Muzeum Lenina w Tampere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Lenina
Leninmuseo
Ilustracja
Dom Robotniczy w Tampere – siedziba muzeum
Państwo  Finlandia
Miejscowość Tampere
Adres Hämeenpuisto 28
Data założenia 20 stycznia 1946
17 czerwca 2016 – otwarcie nowej wystawy stałej
Położenie na mapie Finlandii
Mapa lokalizacyjna Finlandii
Muzeum Lenina
Muzeum Lenina
Ziemia61°30′N 23°45′E/61,500000 23,750000
Strona internetowa
Tablica informacyjna na siedzibie muzeum

Muzeum Lenina w Tampere (fiń. Lenin-museo, szw. Leninmuseet) – muzeum historyczne w Tampere poświęcone Włodzimierzowi Leninowi i stosunkom fińsko-sowieckim.

Muzeum mieści się w gmachu Domu Robotniczego (fiń. Tampereen työväentalo), gdzie w 1905 roku doszło do pierwszego w historii spotkania Włodzimierza Lenina z Józefem Stalinem podczas konferencji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji.

Utworzone w 1946 roku muzeum było pierwszą tego typu placówką otwartą poza granicami ZSRR

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny kontynuacyjnej w 1944 roku doszło do zmiany podejścia politycznego wobec zwolenników przyjaznych stosunków fińsko-sowieckich[1]. Powstało Towarzystwo Przyjaźni Fińsko–Radzieckiej, a jego oddział w Tampere wyszedł z propozycją założenia muzeum poświęconego Włodzimierzowi Leninowi w miejscu, gdzie w 1905 roku doszło do pierwszego w historii spotkania Włodzimierza Lenina z Józefem Stalinem podczas konferencji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji[1].

Pomysł zyskał wsparcie Alianckiej Komisji Kontroli, poparło go również wielu fińskich polityków, m.in. ówczesny premier Juho Paasikivi, widząc w nim szanse na polepszenie powojennych stosunków z ZSRR[1]. Jesienią 1945 roku przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Fińsko–Radzieckiej Johan Helo udał się do Moskwy, gdzie przedstawił projekt utworzenia muzeum Stalinowi, zyskując jego poparcie[1].

Muzeum zostało otwarte 20 stycznia 1946 roku, dzień przed rocznicą śmierci Lenina[1]. Było pierwszym muzeum Lenina otwartym poza granicami ZSRR i w przeciwieństwie do innych placówek tego typu nie było prowadzone przez partię komunistyczną[1].

Pierwsze lata działalności muzeum prowadzonego przez ochotników naznaczone były trudnościami finansowymi. ZSRR podarował placówce wiele materiałów, jednak pomoc finansowa była nieznaczna[1].

Przez cały okres zimnej wojny działalność muzeum miała duże znaczenie polityczne[1]. Odwiedzali je wysocy rangą członkowie Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i władz ZSRR, m.in. Nikołaj Bułganin, Andriej Gromyko, Nikita Chruszczow i Leonid Breżniew[1]. Muzeum odwiedził również Jurij Gagarin[1].

W latach 70. XX w. muzeum odnotowywało ok. 20 tys. zwiedzających rocznie, przy czym w 1975 roku więcej było wśród nich gości z ZSRR niż z Finlandii[1]. W latach 80. placówka prosperowała bardzo dobrze – przeprowadzono wówczas jej remont i otwarto nową wystawę[1]. Zwiedzanie muzeum było wówczas stałym punktem programu wycieczek z ZSRR[1].

Po upadku ZSRR w 1991 roku muzea Lenina były zamykane. Po zamknięciu w 1993 roku moskiewskiego Muzeum Lenina placówka w Tampere została jedyną tego typu na świecie, koncentrując się na badaniu historii ery sowieckiej[1].

W 2014 roku muzeum zostało wcielone do miejscowego Fińskiego Muzeum Pracy „Werstas”[1]. W latach 2015–2016 przeszło gruntowną renowację, a ekspozycja została kompletnie zmieniona[1]. Nowa wystawa stała została otwarta 17 czerwca 2016 roku[2].

Wystawa stała[edytuj | edytuj kod]

Podczas gdy wcześniejsza ekspozycja z 1982 roku ukazywała Lenina i ZSRR w pozytywnym świetle – według breżniewowskiej interpretacji historiograficznej[3], współczesna wystawa koncentruje się na wspólnej historii Finlandii i ZSRR, prezentując stosunki pomiędzy dwoma krajami w sposób krytyczny, bazując na najnowszych wynikach badań historycznych[4]. Wystawa wykorzystuje multimedia i techniki interaktywne[4].

W muzeum obok wielu historycznych przedmiotów codziennego użytku ery sowieckiej znajduje się m.in. biurko Lenina oraz woskowe figury Lenina i Stalina[4]. Główną atrakcją jest sala, gdzie doszło do pierwszego w historii spotkania Włodzimierza Lenina z Józefem Stalinem, przez co muzeum reklamuje się jako „miejsce narodzin ZSRR”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p Lenin-museo: Why is there a Lenin Museum in Tampere? (ang.). [dostęp 2018-01-21].
  2. The new Lenin Museum (ang.). W: visittampere.fi [on-line]. [dostęp 2018-01-21].
  3. Kirsi Matson-Mäkelä: Lenin-museo yhdistetään Työväenmuseo Werstaaseen (fiń.). W: yle.fi [on-line]. 2013–05-28. [dostęp 2018-01-21].
  4. a b c d Lenin-museo: Welcome to the birthplace of the Soviet Union! (ang.). [dostęp 2018-01-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]