Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie
Kraszewski-Museum
Ilustracja
Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Saksonia
Miejscowość Drezno
Położenie na mapie Drezna
Mapa konturowa Drezna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie”
Położenie na mapie Saksonii
Mapa konturowa Saksonii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie”
51°04′13,4″N 13°45′47,0″E/51,070389 13,763056
Strona internetowa
W ogrodzie otaczającym Muzeum
Muzeum Kraszewskiego 1958
Tablica pamiątkowa na ścianie Muzeum

Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie – instytucja kulturalna mieszcząca się w budynku, w którym pisarz mieszkał w czasie swojego pobytu w stolicy Saksonii. Należy do Miejskich Muzeów Drezna. Muzeum położone jest na skraju dzielnicy Radeberger Vorstadt.

Ekspozycja muzealna jest dwujęzyczna. W zamierzeniu autorów ma się stać miejscem spotkań polsko-niemieckich. Do muzeum należy też księgozbiór w języku polskim. Muzeum utrzymuje kontakty z Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Saksonii oraz ze „Związkiem Polaków w Saksonii i Turyngii”.

Ekspozycja stała[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja została zaprojektowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w dwóch językach i stanowi stały depozyt. Dzieli się na dwie części:

  • Część pierwsza poświęcona jest biografii pisarza. Wnętrza urządzone są w stylu połowy XIX wieku i ozdobione portretami Kraszewskiego i innych wybitnych Polaków tej epoki.
W zrekonstruowanym gabinecie pisarza pokazano dokumenty związane z jego twórczością i jego zainteresowaniami kolekcjonerskimi.
W tej części ekspozycji przedstawiono też rozwój stosunków sasko-polskich w dziedzinie kultury i polityki, z uwzględnieniem postaci królów Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Nie zabrakło więc portretów obu władców i hrabiny Cosel. Pokazano również kopię rękopisu trylogii saskiej Kraszewskiego.
  • Druga część ekspozycji opowiada o pobycie w Dreźnie polskich emigrantów, szukających schronienia po upadku powstań: Kościuszkowskiego 1794, listopadowego 1830/31 i styczniowego 1863/64. Poświęcona jest m.in. pobytowi Tadeusza Kościuszki oraz Adama Mickiewicza który stworzył tu III część „Dziadów”.

Ekspozycje czasowe[edytuj | edytuj kod]

Muzeum organizuje również ekspozycje czasowe z okazji aktualnych wydarzeń kulturalnych, a także spotkania dyskusyjne oraz koncerty muzyki kameralnej. Przy sprzyjającej pogodzie koncerty te odbywają się w ogrodzie otaczającym budynek muzeum.

Historia muzeum[edytuj | edytuj kod]

Kraszewski opuścił kraj po powstaniu styczniowym i przybył 3 lutego 1863 do Drezna. Od marca 1873 do marca 1879 mieszkał w willi, stanowiącej obecnie siedzibę muzeum.

24 lipca 1958 na budynku Muzeum umieszczono tablicę pamiątkową. W roku 1960 warszawskie Muzeum Adama Mickiewicza przekazało w depozyt wieczysty eksponaty i dopomogło w urządzeniu wystawy.

W ramach polsko-niemieckiego układu o współpracy kulturalnej Muzeum stało się oddziałem Miejskich Muzeów Drezna. Muzeum zostało w roku 2000 odnowione. Podczas powodzi 2002 ucierpiało od wezbranych wód Łaby. Po naprawieniu szkód Muzeum zostało ponownie otwarte w 2003 roku.

Według wiadomości agencji DPA z dnia 17 listopada 2011 na żądanie polskiego Sejmu większość eksponatów muzealnych – 160 pozycji – ma zostać 19 grudnia 2011 przekazana władzom polskim. Przyczyną tej akcji jest postanowienie Sejmu z roku 2001, nakazujące zwrot eksponatów z wystaw czasowych po pięcioletniej ekspozycji za granicą. Rozporządzenie wykonawcze do tej uchwały ukazało się w 2008 roku. Starania warszawskiego Muzeum Literatury dla ocalenia drezdeńskiego muzeum okazały się bezskuteczne[1]. 18 stycznia 2013 troje ministrów otworzyło nową ekspozycję[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Martin Ringel: Über 20 Jahre als Emigrant in Dresden: Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887), ein großer polnischer Patriot. In: Jahrbuch zur Geschichte Dresdens 23, 1987. S. 54-60.
  • Martin Ringel: Der polnische Schriftsteller J. I. Kraszewski im Dresdner Exil. In: Sächsische Heimatblätter 12, Heft 5, 1966. S. 434-458.
  • Jens-Uwe Sommerschuh: Kein Literat und auch kein Künstler: Kraszewski-Gedenkstätte zeugt von 21 Jahren Dresden-Aufenthalt des in Polen meistgelesenen Polen. In: Börsenblatt für den deutschen Buchhandel 155, Heft 9, Leipzig 1988. S. 175-177.
  • Gerhard Thümmler: Das Kraszewski-Haus in Dresden. In: Sächsische Heimatblätter 7, Heft 2, 1961. S. 121-124.
  • Zofia Wolska-Grodecka, Brigitte Eckart: Kraszewski-Museum in Dresden. Dresden/Warschau 1996. ​ISBN 83-904307-3-8​ (Museumsführer)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]