Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Ilustracja
Zabytkowy zbiornik w muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Paczków
Adres ul. Pocztowa 6
Właściciel Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
Położenie na mapie Paczkowa
Mapa lokalizacyjna Paczkowa
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Położenie na mapie powiatu nyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nyskiego
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Położenie na mapie gminy Paczków
Mapa lokalizacyjna gminy Paczków
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Ziemia50°27′55″N 17°00′16″E/50,465278 17,004444
Strona internetowa

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem.

Zbiór muzealny zawiera ponad 3 tysiące eksponatów, gazowe urządzenia gospodarstwa domowego i przemysłowego. Bogatą kolekcję poza lampami gazowymi stanowią kuchenki, piecyki grzewcze, lokówki, żelazka, a nawet lodówka gazowa. Większość eksponatów jest w pełni sprawna technicznie. Muzeum posiada największą w Europie kolekcję gazomierzy domowych (600 sztuk) zgromadzonych w jednym miejscu. Oświetlenie terenu stanowią czynne latarnie gazowe, a budynki i urządzenia wyglądają prawie jak 100 lat temu, gdy wybudowano gazownię.

Muzeum stanowi także centrum muzealno-wystawienniczo-szkoleniowe. Poza prezentowaniem zbiorów, na terenie muzeum mogą być organizowane wystawy czasowe. W nowo wybudowanym pawilonie, znajduje się sala konferencyjna na 85 miejsc, obok salonik konferencyjny na dla 18 osób. Na dziedzińcu tylnym mogą być przeprowadzane działania typu „światło i dźwięk”, koncerty lub spektakle plenerowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gazownia Paczkowska została wybudowana w latach 1898 - 1901. Jednak pierwszy gaz popłynął do miasta 31 grudnia 1901 roku, by na trwale dostarczać gaz od 1902 roku. Gaz produkowano wówczas głównie do oświetlenia ulic w rynku, napędu pomp wodociągowych oraz przygotowania posiłków. Na początku czynny był tylko jeden piec pięcioretortowy. W kolejnych latach sukcesywnie układano w Paczkowie żeliwną sieć gazową, a liczba odbiorców stale rosła. W latach 30. XX wieku z gazu korzystało 700 odbiorców domowych.

W czasie działań wojennych Paczków niewiele ucierpiał i już w połowie 1945 roku działała gazownia dostarczająca gaz do odbiorców. Na przełomie lat 50. i 60. zmodernizowano produkcję gazu w Paczkowie. Wybudowano nową odsiarczalnię, wykonano remont zbiornika gazu o pojemności 600 m3, wykonano również wymianę gazociągów żeliwnych oraz układanie nowych, co pozwoliło zwiększyć liczbę odbiorców z 735 w roku 1955 do 1123 w roku 1965 aż do 1450 w roku 1968.

Ostatni wózek koksu wyprodukowanego w Paczkowskiej Gazowni ugaszony został symboliczną lampką szampana 15 lipca 1977 roku. Koks ten razem z wózkiem zachowany jest do dnia dzisiejszego w muzeum. Tuż po wyłączeniu gazowni z eksploatacji przystąpiono do tworzenia muzeum. Na podstawie opracowanego projektu ekspozycje muzealne przedstawiały całą produkcję i oczyszczanie gazu, różnorodne urządzenia zużywające gaz, sprzęt gospodarstwa domowego oraz stare gazomierze.

23 listopada 1991 roku w obecności władz wojewódzkich, kościelnych oraz GOZG dokonano uroczystego otwarcia Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.

W latach 2005 - 2007 muzeum zostało kompletnie zmodernizowane

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]