Muzeum Hansa Klossa w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Hansa Klossa w Katowicach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Katowice

Adres

ul. Gliwicka 6

Data założenia

2009

Zakres zbiorów

mass media

Dyrektor

Piotr Owcarz

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Hansa Klossa w Katowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Hansa Klossa w Katowicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Hansa Klossa w Katowicach”
Ziemia50°15′37,5260″N 19°00′40,5025″E/50,260424 19,011251

Muzeum Hansa Klossa – mieszcząca się w Katowicach przy ul. Gliwickiej 6 prywatna placówka kulturalna, prezentująca wystawy związane z serialem Stawka większa niż życie, istniejąca od marca do końca grudnia 2009.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 1 marca 2009 o godzinie 10:00. Jego pomysłodawcą i twórcą jest Piotr Owcarz. Głównym zadaniem placówki była prezentacja kulturowego fenomenu, którym jest trwała i nieprzemijająca popularność serialu, ponadto miało ono ambicje stać się ośrodkiem kultury, w którym odbywały się spotkania fanów serialu z jego twórcami oraz ludźmi kultury.

Z powodu powstania projektu nowelizacji ustawy o muzeach, której przepisy zakazywałyby używania nazwy "muzeum" przez placówki komercyjne[1][2], założyciel muzeum podjął decyzję o zamknięciu placówki wraz z końcem 2009 roku. Dodatkowym powodem tej decyzji było pojawienie się zarzutów o rzekome zapędy germanizacyjne tego przedsięwzięcia[3]. Jesienią 2010 nakładem wydawnictwa G+J Gruner+Jahr Polska ukazała się książka Dariusza Rekosza zatytułowana Zamach na Muzeum Hansa Klossa. Książkę, wiosną roku 2015, wznowiło Wydawnictwo Bernardinum.

Obecnie muzeum można zwiedzać wirtualnie w Internecie[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wejście do muzeum znajduje się w bocznej uliczce Jana Sobieskiego. Za drzwiami wejściowymi znajduje się budka wartownicza i szlaban, otwierający się po nabyciu biletu. Pierwszymi eksponatami są umieszczone na ścianie po prawej stronie wycinki prasowe traktujące o serialu oraz książki i komplet komiksów z serii Kapitan Kloss. Naprzeciwko w kiosku można nabyć gadżety: koszulki, popielniczki, breloczki i pudełka zapałek z wizerunkami bohaterów serialu. Na ścianie na wprost wejścia w gablocie umieszczono kasety VHS oraz muzyczne z muzyką z filmu.

Schody w dół prowadzą do przedsionka, po prawej stronie znajdują się ubikacje z solidnymi metalowymi drzwiami w stylu drzwi bunkra, a napisy na nich wykonano pismem neogotyckim.

Następne pomieszczenie to Cafe Ingrid – kawiarenka, na której ścianach umieszczono plakaty i reklamy z czasów II wojny światowej. Z tej epoki są także bar, kasa, telefon i stoliki, a także odtwarzana muzyka. Nazwy drinków nawiązują do tytułów poszczególnych odcinków serialu.

Kolejne pomieszczenie nosi nazwę "Tolberg". Znajdują się w nim figury woskowe Klossa i Brunnera oraz egzemplarze broni z czasów II wojny światowej: karabiny, noże, bagnety, granaty i hełmy.

Kolejne pomieszczenie to "Spotkanie", rozmieszczono w nim eksponaty świadczące o wpływie serialu na kulturę, między innymi zdjęcie tablicy poświęconej nadaniu jednej z ulic Olsztyna imienia "Zaułek Stawki większej niż życie". Na prawo od "Spotkania" pomieszczenie o nazwie "Liść dębu", a w nim woskowa figura Hansa Klossa na motocyklu z bocznym wózkiem.

Najdalsze od wejścia pomieszczenie nosi nazwę "Wiem kim jesteś". Tam wyświetlane są fragmenty serialu, a w gablotach można obejrzeć oryginalne taśmy filmowe i ich pudełka oraz egzemplarze dyplomów dokumentujących zdobyte przez twórców i aktorów serialu nagrody, a także gadżety z filmu. W jednym z rogów pomieszczenia pod sufitem "wbita w ścianę" atrapa bomby lotniczej.

Muzeum stylizowane jest na wnętrze schronu, ma nieotynkowane ściany z surowej cegły, grube kable natynkowe oraz drzwi wzorowane na typowych dla wojskowych schronów.

W maju 2009 muzeum rozpoczęło działalność kulturalną, polegającą na organizowaniu spotkań z ludźmi kultury – pisarzami, gwiazdami ekranu itp. W "Cafe Ingrid" gościli między innymi Robert J. Szmidt, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Łukasz Orbitowski, Mariusz Czubaj, Witold Pyrkosz, Leonard Pietraszak, Edward Linde-Lubaszenko[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PAP: "Interia.pl": Kloss nie do muzeum. 2009.11.18. [dostęp 2012-01-13].
  2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego: Projekt zmiany ustawy o muzeach. [dostęp 2009-12-04].
  3. Piotr Glinkowski: Muzeum Hansa Klossa zostanie zamknięte. RMF FM. [dostęp 2009-12-04].
  4. Zwiedź muzeum (pol.) [dostęp 2017-10-04]
  5. Witold Stech: Muzeum Hansa Klossa stawia na literaturę. MojeMiasto MMSilesia.pl, 12.05.2009. [dostęp 2009-05-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]