Muzeum Historii Sił Obronnych Izraela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Historii Sił Obronnych Izraela
מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל
Ilustracja
Brytyjski czołg Centurion (Shot Kal Alef) na ekspozycji
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres Kaufmann St.,
Tel Awiw
Data założenia 1991
Wielkość zbiorów 22 ha
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Muzeum Historii Sił Obronnych Izraela
Muzeum Historii Sił Obronnych Izraela
Ziemia32°03′33″N 34°45′47″E/32,059167 34,763056
Strona internetowa

Muzeum Historii Sił Obronnych Izraela (hebr. מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל, Batey Haosef Museum) jest położone na obrzeżach osiedla Newe Cedek w Tel Awiwie, w Izraelu. Muzeum zajmuje się historią wojskowości państwa Izraela, i obejmuje historię żydowskiego podziemia w okresie Mandatu Palestyny oraz Siły Obronne Izraela. Muzeum jest jednostką Ministerstwa Obrony.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podstawy pod muzeum zostały założone w 1959 po decyzji premiera Izraela Dawida Ben Guriona o potrzebie utworzenia Muzeum Historii Sił Obronnych Izraela.

W następnych latach trwały prace zbierania różnych eksponatów broni przechowywanych w magazynach wojskowych w całym kraju. Gromadzono je razem z licznymi dokumentami i archiwaliami na terenie bazy wojskowej. Równolegle prowadzono zbiórkę pamiątek od społeczeństwa. Z okazji uroczystości 40. rocznicy uzyskania niepodległości przez państwo Izraela w 1988 postanowiono udostępnić dla publiczności tymczasową ekspozycję muzealną. Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło w 1991. Muzeum urządzono w budynkach dawnej stacji kolejowej Jafa.

Zbiory muzeum[edytuj | edytuj kod]

Domowej roboty moździerz „Davidka” używany w 1948 w Safedzie i Jerozolimie

Muzeum prezentuje sprzęt wojskowy, który znajdował się na wyposażeniu wojsk lądowych armii izraelskiej. Ekspozycje znajdują się w budynkach muzealnych oraz na wolnej przestrzeni.

Można tu zobaczyć całą broń palną używaną przez izraelskich żołnierzy na przestrzeni lat, w tym pistolety i karabiny (m.in. Uzi, Galil, Negev i Tabor). Ekspozycja broni artyleryjskiej prezentuje różne armaty i moździerze, w tym pierwsze izraelskie egzemplarze domowej roboty (m. in. armata 65 mm armata górska mle 1906). Licznie prezentowana jest broń pancerna, pokazująca pierwsze opancerzone pojazdy, którymi usiłowano przełamać blokadę Jerozolimy w 1948, oraz najnowocześniejsze transportery opancerzone i czołgi Merkawa. Wystawa prezentuje także sprzęt wojskowy zdobyty podczas wojen z państwami arabskimi (m. in. wyrzutnie rakietowe Katiusza i przeciwpancerne pociski kierowane Sagger).

W osobnych budynkach umieszczono ekspozycje pokazujące historię rozwoju izraelskich sił zbrojnych. Ekspozycje są bogato ilustrowane fotografiami oraz dokumentami historycznymi. Specjalny pawilon jest poświęcony broni wykorzystywanej przez organizacje terrorystyczne. W muzeum znajduje się biblioteka. Organizowane są liczne warsztaty dla młodzieży i zorganizowanych grup.

Zwiedzanie muzeum[edytuj | edytuj kod]

Zwiedzanie muzeum trwa dwie godziny. Istnieje możliwość skorzystania z usługi przewodnika w języku angielskim. Muzeum jest dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Godziny otwarcia muzeum:

  • niedziela 8:30-16:00
  • poniedziałek 8:30-16:00
  • wtorek 8:30-16:00
  • środa 8:30-16:00
  • czwartek 8:30-16:00
  • piątek i sobota muzeum nieczynne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]