Muzeum Jednej Ulicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Jednej Ulicy
Музей однієї вулиці
Ilustracja
Wejście do muzeum
Państwo  Ukraina
Miejscowość Kijów
Adres Andriejewski Zjazd 2-Б
Data założenia 1991
Zakres zbiorów XIX i XX w.
Dyrektor Dmytro Shlyonski
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa lokalizacyjna Kijowa i obwodu kijowskiego
Muzeum Jednej Ulicy
Muzeum Jednej Ulicy
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Muzeum Jednej Ulicy
Muzeum Jednej Ulicy
Ziemia50°27′43,578″N 30°31′02,719″E/50,462105 30,517422

Muzeum jednej Ulicy (ukr. Музей однiєї вулицi) – znajduje się w Kijowie przy Andrijewskim Zjeździe. Podaje się za jedyne na świecie muzeum prezentujące historię tylko jednej ulicy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie Muzeum Jednej Ulicy jest związane z działalnością Stowarzyszenia Twórczego „Master”, które od 1988 roku prowadzi intensywną działalność na rzecz promocji dorobku ukraińskiej kultury. Aktywna działalność Stowarzyszenia doprowadziła do otwarcia Muzeum, którego celem jest możliwie najszersza prezentacja twórców kultury i literatury. Muzeum Jednej Ulicy zostało otwarte podczas Dnia Kijowa w 1991 roku. Początkowo mieściło się w kamienicy przy Andriejewskim Zjeździe pod numerem 22. Od 1998 roku Muzeum zajmuje parter modernistycznej kamienicy Andriejewski Zjazd 2-Б. Kamienica mieszcząca Muzeum została zbudowana w latach 1910-1915 przez architekta K. Szymana dla przedsiębiorcy Akima Frołowa.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Początek muzealnej ekspozycji można oglądać z ulicy. Witryny w których przechodnie mogą podglądnąć sceny z życia mieszkańców Andriejewskiego Zjazdu z przełomu XIX i XX wieku są zaproszeniem do odwiedzenia Muzeum.

Dyskretna muzyka wprowadza w nastrój. Każdy centymetr powierzchni muzeum jest zapełniony ekspozycją ukazującą dzieje mieszczańskiego Kijowa Andriejewskiego Zjazdu. Szyldy reklamowe, ubiory, fotografie, kasy sklepowe i bilety teatralne oddają przedrewolucyjna atmosferę dzielnicy bohemy artystycznej. Ekspozycja prezentuje pamiątki po osobach związanych z Andriejewskim Zjazdem, które na stałe zapisały się w historii kultury. Zdjęcia i książki Michaiła Bułhakowa, poezja Tarasa Szewczenki, nuty Franciszka Liszta, książka i zdjęcie Stalina. Większość miejsca w gablotach poświęcona jest tym, których dorobek zatarł czas i zniszczyły kolejne zmiany władzy i rewolucje. Plakaty zapraszają na dawno nie grane już spektakle teatralne i koncerty. Stare kasy sklepowe nie liczą rachunków klientów sklepu kolonialnego.

Eksponaty zebrane w Muzeum Jednej Ulicy są dowodem wielokulturowości przedrewolucyjnego Kijowa. Obok materiałów po rosyjsku i ukraińsku nie brakuje książek wydanych po polsku, żydowskiego kącika z torą a nawet rosyjsko-arabskich publikacji Koła Miłośników Bliskiego Wschodu. Muzeum towarzyszy Galeria, w której organizowane są wystawy czasowe na temat Kijowa i Ukrainy w różnych epokach.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

  • Muzeum Jednej Ulicy jest otwarte od 12:00 do 18:00 codziennie oprócz poniedziałków.
  • Wstęp jest płatny i wynosi dla wszystkich zwiedzających 50 UAH (marzec 2019).
  • Zwiedzanie Galerii jest w cenie biletu
  • Najłatwiej dostać się ze stacji Metro Kontraktowa Płoszcza