Muzeum Izraela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Izraela
מוזיאון יִשְׂרָאֵל
Ilustracja
Państwo  Izrael
Miejscowość Zachodnia Jerozolima
Data założenia 1965
Dyrektor James S. Snyder
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Muzeum Izraela
Muzeum Izraela
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Muzeum Izraela
Muzeum Izraela
Ziemia31°46′20,564″N 35°12′16,286″E/31,772379 35,204524
Strona internetowa

Muzeum Izraela (hebr. ‏מוזיאון יִשְׂרָאֵל‎) – muzeum położone w pobliżu Knesetu w Jerozolimie. Muzeum w stosunkowo krótkim czasie osiągnęło status światowej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Oferuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. Kompleks muzealny odwiedza ponad 950 tys. gości rocznie, wliczając w to 100 tys. dzieci w ramach programów edukacyjnych. Znajduje się w pobliżu Narodowego Campusu Archeologii Izraela i Biblia Lands Museum.

Działy Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum posiada cztery tematyczne działy.

Skrzydło Sztuki[edytuj | edytuj kod]

W Skrzydle Sztuki prezentowane jest sztuka europejska, izraelska, azjatycka, afrykańska, amerykańska i sztuka Oceanii, wliczając w to grafiki, rysunki, sztukę nowoczesną, fotografikę, architekturę.

W Ogrodzie Sztuki na powierzchni 80 tys. m² prezentowane są eksponaty rzeźbiarstwa i instalacje artystyczne. Ogród nieustannie się rozrasta i wzbogaca w nowe eksponaty, prezentując sztukę na zewnątrz, poza muzeum.

Skrzydło Judaików i Etnografii Żydowskiej[edytuj | edytuj kod]

Prezentuje bogatą kolekcję judaików i etnografii żydowskiej, wliczając w to makiety świątyń i synagog, żydowskie rękopisy i inne eksponaty pochodzące z gmin żydowskich na całym świecie.

Skrzydło Archeologii[edytuj | edytuj kod]

Dział zajmuje się w sposób szczególny archeologią ziemi Izraela. Dwoma głównymi tematami przewodnimi jest historia Ziemi Świętej na skrzyżowaniu wielkich kultur światowych Egiptu i Mezopotamii. Historia i archeologia ziemi Izraela jest bardzo bogata i chwilami skomplikowana, gdyż jest to święta ziemia Judaizmu, Chrześcijaństwa i Islamu. Z tego powodu archeolodzy i kustosze tego działu muzeum muszą borykać się z rzeczywistością historyczną i wiarą.

Szczególne miejsce zajmuje Sanktuarium Zwojów, w którym prezentuje się rzadkie rękopisy Biblii, wliczając w to zwoje z Qumran.

Skrzydło Młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Znajdują się tutaj warsztaty, pracownie i galerie, w których realizowane są programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Model Drugiej Świątyni[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najnowszych eksponatów w muzeum jest model Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Model odtwarza topografię i charakter architektury miasta sprzed roku 66, w którym wybuchło powstanie przeciwko Rzymianom, co doprowadziło do zniszczenia miasta i świątyni. Pierwotnie zbudowany na terenie Holyland Hotel, jest obecnie trwałym elementem muzeum. Znajduje się w sąsiedztwie Sanktuarium Księgi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]