Beit Hatfutsot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Muzeum Diaspory)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beit Hatfutsot
בית התפוצות
Ilustracja
Beit Hatfutsot
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres P.O.B. 39359
Tel Aviv 61392
Data założenia 1978
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Beit Hatfutsot
Beit Hatfutsot
Ziemia32°06′49″N 34°48′19″E/32,113611 34,805278
Strona internetowa
Beit Hatfutsot

Beit Hatfutsot (inna transkrypcja: Bejt ha-Tfucot, hebr. בית התפוצות, dosłownie: "Dom Diaspor") – muzeum położone w Kampusie Uniwersytetu Tel Awiwu w Tel Awiwie, w Izraelu. Na świecie znane niegdyś jako Muzeum Diaspory, a obecnie jako Muzeum Narodu Żydowskiego, jest ważną instytucją kulturalną prezentującą historię żydowskiej diaspory, związków narodu żydowskiego ze swoimi korzeniami i umacniającą żydowską tożsamość narodową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało założone w maju 1978 roku z inicjatywy przywódcy ruchu syjonistycznego, Nahuma Goldmanna. W momencie powstania było uważane za jedno z najbardziej nowatorskich muzeów na świecie – zrywało z tradycją eksponowania oryginalnych przedmiotów i wykorzystywało w szerokim zakresie kopie, reprodukcje, repliki, makiety, filmy i nagrania dźwiękowe.

W 2005 roku izraelski parlament Kneset uchwalił Prawo Beit Hatfutsot, które określiło muzeum jako "Narodowe Centrum dla żydowskich społeczności w Izraelu i na całym świecie"[1].

Zbiory Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zajmuje budynek położony pośrodku kampusu uniwersyteckiego. Zgromadzone zbiory ułatwiają zrozumienie Izraela i jego mieszkańców. Ekspozycje ukazują dzieje Żydów i 80 różnych narodów, pośród których naród żydowski żył podczas Diaspory (po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70 r. n.e.). Ideą przewodnią muzeum jest pokazanie elementów wspólnych dla wszystkich Żydów – przywiązanie do tradycji oraz idei Ziemi Izraela, która pozwoliły Żydom zachować tożsamość i powrócić do kraju swoich przodków. Jednocześnie muzeum prezentuje różne odmiany kultury żydowskiej na świecie, charakterystyczne dla miejsc, w których Żydzi przebywali i przebywają[2].

Muzeum wykorzystuje nowe technologie audio-wizualne. Ekspozycje pokazują przedmioty liturgiczne, tradycyjne stroje, książki, zdjęcia, modele synagog, filmy i nagrania dźwiękowe. Poszczególne sale omawiają kolejne tematy: "Rodzina i wspólnota", "Wiara i kultura", "Wśród narodów świata", "Powrót na Syjonu" i "Pamięć", "Teatr żydowski", "Żydzi w sztuce i w nauce".

W muzeum działają też ośrodki badawcze: Centrum Muzyki Żydowskiej, Żydowskie Centrum Genealogiczne im. Douglasa E.Goldmana, oraz Ośrodek Dokumentacji Wizualnej z największą na świecie kolekcją fotografii o tematyce żydowskiej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beit Hatfutsot: About Beit Hatfutsot (ang.). [dostęp 20 lutego 2010].
  2. Andrew Sanger: Explorer Izrael. Warszawa: Grupa Wydawnicza Bertelsmann, 2000, s. 126-127. ISBN 83-7227-747-8.
  3. Andrew Humphreys, Neil Tilbury: Praktyczny Przewodnik: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 248-249. ISBN 83-87696-88-9.