Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich
Ilustracja
Muzeum Młynarstwa
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Niedrzwica Kościelna

Adres

ul. Parafialna 9

Data założenia

17 lutego 2023 roku

Zakres zbiorów

młynarstwohistoria, etnografia, edukacja

Wielkość zbiorów

stan na dzień 30 lipca 2023 roku – 520 eksponatów i przybywa

Kustosz

Andrzej Pastusiak

Położenie na mapie gminy Niedrzwica Duża
Mapa konturowa gminy Niedrzwica Duża, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Młyn Grodzkiego Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich w Niedrzwicy Kościelnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Młyn Grodzkiego Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich w Niedrzwicy Kościelnej”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Młyn Grodzkiego Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich w Niedrzwicy Kościelnej”
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa konturowa powiatu lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Młyn Grodzkiego Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich w Niedrzwicy Kościelnej”
Ziemia51°05′23,9″N 22°21′49,3″E/51,089972 22,363694
Strona internetowa
Muzeum Młynarstwa wejście główne

Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich – muzeum znajduje się w młynie, zwanym "Młyn Grodzkiego", zbudowanym przez Jana Grodzkiego w 1930 roku we wsi Niedrzwica Kościelna, gmina Niedrzwica Duża w woj. lubelskim. We wnętrzu młyna zachowało się całe oryginalne wyposażenie służące do mielenia zboża, produkcji kasz i śruty zbożowej (ospy).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum prowadzone jest przez fundację Młyn Grodzkiego Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich. Otwarcie muzeum[1] odbyło się 25 czerwca 2023 roku na placu przy dawnym młynie gospodarczym. Historia Młyna Grodzkiego zaczyna się 18 marca 1930 roku. Wtedy właśnie wpłynęła prośba o wydanie orzeczenia dotyczącego przydatności placu w Niedrzwicy Kościelnej pod budowę młyna, do Wydziału Przemysłowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. W dniu 10 czerwca 1930 roku Jan Grodzki uzyskuje zgodę Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie na budowę młyna. 20 czerwca 1930 roku następuje zatwierdzenie projektu budowy młyna. Budowę ukończono 4 września 1930 roku. Dnia 20 kwietnia 1931 roku Jan Grodzki odsprzedaje za kwotę 8750 zł jedną trzecią młyna Józefowi Chodorowskiemu. W nocy z 16 na 17 stycznia 1933 roku podczas pożaru młyn spłonął całkowicie. Zostaje odbudowany we wrześniu 1934 roku. Dnia 23 maja 1956 roku młyn zostaje przejęty pod zarząd państwowy i staje się własnością państwa. Pod koniec 1971 roku zostaje nieodpłatnie przekazany dla Państwowego Związku Gminnych Spółdzielni »Samopomoc Chłopska« w Lublinie Młyn działał produkcyjnie do roku 2016, wtedy to zawieszono mielenie.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek młyna złożony jest z dwóch brył: budynku głównego z trzema kondygnacjami oraz parterowej motorowni. Dolna kondygnacja budynku głównego łącznie z motorownią posiada unikalne dzisiaj ściany szkieletowe zwane murem pruskim. Natomiast górna kondygnacja zbudowana jest z drewna kantowego i obita deską.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Muzeum mieści się w budynku dawnego młyna zbudowanego w 1930 roku w Niedrzwicy Kościelnej przy ul. Parafialnej 9

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

  • Wystawa z maszynami z lat 30. XX w. – ekspozycja "Technika młynarska"
  • Pomieszczenie młynarza – ekspozycja kuchenna z kuchnią węglową
  • Kąciki tematyczne – ekspozycja przedmiotów obrazujących prawdziwe życie ludzi sprzed dziesiątek lat, ich naukę, pracę, religię

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]