Muzeum Etnograficzne w Belgradzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Etnograficzne w Belgradzie
Etnografski muzej u Beogradu
Ilustracja
Budynek Muzeum Etnograficznego w Belgradzie
Państwo

 Serbia

Miejscowość

Belgrad

Adres

Studentski trg 13[1]

Data założenia

1901

Dyrektor

Tijana Čolak-Antić Popović[1]

Położenie na mapie Belgradu
Mapa konturowa Belgradu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Etnograficzne w Belgradzie”
Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Etnograficzne w Belgradzie”
Ziemia44°49′11,4″N 20°27′23,1″E/44,819833 20,456417
Strona internetowa

Muzeum Etnograficzne w Belgradzie (serb. Etnografski muzej u Beogradu) – muzeum w Belgradzie gromadzące zbiory związane z tradycyjną kulturą materialną i niematerialną Serbii. Muzeum prowadzi badania naukowe grup etnicznych w regionie oraz działalność wydawniczą i popularyzatorską. Organizuje wystawy, warsztaty, wykłady i koncerty[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Etnograficzne powstało w 1901 poprzez wyodrębnienie Działu Etnografii z Muzeum Narodowego w Belgradzie. Koncepcję muzeum opracował historyk Stojan Novaković, sekretarz Serbskiego Towarzystwa Naukowego. Pierwszą stałą wystawę otwarto 20 września 1904, z okazji 100-lecia powstania serbskiego. W czasie I wojny światowej zniszczonych zostało wiele eksponatów muzealnych, ucierpiała również biblioteka. Po wojnie wznowiono prace terenowe, w celu pozyskania zabytków i uzupełnienia zbiorów. W 1920 otwarto ponownie bibliotekę. Do wybuchu II wojny światowej sporządzono na nowo inwentarz muzealny, a także utworzono nowe działy: folkloru muzycznego i ilustracji. W czasie II wojny światowej eksponaty zabezpieczono i wywieziono. Po II wojnie światowej siedzibą muzeum został budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Belgradzie[2].

Od 1992 muzeum jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmu Etnograficznego[2].

20 czerwca 2012 przy muzeum zainaugurowano działalność Centrum Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Serbii. Centrum realizuje postanowienia Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego[3].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Fragment ekspozycji Muzeum Etnograficznego w Belgradzie

Muzeum liczy około 120 tys. eksponatów, z czego 50 tys. to zabytki etnograficzne[2]. W 2001, w 100-lecie powstania muzeum, otwarto wystawę stałą Kultura ludowa Serbów XIX i XX wieku[4]. Jest to ósma z kolei wystawa stała zorganizowana przez muzeum. Oprócz stałych ekspozycji muzeum zorganizowało kilkaset wystaw czasowych w kraju i za granicą[2].

Kolekcje muzealne obejmują między innymi: biżuterię, hafty i koronki, tkaniny, instrumenty muzyczne, przedmioty obrzędowe, wyroby ze szkła, przedmioty osobiste, stroje ludowe, ubiory miejskie, zabawki, dzieła sztuki, negatywy i fotografie. Muzeum gromadzi również przedmioty, urządzenia i narzędzia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (na wsi i w mieście), hodowlą zwierząt, rzemiosłem, polowaniem, rybołówstwem i transportem. Osobną kolekcję stanowią makiety wiejskich budynków[5].

Oddziałem muzeum jest Dom Manaka, gdzie znajduje się ekspozycja tradycyjnych strojów ludowych i biżuterii regionu środkowych Bałkanów z XIX i pierwszej dekady XX wieku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Контакт, Етнографски музеј у Београду [dostęp 2021-04-02] (serb.).
  2. a b c d e History, Етнографски музеј у Београду [dostęp 2021-04-01] (ang.).
  3. Centre for the Intangible Cultural Heritage of Serbia, Етнографски музеј у Београду [dostęp 2021-04-01] (ang.).
  4. Permanent exhibition, Етнографски музеј у Београду [dostęp 2021-04-01] (ang.).
  5. Collections, Етнографски музеј у Београду [dostęp 2021-04-01] (ang.).
  6. Manak's house, Етнографски музеј у Београду [dostęp 2021-04-01] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]