Muzeum Historii Miasta Lublina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Historii Miasta Lublina
Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie
Ilustracja
Brama Krakowska, siedziba Muzeum Historii Miasta Lublina
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lublin

Data założenia

1965

Kierownik

Magdalena Piwowarska

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Miasta Lublina”
Ziemia51°14′51,15″N 22°33′58,91″E/51,247542 22,566364
Strona internetowa

Muzeum Historii Miasta Lublina – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Mieści się w budynku zabytkowej Bramy Krakowskiej. Powstał w 1965 roku. Zorganizowana tam wystawa stała „Historia miasta” przedstawia dzieje Lublina od okresu osadniczego (VI – VIII w.) do 1944 roku.

Kondygnacje[edytuj | edytuj kod]

Na I kondygnacji ekspozycja poprzez zbiory archeologiczne obrazuje najstarsze dzieje Lublina rozłożonego na czterech wzgórzach: Staromiejskim, Zamkowym, Czwartku i Grodzisku. Ponadto są tam również: kopia przywileju lokacyjnego Lublina z 5 sierpnia 1317 roku, dzwon zegarowy z 1585 roku, kafle z XIV – XVIII wieku.

Na II kondygnacji zorganizowano przekrój przez historię miasta od lokacji po wiek XVII: archiwalia, fragmenty najstarszego wodociągu miejskiego, lubelskie kafle renesansowe i Krzyż Trybunalski z XVII wieku. Na III kondygnacji pokazano dzieje Lublina od XVII do XIX stulecia, a wśród eksponatów są: XVII-wieczne malowidło na murze przedstawiające św. Teklę (przeniesione z kamienicy na Starym Mieście), XVIII-wieczne zegary kaflowe, symboliczne klucze miasta, pamiątki po powstaniach listopadowym i styczniowym, obrazy przedstawiające Lublin z przełomu XIX i XX wieku.

Na IV kondygnacji zilustrowano historię Lublina w XIX i XX wieku. Wystawiono tam portrety znanych Lublinian, reklamówki przedsiębiorstw lubelskich z XIX/XX wieku, mechanizm zegarowy z 1903 roku, fotografie z I wojny światowej, eksponaty odnoszące się do szkolnictwa. W historię II wojny światowej wprowadzają: grypsy, kenkarty, przedmioty wykonane przez więźniów Zamku Lubelskiego. Na V kondygnacji, obok fotogramów ukazujących przedwojenny Lublin, znajduje się taras widokowy.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]