Muzeum Hagany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Hagany
מוזיאון ההגנה
Ilustracja
Dom Eliyaha Golomba, dowódcy Hagany przy bulwarze Rotschilda
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres 23 Rothschild Blvd.
Tel Aviv 66 882
Data założenia 1961
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Muzeum Hagany
Muzeum Hagany
Ziemia32°03′49″N 34°46′19″E/32,063611 34,771944
Strona internetowa

Muzeum Hagany (hebr. מוזיאון ההגנה; ang. Hagana MuseumThe Eliyahu Golomb Haganah Museum) – muzeum położone na osiedlu Lew ha-Ir w zachodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu. Muzeum przedstawia historię obrony osadnictwa żydowskiego w Ziemi Izraela w okresie brytyjskiego Mandatu Palestyny. Jest to historia podziemnej paramilitarnej organizacji Hagana.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek, w którym obecnie mieści się muzeum, został wybudowany w 1912 przez braci Zeev i Jakuba Sharett. W latach 20. XX wieku został on odnowiony przez architekta Josefa Berlina. Przez wiele lat dom należał do Rodzina Sharett i służył jako tajna siedziba dowództwa Hagany. Wielokrotnie odbywały się w nim narady, podczas których podejmowano ważne decyzje w sprawie nielegalnej imigracji, tworzenia Palmach i inne.

W 1961 budynek został gruntownie przebudowany według projektu architekta Jana Ratnera. Dostosowano go wówczas do potrzeb nowo tworzonego Muzeum Hagany[1].

Zbiory muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zajmuje trzy kondygnacje budynku:

  • na parterze znajdują się dwa oryginalnie urządzone pokoje, które pozwalają odwiedzającym poczuć atmosferę z czasów konspiracyjnej działalności Hagany. Jest to część mieszkania dowódcy Hagany, Eliyahu Golomba. Na parterze odbywają się także wystawy czasowe.
  • na pierwszym piętrze znajdują się ekspozycje muzeum prezentują kolekcję broni, dokumentów i fotografii opisujących historię organizacji Hagana od czasów organizacji samoobrony Ha-Szomer, poprzez Rewoltę Arabską 1936 do sformowania taktyki obronnych operacji poza osiedla żydowskie. Szczególny nacisk położona na salę w której podjęto decyzję o wysłaniu spadochroniarzy do Europy podczas II wojny światowej.
  • na drugim piętrze znajduje się ekspozycja prezentująca przebieg poszczególnych działań wojskowych w latach 1945-1947. Prezentacje opisują także nielegalną imigrację, zakupy i produkcję broni, oraz szkolenia wojskowe prowadzące do zbudowania niezależnej siły militarnej w Mandacie Palestyny.
  • na trzecim piętrze trwają prace przygotowawcze do otwarcia ekspozycji pokazującej przebieg wojny domowej w Mandacie Palestyny (lata 1947-1948) i początek Wojny o Niepodległość do momentu przekształcenia Hagany w Siły Obronne Izraela.
  • czwarte piętro zajmuje archiwum i sekretariat[2].

W prezentacji wykorzystano 10-minutowy film przedstawiający historię Hagany oraz operacje grup specjalnych Palmach[3].

Muzeum organizuje wykłady oraz seminaria dla studentów i osób dorosłych. W tym celu wykorzystywane jest nowoczesne audytorium na 100 osób. W budynku jest jeszcze druga mniejsza sala (dla 40 osób) przystosowana do prezentacji audio-wideo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. First Avenue - Boulevard Rothschild (hebr.). W: Tel Aviv-Yafo Municipality [on-line]. [dostęp 2010-09-20].
  2. The Eliyahu Golomb Haganah Museum (hebr.). W: The Hagana - official site [on-line]. [dostęp 2010-09-20].
  3. Muzeum Hagany (hebr.). W: Towarzystwo Ochrony Przyrody [on-line]. [dostęp 2010-09-20].