Przejdź do zawartości

Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie
Museo Civico di Storia Naturale di Milano
Ilustracja
Siedziba muzeum
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Mediolan

Adres

Via Qunitino Sella, 4[1]

Data założenia

1838 r.

Zakres zbiorów

historia naturalna

Wielkość zbiorów

ok. 2,5 miliona

Powierzchnia ekspozycji

500 m^2 m²

Kierownik

Domenico Piraina

Położenie na mapie Mediolanu
Mapa konturowa Mediolanu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie”
Położenie na mapie Lombardii
Mapa konturowa Lombardii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie”
Ziemia45°28′22″N 9°12′08″E/45,472778 9,202222
Strona internetowa

Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie (wł. Museo Civico di Storia Naturale di Milano) – muzeum w prowincji Mediolan, w regionie Lombardia, w północnych Włoszech. Jest to największe muzeum historii naturalnej we Włoszech, uznawane za jeden z najważniejszych obiektów tego typu w Europie[2]. W 2008 r. odwiedziło je około 350 000 osób[3]. Obecnie dyrektorem placówki jest Domenico Piraina[4].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało założone w 1838 r. na bazie obiektów przekazanych przez włoskiego kolekcjonera, Giuseppe De Cristoforisa oraz Giorgio Jana, botanika i zoologa pochodzenia węgierskiego[5]. W kolejnych latach stopniowo poszerzano jego ekspozycje i gromadzono nowe zbiory[2]. W 1844 r., podczas 6. Kongresu Włoskich Naukowców, placówka została otwarta dla publiczności, a jej dyrektorem został Giorgio Jan. Początkowo siedzibą muzeum był dawny klasztor św. Marty[5]. W 1863 r. przeniesiono je do XVIII-wiecznego Palazzo Dugnani, a w 1907 r. - do specjalnie w tym celu wybudowanego w ogrodach Porta Venezia budynku. Twórcą projektów nowej siedziby był architekt Giovanni Ceruti. Budowla ma charakter neogotycki i jest wzorowana na budynkach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu[5].

Diorama przedstawiająca organizmy pustyń, w tym antylopę oryks
Kryształ gipsu na ekspozycji poświęconej minerałom

W 1943 r. obiekt został w znacznym stopniu zniszczony przez bombardowania[2]. Większość eksponatów została wówczas poważnie uszkodzona. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto rekonstrukcję muzeum. W 1952 r. zostało ponownie udostępnione publiczności[2].

Ekspozycje

[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycję rozmieszczono w 23 pomieszczeniach o łącznej powierzchni ponad 5 000 metrów kwadratowych. Muzeum wykorzystuje około 700 gablot. Są w nich prezentowane okazy związane z oddziaływaniem na siebie organizmów, ich związków ze środowiskiem naturalnym, ewolucji życia oraz bogactwa obecnej natury[2]. Wśród eksponatów znajdują się skamieniałości, minerały, pozostałości po roślinach i zwierzętach wyselekcjonowane z liczącej ponad 2,5 miliona obiektów kolekcji muzeum. Twórcy wystaw wykorzystali także około 100 dioram[2].

Na pierwszym piętrze zgromadzono eksponaty odnoszące się do głównych ekosystemów świata (środowiska wodne, lasy tropikalne, lasy strefy umiarkowanej, tajga, góry, obszary podbiegunowe, sawanny, stepy i pustynie). Do prezentacji związanych z tym zagadnień użyto wielu dioram[5]. W sektorze poświęconym paleontologii prezentowane są między innymi szkielety wymarłych już osobników, w tym kości stegozaura i plateozaura[6]. Na drugim piętrze zgromadzono znaczną kolekcję wypchanych zwierząt, między innymi długiego na 12 metrów kaszalota[6].

Na ekspozycji z zakresu mineralogii prezentowane są między innymi największy kryształ siarki na świecie, pochodzący z prowincji Pesaro i Urbino[7], a także sprowadzony z Brazylii kryształ topazu o masie 8 000 karatów[7]. Ponadto, w muzeum znajduje się także wystawa poświęcona ewolucji człowieka, której jednym z najcenniejszych eksponatów jest odlew szkieletu Australopithecus afarensis[8].

Biblioteka

[edytuj | edytuj kod]

Pod zarządem muzeum działa także biblioteka, gromadząca ponad 120 000 woluminów i około 4 000 magazynów[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Museums in Milan. About Milan. [dostęp 2015-07-18]. (ang.).
  2. a b c d e f g The Museum of Natural History in Milan. Guide of Milan - Tourism in Milan. [dostęp 2015-07-18]. (ang.).
  3. Museum of Natural History of Milan. Hotel XXII Marzo. [dostęp 2015-07-18]. (ang.).
  4. Ginevra Bria: Nasce M-WAM – Milano World Arts Map, una piattaforma dedicata agli artisti stranieri a Milano. Aperta anche a giovani in cerca di sharing creativo. Artribune, 10 marca 2015. [dostęp 2015-07-18]. (wł.).
  5. a b c d MILAN, IN THE NATURAL HISTORY MUSEUM. The International Photographic Review. [dostęp 2015-07-18]. (ang.).
  6. a b Natural History Museum. Expedia. [dostęp 2015-07-18]. (ang.).
  7. a b Esposizioni - Mineralogia. Comune di Milano. [dostęp 2015-07-18]. (wł.).
  8. Esposizioni - Storia naturale dell'uomo. Comune di Milano. [dostęp 2015-07-18]. (wł.).