Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
Ilustracja
Stara wozownia, w którym mieści się muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Bydgoszcz
Adres ul. Królowej Jadwigi 14
85-231 Bydgoszcz
Data założenia listopad 2004
Data likwidacji {{{data likwidacji}}}
Zakres zbiorów fotografia i sprzęt fotograficzny
Wielkość zbiorów 2,5 tys.
Dyrektor Arkadiusz Blachowski
Kustosz {{{kustosz}}}
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa muzeum
W tym samym budynku mieści się Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię fotografii i zabytkowy sprzęt fotograficzny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum powstało z inicjatywy inż. Ryszarda Chodyny, dyrekcji Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych „Foton” oraz władz Wyższej Szkoły Gospodarki w listopadzie 2004[1] Pierwszą siedzibą muzeum był budynek dawnej Bydgoskiej Fabryki Płyt Fotograficznych „Alfa” (protoplasty „Fotonu”) przy ul. Garbary 3, będący wówczas siedzibą zamkniętego oddziału FUJIFILM Polska Distribution S.A. Zwiększająca się liczba eksponatów i zwiedzających była przyczyna podjęcia w 2006 decyzji o przeniesieniu siedziby muzeum do wyremontowanego budynku starej, XIX-wiecznej wozowni przy ul. Królowej Jadwigi 14[1], położonego na nabrzeżu Brdy. Przy współudziale architektów i plastyków stworzono wewnątrz interaktywną przestrzeń łączącą ekspozycję z aktywnym poznawaniem fotografii (ciemnia fotograficzna, atelier, biblioteka)[1].

Jednostka jest częścią Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, na który oprócz Muzeum Fotografii składają się: galerie sztuki: „Nad Brdą WSG” i „Debiut”, sala widowiskowa, studio nagrań i pracownia multimedialna[2].

Historia fotografii w Bydgoszczy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ujęcia fotograficzne Bydgoszczy pochodzą z lat 40. XIX wieku. Do wyróżniających się zakładów fotograficznych w mieście przełomu XIX i XX w. należały: Zakład Teodora Joppa, Basiliusa Lorenza, Paula Nawtotzkiego i Emila Wilhrama wszyscy z ul. Gdańskiej. Natomiast wśród znanych fotografów, w Bydgoszczy działali: Jan Bułhak i Piotr Wiszniewski.

W 1925 Marian Dziadkiewicz założył przy ul. Garbary 3 Fabrykę Płyt Fotograficznych, która przez lata rozwijała się i zmieniała nazwę: „Alfa”, „Opta” aż po Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne „Foton”. Po 1945 był jednym z większych zakładów w Bydgoszczy, zatrudniającym w latach świetności 1500 osób. Zakład znany był z produkcji papieru fotograficznego, chemikaliów do obróbki zdjęć oraz materiałów na potrzeby radiologii. W latach 60. i 70. XX wieku na kulturalnej mapie miasta dużą rolę odgrywało Bydgoskie Towarzystwo Fotograficzne, będące organizatorem licznych wystaw, plenerów, warsztatów i spotkań z artystami fotografii.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

W 2009 muzeum posiadało 2635 eksponatów, z których większość tworzy stałą ekspozycję. Zbiory związane są z fotografią dawną i dzisiejszą. Są to przede wszystkim aparaty fotograficzne, kamery filmowe, powiększalniki, projektory, akcesoria, wyposażenie atelier, ciemni, książki i czasopisma. Wszystkie eksponaty są darami od instytucji i osób prywatnych.

Najciekawsze eksponaty muzeum to: aparat fotograficzny z końca XIX w. z obiektywem firmy Rodenstock, powiększalnik drewniany z 1925 r., a wśród zdjęć - prace Jana Bułhaka i Edwarda Hartwiga.

Zbiory biblioteki obejmują roczniki pism fotograficznych: „Foto”, „Fotografia” z lat 60., 70. i 80. XX w. oraz znacznie starsze, np.: „Fotograf Polski” roczniki 1926-1930, „Almanach Fotografii Wileńskiej” – 1931 r., „Polski Przegląd Fotograficzny” – 1930 r., „Almanach Fotografii Polskiej” – 1934 r. i wiele innych.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Muzeum organizuje wernisaże fotograficzne, pokazy, kursy i warsztaty dla studentów i młodzieży szkół średnich. W 2010 r. zorganizowano Bydgoską Akademię Fotografii. Posiada atelier, ciemnię fotograficzną oraz czytelnię.

Od 2006 do 2009 zorganizowano 16 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prezentowane były prace znanych fotografików oraz wystawy pokonkursowe np. „Grand Press Photo 2007”.

Zwiedzanie[edytuj | edytuj kod]

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10.00-18.00.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Blachowski Arkadiusz: Dom fotografii. [w.] Kalendarz Bydgoski 2009
  2. http://www.pora.pl/venue/akademicka-przestrzen-kulturalna dostęp 10-03-2010

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]