Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – samorządowa instytucja kultury w województwie mazowieckim, znajdująca się przy Placu gen. Józefa Bema 8. Pełni ważną funkcje w propagowaniu kultury Ostrołęki i regionu[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum od grudnia 1975 roku funkcjonowało jako Muzeum Okręgowe, natomiast jako Muzeum Kultury Kurpiowskiej działa od 1998 roku, kiedy nadano mu nowy statut oraz regulamin organizacyjny. Mieści się w neoklasycystycznej kamienicy z lat 20. XIX wieku. Początkowo placówka użytkowała tylko jedno piętro, ale od 1980 roku muzeum dysponuje całym budynkiem. Od początku w muzeum funkcjonują działy: etnograficzny, historyczny, sztuki i oświatowy, a w 1997 roku utworzono dział archeologiczny[1].

Kapitalny remont budynku przeprowadzono w latach 1989–1992. W jego trakcie dobudowany został budynek administracyjny na podwórku. Więc, zostało zwiększone miejsce na eksponaty, a warunki pracy się polepszyły. Parę lat później, po zakończeniu remontu, muzeum nadano nową, obecną nazwę. Dzięki kolejnemu gruntownemu remontowi, trwającemu od czerwca do listopada 2006 roku, poprawiły się warunki magazynowania muzealiów (dzięki specjalistycznym regałom i monitoringowi wilgotności i temperatury). Zadaszony został również dziedziniec, na którym odbywają się imprezy, koncerty i spotkania[1].

Muzeum działa również w zakresie edukacji, organizując warsztaty, zajęcia i lekcje dla dzieci i młodzieży. Cieszą się one dużym zainteresowaniem. Jeżeli chodzi o tematy zajęć, to często dotyczą wystaw stałych lub czasowych[1].

Aktualna wystawa stała: „Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia”[1].

Dawne wystawy stałe to m.in.: „Ostrołęka dei gratia ducis et regis” i „Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku”[1].

Obecne zbiory muzeum liczą ponad 14 tys. muzealiów i 7 tys. książek w bibliotece muzeum[1].

Imprezy cykliczne muzeum to:

  • Ido śwenta Źejgejnocy (impreza rodzinna),
  • Biało-czerwona. Obowiązkowo! (rodzinne warsztaty patriotyczne),
  • Noc Muzeów,
  • Barwy Niepodległej (rodzinne warsztaty patriotyczne),
  • Wspólne śpiewanie patriotyczne (koncert),
  • Ginące zawody (warsztaty etnograficzne),
  • Idą święta – czas stroić choinkę (impreza rodzinna)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Polska Akademia Dostępności – PAD, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, muzeum.ostroleka.pl [dostęp 2018-04-22] (pol.).
  2. a b Muzeum Kultury Kurpiowskiej – Ostrołęka, www.ostroleka.pl [dostęp 2018-04-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]