Muzeum Fransa Halsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Fransa Halsa
Frans Hals Museum
Ilustracja
Muzeum Fransa Halsa
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Haarlem

Adres

Groot Heiligland 62

Data założenia

1862

Dyrektor

Ann Demeester

Położenie na mapie Haarlemu
Mapa konturowa Haarlemu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Fransa Halsa”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Fransa Halsa”
Ziemia52°22′36″N 4°38′00″E/52,376667 4,633333
Strona internetowa

Muzeum Fransa Halsa – muzeum sztuki w holenderskim mieście Haarlem, gdzie za sprawą zmian dokonywanych w malarstwie, narodził się złoty wiek sztuki holenderskiej. W muzeum znajduje się największa kolekcja obrazów Fransa Halsa[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum powstało w 1862 roku, a za swoją siedzibę obrało nowo wyremontowane pomieszczenia kościoła dominikanów, znajdujące się na tyłach haarlemskiego ratusza. W 1913 roku, z powodu powiększających się zbiorów, muzeum zostało przeniesione do opuszczonego budynku sierocińca. Kolekcja opierała się na obrazach będących własnością miasta Haarlem, które zostały zagrabione z katolickich kościołów w 1580 roku (ok. stu sztuk) po reformacji oraz z wyburzonych budynków po XV wieku[2].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Oprócz obrazów Halsa, w muzeum można obejrzeć dzieła jego poprzedników i współczesnych oraz przedmioty codziennego użytku: meble, ceramikę, szkło, srebro. Najstarsze obrazy pochodzą z XVI wieku i przedstawiają głównie postacie biblijne. Około 1590 roku Haarlem stał się ośrodkiem dla powstającego nowego stylu – manieryzmu. Kolejne obrazy pochodzą z XVII wieku i stanowią świadectwo holenderskiego złotego wieku[3][4].

Oprócz obrazów Fransa Halsa w muzeum eksponowane są prace m.in. takich twórców jak[5]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]