Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Nowa Ruda
Adres ul. Obozowa 4
Data założenia 1996
Zakres zbiorów górnictwo
Dyrektor Barbara Korbas - właściciel
Położenie na mapie Nowej Rudy
Mapa konturowa Nowej Rudy, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie”
Ziemia50°35′23,586″N 16°30′42,044″E/50,589885 16,511679
Strona internetowa

Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie – prywatne muzeum z siedzibą w Nowej Rudzie. Placówka mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda. W skład placówki - oprócz muzeum - wchodzi Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”.

Idea powołania muzeum powstała w 1992 roku, a orędownikiem jego powstania był pracownik noworudzkiej kopalni, mgr inż. Czesław Lis. Bazą do utworzenia placówki była Sztolnia Ćwiczebna Zespołu Szkół Górniczych. Koncepcja muzeum została zaakceptowana przez władze miasta Nowa Ruda. Obecnie właścicielem obiektu jest Barbara Korbas, prowadząca działalność pod nazwą Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych „Kopalnia Węgla”.

W skład ekspozycji, prezentowanej w budynku dawnej dyspozytorni wchodzi wystawa, prezentująca noworudzkie górnictwo węgla kamiennego: jego historię i organizację, górnicze narzędzia i urządzenia, stroje i ubiory robocze oraz modele dawnych budynków i maszyn. Ponadto zobaczyć można konstrukcję szybu „Lech”. W skład podziemnej części muzeum wchodzi trasa turystyczna o długości 700 metrów, urządzona w dawnym polu górniczym „Piast”. Podczas zwiedzania trasy prezentowane są m.in. technologie zabezpieczania chodników, metody wydobycia i transportu węgla, urządzenia górnicze (kombajn górniczy, wrębiarka). Do ciekawostek trasy należą m.in. okazy skamieniałej araukarii czy tzw. „ul” czyli górnicza ubikacja. Przewidziane jest również spotkanie ze Skarbnikiem. Zwiedzanie trasy kończy przejazd elektryczną kolejką, mogącą zabrać do 36 osób.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie, z niewielkimi wyjątkami w święta. Wstęp jest płatny, wejścia o określonych godzinach (pełnych i połówkach), zależnych od pory roku.

Podziemna trasa turystyczna - kolejka


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]