie prefektury Nagasaki
Mapa konturowa prefektury Nagasaki, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Bomby Atomowej”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Bomby Atomowej”
Ziemia32°46′22″N 129°51′54″E/32,772778 129,865000
Strona internetowa

Muzeum Bomby Atomowej w Nagasaki (jap. 長崎 原 爆 資料 館, Nagasaki Genbaku Shiryōkan)muzeum historyczne w Nagasaki w Japonii, poświęcone atakowi atomowemu na to miasto. Obok muzeum znajduje się Narodowa Sala Pamięci Pokoju Ofiar Bomby Atomowej w Nagasaki, zbudowana w 2003[1].

Opis i zbiory[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie zbiory były od 1955 eksponowane w Międzynarodowym Domu Kultury, a od kwietnia 1996 Muzeum posiada własną siedzibę, w której znajdują się eksponaty, związane z historią powstania broni atomowej oraz z atakiem jądrowym na Nagasaki i jego skutkami[1].

Kiedy bomba została zrzucona 9 sierpnia 1945 o godzinie 11:02:35, 20 dzielnic w promieniu jednego kilometra od epicentrum zniszczyła wysoka temperatura i fala uderzeniowa wybuchu jądrowego. Dzieła zniszczenia dopełniły pożary. Zginęło co najmniej 70 tysięcy osób. Muzeum pokazuje, jak wyglądało miasto przed zniszczeniem. Zbiory obrazują skutki bombardowania; jest tu replika zniszczonej wybuchem frontowej ściany Katedry Urakami, która znajdowała się 500 m od epicentrum wybuchu. Są tu także liczne spalone różańce- jedyna pamiątka po kilkudziesięciu osobach, które zginęły wówczas w katedrze. Znajdują się tu także ulotki amerykańskie zrzucone nad miastem przed wybuchem, ostrzegające przed skutkami ataku i wzywające mieszkańców do opuszczenia miasta. W zbiorach znajdują się również stopione temperaturą wybuchu butelki, kości ludzkiej dłoni przyklejone do kawałka stopionego szkła, spalone ubranie, pudełko na drugie śniadanie ze zwęgloną zawartością oraz hełm z resztkami czaszki ofiary na wewnętrznej powierzchni. Jest tu także model bomby Fat Man. Muzeum przedstawia szkody spowodowane przez promieniowanie i wybuch, apele ocalonych, a także przeprowadzone działania ratownicze i pomocowe[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]