Muzeum Diecezjalne w Płocku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Ilustracja
Siedziba macierzysta Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
Państwo  Polska
Miejscowość Płock
Adres Tumska 3a, 09-402 Płock
Data założenia 1903
Dyrektor ks. Andrzej Milewski
Położenie na mapie Płocka
Mapa lokalizacyjna Płocka
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Ziemia52°32′28,928″N 19°41′24,238″E/52,541369 19,690066
Strona internetowa

Muzeum Diecezjalne im. bł. abpa. Antoniego Juliana Nowowiejskiego – muzeum w Płocku. Utworzone, jako pierwsze w Królestwie Polskim, przez kapłana diecezji płockiej ks. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, późniejszego biskupa płockiego. Zbudowano je w 1903 r. według projektu architekta Stefana Szyllera. Dalszym współtworzeniem muzeum od roku 1913 zajmował się z ramienia bp. Nowowiejskiego, ks. Franciszek Giergielewicz.

Zbiory muzealne zapoczątkowały zabytki z katedry płockiej oraz darowizny: ks. Tomasza Kowalewskiego i prof. Franciszka Tarczyńskiego. W latach 1929-1930 muzeum rozbudowano.

Pieta z Drobina, ok. 1430
Chrystus z Samarytanką, Benjamin Gerritsz. Cuyp

Zbiory muzealne powiększają się o przywożone z kościołów diecezji płockiej zabytki, które przestały służyć kultowi religijnemu, a posiadają wartość historyczną lub artystyczną. W muzeum zgromadzono wiele różnorodnych dzieł sztuki. Do najcenniejszych eksponatów należą: rękopisy i dokumenty, zbiór mazowieckiej rzeźby średniowiecznej, złotnictwo, kolekcja pasów kontuszowych i szat liturgicznych oraz zbiory malarstwa.

12 czerwca 2008 Muzeum Diecezjalne otrzymało nową powierzchnię użytkową znajdującą się w dawnym opactwie benedytyńskim w Płocku. Otworzono je podczas centralnych obchodów Roku Błogosławionego Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w diecezji płockiej. Poświęcenia obiektu dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Nowy oddział Muzeum Diecezjalnego.

W nowej siedzibie znalazły się takie bezcenne zabytki sztuki sakralnej jak Herma św. Zygmunta, Kielich Księcia Konrada, Kielich Ferdynanda Wazy. Wystawa podzielona została na trzy części: Chrystus w sztuce: malarstwie i rzeźbie, Chrystus w Eucharystii i Chrystus w życiu świętych. Skarbiec muzealny jest jednym z pięciu najbogatszych w Polsce. W jednej z sal do końca 2008 roku będzie miała miejsce wystawa poświęcona bł. abp. Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu, z racji 150-rocznicy jego urodzin i 100-rocznicy sakry biskupiej. Docelowo ma tam być prezentowana sztuka współczesna poświęcona tematyce sakralnej. Z kolei w najstarszej części będą: archeologia, rękopisy, meble, bogata kolekcja pasów kontuszowych.

Od 1993 do 2009 dyrektorem Muzeum był ks. Bronisław Gwiazda - profesor historii sztuki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Od 1 marca 2009 do 31 sierpnia 2013 tę funkcję pełnił ks. Stefan Cegłowski. Obecnie, od 1 września 2013 dyrektorem Muzeum jest ks. Andrzej Milewski.

Od 9 kwietnia 2009 mocą dekretu biskupa płockiego Piotra Libery Muzeum nosi imię swojego założyciela błogosławionego arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]