Muzeum Izraela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Izraela
מוזיאון ישראל
Ilustracja
Państwo  Izrael
Miejscowość Jerozolima
Data założenia 1965
Dyrektor James S. Snyder
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Muzeum Izraela
Muzeum Izraela
Ziemia31°46′20,56″N 35°06′16,28″E/31,772378 35,104522
Strona internetowa

Muzeum Izraela (hebr. ‏מוזיאון ישראל‎) – muzeum położone w pobliżu Knesetu w Jerozolimie. Muzeum w stosunkowo krótkim czasie osiągnęło status światowej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Oferuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. Kompleks muzealny odwiedza ponad 950 tys. gości rocznie, wliczając w to 100 tys. dzieci w ramach programów edukacyjnych. Znajduje się w pobliżu Narodowego Campusu Archeologii Izraela i Biblia Lands Museum.

Działy Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum posiada cztery tematyczne działy.

Skrzydło Sztuki[edytuj | edytuj kod]

W Skrzydle Sztuki prezentowane jest sztuka europejska, izraelska, azjatycka, afrykańska, amerykańska i sztuka Oceanii, wliczając w to grafiki, rysunki, sztukę nowoczesną, fotografikę, architekturę.

W Ogrodzie Sztuki na powierzchni 80 tys. m² prezentowane są eksponaty rzeźbiarstwa i instalacje artystyczne. Ogród nieustannie się rozrasta i wzbogaca w nowe eksponaty, prezentując sztukę na zewnątrz, poza muzeum.

Skrzydło Judaików i Etnografii Żydowskiej[edytuj | edytuj kod]

Prezentuje bogatą kolekcję judaików i etnografii żydowskiej, wliczając w to makiety świątyń i synagog, żydowskie rękopisy i inne eksponaty pochodzące z gmin żydowskich na całym świecie.

Skrzydło Archeologii[edytuj | edytuj kod]

Dział zajmuje się w sposób szczególny archeologią ziemi Izraela. Dwoma głównymi tematami przewodnimi jest historia Ziemi Świętej na skrzyżowaniu wielkich kultur światowych Egiptu i Mezopotamii. Historia i archeologia ziemi Izraela jest bardzo bogata i chwilami skomplikowana, gdyż jest to święta ziemia Judaizmu, Chrześcijaństwa i Islamu. Z tego powodu archeolodzy i kustosze tego działu muzeum muszą borykać się z rzeczywistością historyczną i wiarą.

Szczególne miejsce zajmuje Sanktuarium Zwojów, w którym prezentuje się rzadkie rękopisy Biblii, wliczając w to zwoje z Qumran.

Skrzydło Młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Znajdują się tutaj warsztaty, pracownie i galerie, w których realizowane są programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Drugi model Świątyni[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najnowszych eksponatów w muzeum jest model Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Model odtwarza topografię i charakter architektury miasta sprzed roku 66, w którym wybuchło powstanie przeciwko Rzymianom, co doprowadziło do zniszczenia miasta i świątyni. Pierwotnie zbudowany na terenie Holyland Hotel, jest obecnie trwałym elementem muzeum. Znajduje się w sąsiedztwie Sanktuarium Księgi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]