Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Zakres zbiorów

figury woskowe

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie”
Ziemia51°31′22″N 0°09′19″W/51,522778 -0,155278
Strona internetowa

Muzeum Figur Woskowych (ang. Madame Tussauds) – muzeum figur woskowych znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud (1761-1850) w Londynie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Madame Tussauds filia w Amsterdamie
Madame Tussauds filia w Hollywood

Marie Tussaud (właśc. Marie Grosholtz) przybyła w 1835 do Londynu z woskowymi odlewami głów zgilotynowanych w czasie rewolucji francuskiej arystokratów m.in. Marii Luizy, księżniczki de Lamballe (ostatni wykonała 8 lat przed śmiercią), które to stały się zalążkiem olbrzymiej kolekcji figur woskowych (obecnie Madame Tussauds prezentuje naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki, sportu i założyła pierwszą wystawę przy Baker Street, przeniesioną w 1884 przez jej wnuka do obecnej siedziby na Marylebone Road).

Filie[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]